Ogrzewanie to podstawowa instalacja w naszych domach. Istotne jest, aby było ono wydajne i zapewniało komfort termiczny domownikom. Już wkrótce będziesz musiał podjąć decyzję o wyborze najlepszego rozwiązania. Wolisz ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? Rozsądnie jest zainwestować w system ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Wyjaśniamy, dlaczego takie systemy mają cel i mogą się sprawdzić w naszym klimacie.
Dlaczego warto zastosować pompę ciepła?
Pompa ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak piec gazowy czy elektryczny, jeśli myślisz o domowym budżecie i wydatkach na ogrzewanie. Nowoczesne pompy ciepła mogą dostarczyć wystarczającą ilość energii cieplnej do utrzymania komfortowej temperatury w domu oraz do podgrzewania wody.
Początkowy koszt pompy ciepła jest wyższy niż zakup kotła kondensacyjnego. Jednak ta nadwyżka finansowa zwróci się z czasem dzięki niższym kosztom eksploatacji. Na dotacje można liczyć również przy instalacji pompy ciepła, niezależnie od tego, czy jest się prywatnym inwestorem, czy właścicielem firmy.
Należy wspomnieć, że choć cena zakupu urządzenia będzie nieco wyższa niż koszt realizacji (na przykład w przypadku budowy nowego domu), to zaoszczędzisz na samej budowie. W jaki sposób jest to możliwe? Pompy ciepła nie wymagają budowy specjalistycznego kotła czy kominów. To ostatecznie przekłada się na niższy koszt budowy domu.
Jaki jest związek między pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym, a pompą ciepła?
Pompa ciepła, zarówno gruntowa jak i powietrzna, jest doskonałym źródłem energii w domach nisko- lub zeroenergetycznych, spełniających najnowsze europejskie normy ISO. Zalecamy połączenie tej pompy ciepła z systemem grzewczym, takim jak ogrzewanie podłogowe, aby w pełni wykorzystać potencjał systemu. Dlaczego. Do pomp ciepła potrzebny jest specjalny grzejnik.
Ponieważ ma on dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem i niską temperaturę emisji, ogrzewanie podłogowe jest idealne do zastosowania z pompą ciepła. Połączenie tych dwóch cech powoduje znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, a także efektywne wykorzystanie energii z dolnego źródła. Do prawidłowego funkcjonowania systemu hybrydowego konieczne jest utrzymanie temperatury 30-40°C.
Niska temperatura pozwala na niższe rachunki za ogrzewanie oraz pozytywnie wpływa na żywotność wszystkich elementów grzewczych.
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet
Ogrzewanie podłogowe oferuje największą korzyść: bezkompromisowy komfort cieplny dla domowników. Podłoga ogrzewa dom równomiernie, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników. Emituje energię na całej podłodze lub jej znacznej części. Należy wspomnieć o optymalnym dla ludzkiego organizmu rozkładzie temperatury. Najcieplejsze są stopy, a górna część ciała nie jest nadmiernie nagrzewana. Dodatkowo, ogrzewanie podłogowe można połączyć z pompą ciepła, aby... schłodzić pomieszczenia. Przyda się to w okresie letnim.
Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest mniejszy ruch powietrza, co powoduje mniej intensywne promieniowanie. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się alergenów i kurzu, co jest ważne dla osób z astmą i alergików.
Komentarze (0)