Jak podłączyć lampę sufitową?

Udostępnij

Lepiej nauczyć się samodzielnie okablować włączniki światła, niż zdawać się na kogoś innego. Jest to przydatne przy wykańczaniu domu lub mieszkania, a także przy wymianie starych lamp. Proces podłączania będzie się różnił w zależności od rodzaju lampy, wymaganych przełączników i innych czynników. Jak podłączyć lampę do wymaganych przełączników? Oto odpowiedzi.

Podłączanie żyrandola?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak podłączyć żyrandol lub lampę sufitową. Wyłączenie bezpiecznika przed podłączeniem lampy jest dobrym środkiem ostrożności. Sprawdź, czy w przewodach płynie prąd nawet po wyłączeniu lampy. Można to zrobić za pomocą miernika elektrycznego lub śrubokręta, który ma miernik. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do montażu. Ważne jest, aby podzielić instalację na mniejsze kroki. Należy:

- Wyjąć osłony zarówno z lampy, jak i z przewodów instalacyjnych.

- Zidentyfikuj trzy przewody. Dwa to przewody fazowe, jeden neutralny. W tym momencie należy ponownie włączyć bezpiecznik i za pomocą miernika sprawdzić, przez które przewody płynie prąd. Przewody, na których wychyla się wskazówka miernika, to przewody fazowe.

- Zwróć uwagę na te przewody i zaznacz je.

- Ponownie uruchomić bezpiecznik.

- Umieść lampę w miejscu, w którym będzie zainstalowana. Zaznacz punkty, w których będzie mocowana.

- Umieść kołki ścienne w otworach.

- Podłączyć lampę sufitową za pomocą kostki dołączonej do lampy. Odbywa się to poprzez wpięcie przewodów z instalacji do kostki z zachowaniem takiej samej kolejności jak przewody lampy.

- Przed zakryciem przewodów taśmą elektryczną należy upewnić się, że lampa jest włączona.

- Przykręć lampę.

Jak widać, instalacja lampy sufitowej jest łatwa, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami.

Podłączenie żyrandola do dwóch przełączników?

Możliwe jest, aby sprawa wyglądała inaczej, jeśli podłączysz dwa przełączniki do żyrandola. Jest to szczególnie ważne, jeśli instalujesz żyrandol, który może pomieścić 3 żarówki. Podłącz przewody ochronne do instalacji. Zazwyczaj są one żółte lub zielone. Dokonuje się tego za pomocą kostki. Następnie czas na podłączenie przewodu neutralnego do żyrandola za pomocą kostki. Po tym zobaczysz, że są jeszcze trzy przewody: przewód zasilania fazowego (zwykle brązowy, szary lub czarny), a także dwa przewody z Twojego żyrandola. Wolny przewód powinien być podłączony do kostki w miejscu wolnego wejścia. Dwa przewody z żyrandola powinny być podłączone do wolnych miejsc wyjściowych. Włącz wtyczki, aby sprawdzić, czy światło włącza się po podłączeniu przewodów. Jeśli tak, dokręć lampę i pamiętaj o wyłączeniu wtyczek.

Jak podłączyć przełącznik podwójnego światła do trzech przewodów?

Choć wiele mówi się o podłączaniu lamp i żyrandoli, należy pamiętać, że żadna lampa nie będzie działać bez włącznika światła. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zrobić to poprawnie. Zanim podłączysz włącznik światła, ważne jest, aby zrozumieć, co robisz. Trzy przewody, które pochodzą z instalacji to faza, neutralny i ochronny. Podłącz przewód fazowy do ściany, a następnie podłącz fazę do kostki włącznika. Aby zapewnić pełną separację obwodów, przewód ochronny podłączamy do drugiego przewodu zasilającego. Łącznik wago jest odpowiedzialny za odizolowanie wszelkich przewodów ochronnych od instalacji. Przewód neutralny należy połączyć z przewodem lampy poprzez złącze wago. Podłączamy włącznik podłączając jeden koniec przewodu zasilającego do jednej lampy, a przeciwny koniec do drugiej lampy. Teraz przełącznik światła jest podłączony. Wszystkie operacje należy wykonywać przy wyłączonym zasilaniu.

Jak podłączyć sufit z pięcioma żarówkami?

Podłączenie żyrandola z pięcioma żarówkami jest łatwe, zwłaszcza jeśli każda z nich ma świecić jednocześnie. W pierwszej kolejności należy wyłączyć bezpiecznik. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych lamp sufitowych, pierwszym krokiem do podłączenia lampy jest jej przetestowanie i zaznaczenie miejsc, w których powinny znaleźć się otwory. Istnieją trzy przewody, które będą widoczne z miejsca, w którym znajduje się lampa: neutralny, 2 fazowy i neutralny. Wszystkie żarówki powinny mieć podłączone przewody neutralne. Następnie do wszystkich żarówek należy podłączyć pozostałe przewody fazowe, które zazwyczaj są ciemne (np. brązowe).

Jak zainstalować włącznik światła w domu?

Styk włącznika światła powinien być podłączony do przewodu fazowego. Przewód neutralny niebieski, również wystający ze ściany, podłączamy do styku oprawy włącznika. Przewód ochronny to trzeci przewód żółto-zielony. Ten przewód nie musi być połączony ze zwykłą oprawą włącznika światła. Przewód ten można owinąć pod spodem lub zagiąć i zabezpieczyć papierem izolacyjnym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz