Jakie są wymagania, aby mieć strefę kotła z pompą ciepła?

Udostępnij

Klasyczne systemy grzewcze, takie jak kotły na paliwo stałe, wymagają dodatkowego miejsca na kotłownię. Jednak tradycyjne systemy grzewcze z biegiem lat tracą na znaczeniu, zwłaszcza w porównaniu z pompami ciepła, które są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Czy myślisz, że mógłbyś zainwestować w takie urządzenie? Jeśli tak, to powinieneś zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi kotłowni, w której znajduje się pompa ciepła.

Czy pompa ciepła musi być zainstalowana w kotłowni?

Pompę ciepła można zainstalować w każdym pomieszczeniu budynku mieszkalnego, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów gazowych lub węglowych. Jest to , gdyż podczas pracy nie dochodzi do spalania paliwa i powstawania spalin. Lokalizacja pompy ciepła nie musi spełniać żadnych wymogów bezpieczeństwa. Są one opisane w warunkach technicznych, a także Polskich Normach.

Dodatkowo inwestorzy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów na budowę kominów. Kominy te są niezbędnym elementem infrastruktury, który jest wymagany w przypadku kotłów tradycyjnych, wykorzystujących otwartą komorę spalania. Lokalizacja pompy ciepła jest niezależna od miejsca na przewody kominowe. Na etapie budowy lub projektowania domu jednorodzinnego można przeznaczyć jedno z pomieszczeń na instalację pompy ciepła. Przestrzeń ta nie ma zakazu użytkowania , ponieważ praca pompy ciepła jest "czysta", więc można ją wykorzystać jako suszarnię lub magazyn.

Gdzie mogę zainstalować pompę ciepła?

Pompa ciepła może być umieszczona niemal w każdym miejscu w domu jednorodzinnym . Wyjątkiem są pomieszczenia mieszkalne, które są przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Co to właściwie oznacza? Mianem tym określa się pomieszczenia, w których domownicy spędzają więcej czasu niż 4 godziny dziennie. Jest to przede wszystkim sypialnia lub pokój dzienny. Ograniczenie to wynika po części z troski o komfort i samopoczucie mieszkańców. Choć pompa ciepła nie jest zbyt głośna, to po pewnym czasie może być dość irytująca.

Gdzie najlepiej zainstalować pompę ciepła? Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Urządzenie można umieścić w dodatkowej przestrzeni, takiej jak pralnia czy pomieszczenia gospodarcze. Urządzenie można również zamontować w kuchni lub łazience, przedpokoju, garderobie czy na poddaszu.

Wymiary pompy są zbliżone do lodówki, więc znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż nie powinno stanowić problemu. Nawet nietypowe wnętrza nie stanowią problemu , gdyż bardziej odpowiednie jest urządzenie podwieszane niż wolnostojące.

Ogólne wymagania dla kotłowni wyposażonej w pompę ciepła

Pompa ciepła nie może być zainstalowana na małej przestrzeni, chyba że zostanie przygnieciona dodatkowym wyposażeniem. W wytycznych producenta lub w instrukcji montażu podane są minimalne wymiary pomieszczenia, w którym urządzenie może się zmieścić. Dokument ten określa odległość pomiędzy pompą a wszelkimi elementami konstrukcyjnymi lub wyposażeniem. Wytyczne te ułatwią nie tylko wykonanie instalacji, ale także dalsze czynności konserwacyjne i serwisowe.

Ważne jest, aby uwzględnić lokalizację jednostki zewnętrznej przy wyborze pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana pompa ciepła . Jednostki powinny być umieszczone w bliskiej odległości od siebie, ponieważ ułatwi to instalację i pozwoli zaoszczędzić na robociźnie w przypadku, gdy budynki są już gotowe. Musi być zainstalowana w dobrze wentylowanym miejscu, gdzie wilgotność względna nie jest większa niż 70%, a temperatura pomiędzy 0 a 35degC.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz