Jak używać próbnika napięcia?

Udostępnij

Tester elektryczny to małe narzędzie, które często jest pomijane i nie omawiane. Wiele osób błędnie uważa, że w sklepach dostępny jest tylko jeden tester napięcia. Jest to błędne, gdyż dostępnych jest wiele testerów elektrycznych różnych producentów. Każdy z nich będzie nadawał się do konkretnego rodzaju pracy i spełniał nasze indywidualne potrzeby. Jakie rodzaje tego narzędzia są dostępne w sklepach? Jak korzystać z próbnika napięcia?

Jakie są cechy tego urządzenia?

Profesjonaliści z branży elektrycznej często korzystają z testera elektrycznego. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy mieć go w domu. Jest on odpowiedzialny za zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas pracy z prądem elektrycznym. Zanim skorzystamy z tego wyjątkowego narzędzia, powinniśmy zapoznać się z zasadami jego działania. Ułatwi to zakup testera elektrycznego.

Tester elektryczny - zasada działania

Wygląd testera jest tym, co czyni go wyjątkowym. Konstrukcja i budowa testera jest zwodnicza. Składa się on z czterech elementów. Są to: metalowa wskazówka na końcu, metalowa nakładka na końcu oraz rezystor o wysokiej oporności. Wygląda to niemal jak przezroczysty uchwyt. Na koniec posiada neonową rurkę z elektrami. Neonówki podobno ułatwiają odróżnienie testera od zwykłego śrubokręta. Jest łatwy w użyciu i nie sprawi żadnych problemów. Umieść wskaźnik próbnika w miejscu, które chcesz zbadać. Tester wskaże, czy płynie prąd elektryczny. Jeśli testowany element jest żywy, to tester zapali się. Upewnij się, że podczas sprawdzania elementów pod napięciem dotkniesz palcem nasadki. Spowoduje to zamknięcie obwodów elektrycznych. Jeśli probówka nie świeci się, a my jej nie dotykamy, nie musi to oznaczać, że w danym miejscu nie płynie prąd. Aby pomiar był wiarygodny, należy upewnić się, że obwód jest zamknięty. Dotknięcie nasadki zamyka obwód elektryczny, a ty stajesz się częścią sieci energetycznej. Jej napięcie nie będzie przekraczać 230 V. Niektórzy obawiają się, że dotknięcie testera elektrycznego może spowodować porażenie prądem. Jest to nieprawda. Konstrukcja urządzenia wyposażona jest w rezystor o dużej rezystancji. Zmniejsza on natężenie prądu do poziomu bezpiecznego dla człowieka. Dzięki temu nie czujemy, że przez nasze ciało przepływa prąd. Istnieje wiele rodzajów testerów elektrycznych. Każdy z nich służy do innego celu. Wszystkie z nich mogą badać napięcie w obwodzie. Możemy zatem podzielić na:

  • Klasyczny tester Jego wygląd może być mylący, gdyż przypomina śrubokręt. Po zwróceniu uwagi na neonową lampkę, przezroczysty uchwyt i metalową nasadkę, rozróżnienie ich powinno być łatwe. Nasadkę można dotknąć, aby otworzyć lub zamknąć obwód. Powoduje to uziemienie jednej elektrody w diodzie. Neony będą świecić, gdy metalowy wskaźnik zetknie się ze źródłem prądu.
  • Próbnik elektroniczny Jego cechą charakterystyczną jest wysoka impedancja wyjściowa. Dzięki temu pomiar jest bezpieczny. Narzędzia te są szczegółowe. Narzędzia te mają swoje wady. Na przykład mogą wskazać napięcie, które jest fantomem, który jest indukowany pod innym przewodem pod napięciem.
  • Próbnik-elektrom
  • Jego sposób działania wykorzystuje technologię elektromagnetyczną. Urządzenie składa się z solenoidu i rdzenia, który porusza się pod działaniem sprężyny. Działanie wskaźnika jest niezwykle czułe na działania sprężyny.

Zakres testerów elektrycznych

Istnieje wiele rodzajów testerów elektrycznych. Wynika to z zastosowania, w którym są używane oraz miejsc, w których dokonuje się pomiarów. Uniwersalny tester elektryczny - To narzędzie wygląda jak śrubokręt, ale posiada neonową lampkę, która wykrywa napięcie. Można go używać do większości prac. Wielozakresowy tester elektryczny - Jest to najbardziej zaawansowane urządzenie. Posiada wiele diod LED lub wyświetlacz, który pokazuje napięcie w różnych zakresach. Często można go spotkać w profesjonalnym wyposażeniu elektryka. Jest to samochodowy tester elektryczny, dzięki któremu w łatwy sposób możemy sprawdzić stan naładowania naszego akumulatora. Tester ten przeznaczony jest do badania napięcia na gnieździe USB. Urządzenie to służy do sprawdzania stanu i napięcia gniazda USB.

Tester napięcia wraz z zakresem pomiarów jakie może pokazać

Co ważne, wskaźnik napięcia znajdujący się w testerze elektrycznym może również tworzyć podział w zależności od zakresu napięcia, jaki może wskazać. Można podzielić je na następujące kategorie:

  • Testery elektryczne charakteryzują się szerszym zakresem pomiarów. Z ich pomocą możemy sprawdzić napięcie w instalacji. Przy standardowym napięciu czynności są proste i szybkie.
  • Tester elektryczny, który specjalizuje się w węższym zakresie pomiarów. Możemy sprawdzić, czy tester odczytuje prawidłowe napięcie w przewodzie.

Który tester powinieneś wybrać?

Tester elektryczny może wydawać się prosty w obsłudze. Możemy ulec pokusie, aby chwycić pierwszy, który zobaczymy. Ważne jest, aby sprawdzić, co jest dostępne przed dokonaniem zakupu. W sklepach dostępnych jest wiele modeli i typów.

Mogą one zaspokoić nasze zróżnicowane potrzeby. Jeśli wybierzemy niewłaściwy próbnik, nie spełni on naszych oczekiwań ani nie zapewni dokładnego pomiaru. Gdy czasu jest mało i musimy szybko wybrać narzędzie do zakupu, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Ważne jest, aby dopasować odpowiedni próbnik do swoich potrzeb. Każdy z nich będzie służył do innych celów. Tester uniwersalny to ten, z którego korzystamy najczęściej. Za pomocą tego testera można określić, czy dany styk jest żywy. Wystarczy, że zamkniemy obwód jednym palcem, a następnie odczytamy wynik za pomocą lampki neonowej. Jeśli w styku jest prąd, to lampka neonowa będzie się świecić. Równie ważna jest rezystancja. Tę informację można znaleźć na uchwycie testera. Najlepiej sprawdzą się testery o rezystancji 600V.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz