Jak podłączyć pompę ciepła do domu?

Udostępnij

Odpowiednio zainstalowana i dobrana pompa ciepła zapewni komfort w Twoim domu. Jak w praktyce wygląda profesjonalny montaż pomp ciepła?

Instalacja pompy ciepła. Jak się do niej przygotować?

Jeśli interesuje nas domowa pompa ciepła, do instalacji tego elementu grzewczego należy się starannie przygotować. Należy pamiętać, że nowoczesne systemy grzewcze, na które coraz częściej decydujemy się w naszych domach, mają za zadanie podnieść standard energetyczny i komfort cieplny budynku, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z pewnością pompy ciepła doskonale wywiązują się z tego zadania.

Najłatwiej jest podłączyć pompę ciepła podczas projektowania domu. Największe szczęście mają ci właściciele domów, których domy spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i maksymalnie wykorzystamy potencjał instalacji.

Pompa ciepła może być również wykorzystywana jako źródło ciepła.

  • Ogrzewanie domu
  • Ciepła woda użytkowa

Może być stosowana jako samodzielne urządzenie lub w połączeniu z innym źródłem (systemy hybrydowe). Rodzaj urządzenia grzewczego będzie miał również wpływ na zakres prac niezbędnych do przygotowania i instalacji pompy ciepła.

Instalacja pompy ciepła. Jaki typ pompy ciepła wybrać?

Najlepszym akumulatorem i nośnikiem energii jest woda (pompa wodna). W instalacjach z pompą wodną ciepło rozprowadzane jest za pomocą wodnego lub powietrznego systemu centralnego ogrzewania. W tym przypadku konieczne jest jednak posiadanie źródła wody, najlepiej wysokiej jakości (w tym bez dużej ilości żelaza). Oprócz studni konieczna jest również studnia zrzutowa, dlatego w Polsce rzadko wykonuje się instalacje wodnych pomp ciepła.

Pompy powietrzne to najpopularniejsza alternatywa. Pobierają one energię z zewnątrz lub z wnętrza domu albo z obu systemów (SPLIT). Ciepło z powietrza jest rozprowadzane, podobnie jak w przypadku pomp wodnych. Jest to najlepsza opcja, jeśli pompa ciepła jest podłączona do istniejącego systemu.

Ostatnią opcją jest instalacja pompy gruntowej. Pompy gruntowe to urządzenia magazynujące energię, które rozprowadzają ją poprzez system powietrzny lub hydroniczny. Tę instalację najłatwiej jest zamontować na niezagospodarowanej działce.

Jak zainstalować pompę ciepła krok po kroku?

Aby instalacja pompy ciepła działała prawidłowo i była w pełni efektywna, jej montażem muszą zająć się specjaliści. Proces ten można podzielić na kilka etapów.

Krok 1: właściwy projekt

Wybór właściwego projektu budynku (przy montażu dla nowych budynków) - zwróć uwagę na izolacyjność ścian, podłóg, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej budynku, sprawdzając, czy dom jest zaprojektowany zgodnie z technologią budynku energooszczędnego. Najlepiej, jeśli dom będzie oparty na ekonomicznym systemie ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego).

Krok 2: dobór pompy

Wybór pompy ciepła zależy od wielu czynników (m.in. od materiału, z którego wykonany jest budynek, jego wielkości, zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę itp.) Więcej na temat możliwości doboru pompy ciepła można przeczytać w naszej ofercie:

Krok 3: lokalizacja i instalacja

Lokalizacja i instalacja pompy ciepła (w przypadku pompy powietrznej) - montaż jednostki zewnętrznej powinien być uzależniony m.in. od odległości od ściany domu (nie więcej niż 30 cm, dla systemów SPLIT jak najbliżej jednostki wewnątrz) oraz od gruntu (nie niżej niż 40 cm nad ziemią). Ponadto każdy model pompy ciepła ma w środku określoną ilość czynnika chłodniczego (z reguły na 4-6 m). Jednostkę możemy zamontować na ścianie (pompy ciepła o małej mocy i niskiej masie), cokole betonowym lub konstrukcji systemowej. W przypadku jednostki wewnętrznej trzeba wziąć pod uwagę swobodę dostępu, co ułatwi prace serwisowe i obsługę sterownika pompy. Należy również pamiętać o odpowiednim przewodzie elektrycznym, w zależności od rodzaju pompy ciepła (jednofazowy lub trójfazowy).

Krok 4: niezbędna dokumentacja

Formalności urzędowe - niezbędne dokumenty, w tym projekt robót geologicznych, składa się w wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Formalności związane z projektowaniem i zatwierdzaniem trwają zazwyczaj do 2 miesięcy.

Krok 5: prace wiertnicze

Prace wiertnicze - odwierty najczęściej wykonywane są metodą płuczkową. Płuczka, w postaci wody z bentonitem, jest biodegradowalna i nie zanieczyszcza środowiska. Najczęściej wykonuje się odwierty o głębokości około 100 m (średni czas wykonania to 6 godzin). Do otworu stosuje się sondy wykonane z rur PE z głowicami, w których płynie medium odbierające ciepło z gruntu. Po wprowadzeniu sondy do otworu, zalewa się ją mieszanką bentonitowo-żwirową. Po zakończeniu prac wiertniczych należy złożyć w starostwie powiatowym powykonawczą dokumentację geologiczną.

Krok 6: wprowadzenie

Wprowadzenie do budynku - podłączenie sond do rozdzielacza i wprowadzenie do budynku, do czego służą studnie rozdzielaczowe, szafki i rozdzielacze ścienne. Po pozytywnej próbie ciśnieniowej instalacja jest napełniana roztworem glikolu propylenowego.

Krok 7: montaż urządzeń

Montaż urządzeń, wśród których najważniejsza jest pompa ciepła. Jednak instalacja to także zbiornik CWU, bufor (magazyn wody grzewczej) czy armatura (naczynia przeponowe, pompy obiegowe, zawory, orurowanie).

Jak przeprowadzić próbę szczelności instalacji z pompą ciepła?

Próba szczelności polega na napełnieniu instalacji pompy ciepła azotem do ciśnienia 30-40 barów i odczekaniu około 40 minut, przy jednoczesnej obserwacji ciśnienia w instalacji. Podczas próby szczelności dodatkowo można sprawdzić połączenia za pomocą pianki lub czujnika elektrycznego.

Po udanej próbie szczelności konieczne jest oczyszczenie i osuszenie układu przy użyciu pompy próżniowej. Pozwala to na usunięcie wilgoci z rur. Manometr pompy próżniowej powinien być ustawiony na 0 barów na koniec 30 minutowego odstępu czasu.

Jak przeprowadzić pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

Jeśli układ jest wyczyszczony, możemy napełnić go czynnikiem chłodniczym poprzez dolanie wody grzewczej do jednostki wewnętrznej. Pierwsze uruchomienie pompy ciepła powinno być przeprowadzone przez serwis fabryczny, lub przeszkolonego instalatora, który sprawdzi urządzenie, dolne i górne źródło ciepła, przetestuje dostępne funkcje (ciepła woda, chłodzenie) oraz pozna algorytmy działania sterownika.

Instalator zazwyczaj skonfiguruje urządzenie tak, aby korzystało z niższej nocnej taryfy energii elektrycznej (zazwyczaj w godzinach 22:00 - 06:00). Za pomocą nowych urządzeń można również zaprogramować temperaturę w domu oraz temperaturę dla ciepłej wody użytkowej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz