Porównanie gruntowych pomp ciepła i powietrznych pomp ciepła

Udostępnij

Wybór sposobu ogrzewania domu to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na długowieczność budynku. Do dyspozycji masz wiele opcji - od tradycyjnych kotłów na drewno lub węgiel, przez modele na ekogroszek, po piece gazowe i odnawialne źródła ciepła. Te systemy są obecnie bardzo popularne i nie mamy tu na myśli mniej niż pomp ciepła.

To urządzenie nie produkuje ciepła. Pobiera ciepło z otoczenia, wody, gruntu i powietrza. Do działania nie potrzebuje żadnego paliwa, co oznacza, że nie ma procesu spalania i nie ma dymu ani popiołu. Pompa ciepła przetwarza energię i dostarcza ją do budynku. Może wtedy ogrzewać budynek lub podgrzewać wodę. Pompy ciepła, które montujemy w Katowicach to niezawodne, wysokiej jakości pompy ciepła od sprawdzonych producentów.

Wyróżnia się pompy ciepła:

  • powietrzne,
  • gruntowe,
  • wodne.

Powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła to najbardziej popularne i preferowane rozwiązania. Jakie są różnice między nimi?

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła pozyskują ciepło z powietrza i mogą pracować w bardzo zmiennych warunkach. Co to oznacza? Zimą na zewnątrz może być nawet -35 stopni, a wiosną i jesienią nawet 15 stopni. Jednostka musi dostosować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Zima to czas, kiedy ciepło jest najbardziej potrzebne, a zarazem najtrudniej je zdobyć. Jak się okazuje, pompy te nadal dominują na rynku sprzedaży. Technologia ciągle się rozwija, a obecne rozwiązania powoli eliminują problemy, jakie mogą powodować wahania temperatur.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła czerpią ciepło z bardziej stabilnego źródła. Temperatura gruntu nie ulega tak dużym wahaniom w ciągu roku jak powietrze. Ma tylko kilka stopni różnicy w zależności od tego, jak głęboko znajduje się instalacja. Co ważne, temperatura gruntu pozostaje stała nawet podczas ostrych zim.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Choć powietrzne pompy ciepła są często krytykowane, mają wiele zalet. Tego typu pompę ciepła w Katowicach możemy zainstalować na każdej działce, niezależnie od jej wielkości i warunków gruntowych. Należy wspomnieć, że podczas instalacji nie naruszamy gruntu. Można zachować wypielęgnowane trawniki i klomby. Powietrzna pompa ciepła jest bardziej przystępna cenowo, co również działa na jej korzyść. Wynika to z faktu, że koszt prac ziemnych zmniejsza się o około kilkanaście tysięcy. Jedynym problemem jest niestabilność źródła, która może wpływać na wydajność i moc. Klienci otrzymują stabilne pompy ciepła, które są jedną z wielu zalet gruntowej pompy ciepła. Często warto ponieść dodatkowy koszt instalacji pompy ciepła i przygotowania nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W wyborze odpowiedniej pompy ciepła powinni pomóc specjaliści.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz