Gdzie należy umieścić klimatyzator, biorąc pod uwagę estetykę wnętrza?

Udostępnij

Sufitowe modele klimatyzacji domowej składają się zarówno z jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna znajduje się na balkonie, ale z jednostką wewnętrzną może być więcej problemów. Jak wybrać najlepsze miejsce do zainstalowania klimatyzatora w mieszkaniu?

Zasady montażu klimatyzacji

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od wytycznych, jakimi należy się kierować przy wyborze miejsca montażu klimatyzatora. Katowice znane są z wysokich letnich temperatur. Nikogo nie dziwi widok jednostek zewnętrznych dumnie prezentujących się na tarasach czy balkonach mieszkańców Katowic. Schody zaczynają się, gdy trzeba zdecydować, gdzie zamontować klimatyzator wewnątrz. Okazuje się, że lokalizacja klimatyzatora wewnątrz nie może być przypadkowa. Ważna jest jego skuteczność, wygląd pomieszczenia. Okazuje się jednak, że od niego zależy również nasze zdrowie.

Do schłodzenia mieszkania zazwyczaj wystarczy jedna jednostka wewnętrzna. Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym będziemy przebywać najczęściej. Często pomijany jest salon. Powinna być nim sypialnia. To tam spędzamy najwięcej czasu, a w nocy może być najbardziej drażniąca. Oferujemy klimatyzację Katowice i zapewniamy kompleksowe doradztwo. Najczęściej proponujemy naszym klientom tylko sypialnię. Zawsze najlepiej jest mieć zamontowany klimatyzator we wszystkich pomieszczeniach. Jednak ze względu na ograniczenia przestrzenne lub koszty, często nie jest to możliwe. Kolejną ważną kwestią jest położenie pomieszczeń względem stron. Najbardziej nagrzewają się pomieszczenia położone na zachód i południe, dlatego warto zainstalować tam klimatyzator.

Klimatyzacja w salonie

Klimatyzacja jest najczęściej wybierana do salonów. Dobrym pomysłem jest, aby klimatyzacja została zamontowana pod parapetem, gdzie normalnie znajdowałby się kaloryfer. Idealną lokalizacją dla klimatyzatora jest również ta pod sufitem. Urządzenie powinno znajdować się co najmniej 20 cm od sufitu i 30 cm od wszelkich przeszkód po obu stronach. Hałas i chłodne powietrze nie będą się równomiernie rozchodzić, jeśli będą zbyt blisko przeszkód. Urządzenie nie powinno być umieszczone bezpośrednio nad kanapą lub stołem. Jeśli klimatyzator nie ma możliwości regulacji strumienia ciepła, aby nie wiał bezpośrednio na głowę, ale raczej nad nią, należy go unikać. Idealnymi miejscami do umieszczenia klimatyzatora są przestrzenie między oknami i nad dolnymi szafkami. Czy klimatyzacja to dobry pomysł w salonie nad telewizorem? Choć nie ma żadnych ograniczeń w ich instalowaniu w tym miejscu, warto wziąć pod uwagę względy estetyczne. Patrzenie na klimatyzator podczas oglądania telewizji może nie być przyjemnym doświadczeniem.

Bardzo popularne są obecnie salony z aneksem kuchennym lub kuchnią. Ważne jest, aby klimatyzator znajdował się z dala od urządzeń grzewczych czy lodówek. Mogą one bowiem zakłócać pracę i pomiar temperatury otoczenia. Nie chodzi tu tylko o klimatyzator, ale również o czujniki temperatury znajdujące się w urządzeniach kuchennych.

Klimatyzacja w sypialni

Klimatyzator w sypialni powinien mieć najniższy współczynnik hałasu. Poziom hałasu w nocy nie powinien przekraczać 30 decybeli. Tylko wtedy sen może być spokojny i niezakłócony przez inne hałasy. Szyba przepuszcza najwięcej ciepła, dlatego dobrym pomysłem jest, aby klimatyzator był umieszczony blisko okna. Jeśli nie chcesz używać grzejników, może to być przestrzeń pod parapetem. Niektóre klimatyzatory mają funkcje grzewcze. Jeśli mieszkanie ma ogrzewanie podłogowe, to również jest to dobry pomysł. Deweloperzy oferują obecnie taką opcję w mieszkaniach. W przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, które są w stanie mieć tylko ogrzewanie podłogowe, właściciele mieszkań również mogą je dostać.

Chłodne powietrze wdmuchiwane jest przez klimatyzator. Choć jest to przyjemne doświadczenie, to śpiąc pod klimatyzatorem można się przeziębić. Klimatyzator nie powinien być umieszczony nad łóżkiem. Między głową a klimatyzatorem powinno być co najmniej 2,5 metra. Możliwe jest zamontowanie klimatyzatora na ścianie 30 cm od sufitu, ale nie jest to praktyczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz