Dlaczego potrzebna jest wentylacja?

Udostępnij

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja zapewnia stały dostęp świeżego powietrza zarówno dla budynku, jak i jego użytkowników. Instalacja z czasem powoli traci sprawność i emituje więcej hałasu. Aby stwierdzić, czy system wentylacyjny działa jak należy, konieczne jest wykonanie specjalnych pomiarów. Wyjaśnimy, czym są te pomiary i kiedy należy je zlecić.

Regularne pomiary = sprawna wentylacja

System wentylacyjny może pełnić wiele funkcji. System wentylacyjny odpowiada za dostarczenie świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Usuwa jednak również nadmiar ciepła i wilgoci, a także zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. wentylacja ma istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort wszystkich, którzy korzystają z budynku, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, czy duży obiekt użyteczności publicznej.

Wentylacja może być skuteczna tylko wtedy, gdy jest właściwie zaprojektowana i zainstalowana. Wszelkie błędy w procesie instalacji mogą prowadzić do niewłaściwego działania. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola systemu.

Podczas gdy wielu właścicieli minimalizuje znaczenie pomiarów, zaniedbanie testów na szczelność może mieć poważne konsekwencje. Niedziałająca wentylacja może prowadzić do zanieczyszczonego powietrza i zwiększonego zużycia energii elektrycznej. Wyższe rachunki za energię elektryczną. Awaria systemu może spowodować bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia - w szczególności zatrucie tlenkiem węgla.

Jak często należy wykonywać pomiary wentylacji?

Polskie prawo nie precyzuje, jak często należy wykonywać próbę szczelności instalacji wentylacyjnych. Jedyną wskazówką jest prawo budowlane. Mówi ono, że systemy wentylacyjne powinny być kontrolowane pod względem stanu technicznego przynajmniej raz w roku. Dotyczy to jednak całych obiektów budowlanych, a nie pojedynczych instalacji. Taka częstotliwość może być jednak niewystarczająca dla systemów wentylacyjnych, które podlegają intensywnej eksploatacji, jak np. w zakładach produkcyjnych. Obecnie przyjmuje się, że pomiary wentylacji powinny być wykonywane co najmniej dwa razy w roku.

Ważne jest, aby badanie wentylacji przeprowadzić przed sezonem grzewczym. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych problemów w działaniu systemu i uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych konsekwencji. Pomiary można wykonać dla systemów już użytkowanych lub tych, które oczekują na odbiór przez Sanepid / Nadzór Budowlany. Za zlecenie i nadzór nad przeglądem odpowiedzialny jest zarządca lub właściciel budynku.

Należy pamiętać, że okresowe pomiary wentylacji powinny być wykonywane nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych, restauracjach czy hotelach, ale także we wszystkich budynkach mieszkalnych. Niezależnie od stopnia skomplikowania czy wielkości instalacji, nieprawidłowo działająca może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Na czym polega pomiar dla wentylacji?

Pomiar wentylacji to, w najprostszej formie, porównanie wartości projektowych z wynikami działań kontrolnych. Podczas inspekcji badane są podstawowe parametry pracy wentylacji. Należą do nich temperatura, ciśnienie i przepływ w instalacji. System może być testowany w celu określenia, czy działa na poziomie zamierzonym przez projektantów.

Do pomiaru wentylacji potrzebne są specjalne przyrządy (m.in. anemometry i manometry) . Narzędzia te powinny być używane tylko przez wykwalifikowanych specjalistów. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, zarządca lub właściciel obiektu otrzymuje protokół. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat wentylacji. Nasza firma jest zaufanym partnerem, który może skontrolować stan techniczny wentylacji w Państwa domu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz