Jak podłączyć włącznik światła do komputera?

Udostępnij

Oświetlenie jest ważnym elementem naszego domu lub mieszkania. Tylko dzięki niemu można nadać pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Można z nich korzystać także po zmroku. Na rynku jest wiele modeli żyrandoli i lamp. Można znaleźć odpowiedni dla siebie. Problem pojawia się, gdy te przedmioty trzeba połączyć. Co powinniśmy zrobić? Co jest niezbędne, aby prace zakończyły się sukcesem?

Podłączenie do przełącznika światła

Po pierwsze, pamiętajmy, że decydując się na podłączenie włącznika światła, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Ważne jest, aby nie pracować nad instalacją elektryczną w naszym lokalu, gdy jest ona włączona. W takich sytuacjach łatwo o wypadek, dlatego dodatkowe elementy do sieci elektrycznej powinniśmy dodawać dopiero wtedy, gdy jest to całkowicie bezpieczne.

Zanim przystąpimy do pracy, należy przygotować narzędzia niezbędne do naszej pracy. Warto przygotować próbnik napięcia. Dzięki niemu będziemy mogli sprawdzić napięcie w instalacji elektrycznej. Można go również wykorzystać jako płaski śrubokręt. Podczas takich prac przyda się również śrubokręt krzyżakowy. Warto sprawdzić, czy posiadamy te narzędzia, gdyż przyspieszy to cały proces.

Choć praca ręczna w tym przypadku jest ważna, warto mieć też plan. Jaki jest związek między włącznikiem światła a krokami, które powinniśmy podjąć?

Podłączenie do wyłącznika

Po skompletowaniu wszystkich narzędzi i odłączeniu sieci możemy przystąpić do pracy. Warto otworzyć obwód i zastanowić się nad kolejnością wykonywanych prac. Eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że wymiana obwodu to głównie 20% pracy ręcznej i większość planowania. Ważne jest, aby zapoznać się z budową naszej domowej instalacji. W zależności od tego czy chcemy podłączyć jeden czy dwa wyłączniki, będziemy musieli wykonać nieco inne prace.

Pojedynczy włącznik wymaga od nas podłączenia dwóch przewodów. Przewód neutralny oznaczany jest na schematach symbolem N oraz przewód fazowy, który na wielu planach oznaczany jest symbolem F. Dzięki temu będzie można świecić standardowym zasilaniem 230 V. Ważne jest, aby stosować odpowiednie kolory przewodów elektrycznych. Nie wystarczy jednak połączyć wszystkie przewody. Cały obwód musi być nienaruszony, zanim przez żarówkę zacznie płynąć prąd. W jaki sposób można go zamknąć? Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać w tym przypadku.

Jak podłączyć przełącznik?

Musimy najpierw zamknąć obwód elektryczny i podłączyć przewód ochronny do zacisku ochronnego lampy. Dzięki temu wyrównamy zarówno potencjały ziemi, jak i lampy. Możemy mieć wtedy pewność, że stworzona przez nas ochrona będzie skuteczna przed porażeniem prądem (np. gdy ktoś dotknie uszkodzonej obudowy oświetlenia).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz