Jakie gniazda powinienem wybrać dla swoich potrzeb elektrycznych?

Udostępnij

Zastanawiasz się nad remontem swojego domu. Stoisz przed decyzją, do kogo zgłosić się w sprawie swojego domu?

Gniazda elektryczne są integralną częścią każdej instalacji elektrycznej. Pozwól, że powiem Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze gniazdka.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze gniazdek elektrycznych

Wybór gniazdek wydaje się łatwy. Wybór gniazdek wydaje się łatwy. Ważne jest, aby sprawdzić zarówno odpowiednie certyfikaty dla poszczególnych kategorii, jak i atesty (takie jak norma IP), które pozwolą dobrać odpowiednie kontakty do pomieszczenia. Przy wyborze gniazdek nie należy kierować się wyłącznie praktycznością. Wygląd kontaktu może być świetnym sposobem na upiększenie przestrzeni i dopasowanie do wnętrza.

Rodzaje i typy gniazdek elektrycznych

Wybór odpowiedniej opcji instalacji elektrycznej może być trudny. Jednak, z naszą pomocą, możesz to zrobić. Nie chodzi o bezpieczeństwo, ale o wygodę. Istnieje wiele rodzajów gniazdek elektrycznych. Musimy znać specyfikację każdego gniazdka, aby ustawić je w przemyślany sposób.

Gniazdka można wyróżnić przede wszystkim ze względu na:

  • Napięcie całej sieci elektrycznej
  • Pomieszczenie, w którym będą zainstalowane - funkcja i przeznaczenie.

Stopień ochrony IP gniazdek elektrycznych jest tym, co je dzieli. Dzięki temu możemy określić, jak bardzo gniazdo jest zabezpieczone przed dostaniem się do niego wody i pyłu. Informacji tej dostarczają dwie dodatkowe cyfry, które znajdują się po IP. Wyróżniamy gniazda elektryczne:

  • IP22 - Przeznaczone do pomieszczeń suchych, takich jak salony, sypialnie czy biura.
  • IP44 - Przeznaczone są do wyjątkowo wilgotnych środowisk, takich jak łazienki i kuchnie.
  • IP56 - przeznaczone do pomieszczeń gospodarczych i obszarów zewnętrznych

Gniazda podtynkowe lub natynkowe

Kontakty podtynkowe są najlepszym rozwiązaniem dla mieszkań. Kontakty te posiadają puszki osadzone w ścianie do montażu. Pozwala to na niewidoczną instalację i ukrywa całe okablowanie. Gniazda natynkowe wyglądają bardziej jak puszka. Klapka zabezpieczająca pozwala na łatwy montaż na ścianie. Gniazda natynkowe mogą być instalowane w miejscach, gdzie nie jest możliwy montaż podtynkowy, takich jak fabryki czy pomieszczenia gospodarcze.

Przekrój gniazd według funkcjonalności

  • Najpopularniejszymi gniazdami elektrycznymi są gniazda hydrauliczne. Służą one do podłączania podstawowych urządzeń elektrycznych.
  • Gniazda telekomunikacyjne, np. USB - wejścia USB są specjalnie zaprojektowane do ładowania wielu rodzajów urządzeń, w tym tabletów i smartfonów. Telefoniczne lub komputerowe, światłowodowe.
  • Gniazda antenowe służą do podłączenia do istniejącej sieci telewizyjnej lub radiowej. Przesyłają one sygnały radiowe, telewizyjne lub satelitarne.
  • Gniazda głośnikowe służą do podłączenia kabli głośnikowych.
  • Gniazda inteligentne - funkcjonalne nakładki, do których można łatwo uzyskać dostęp przez sieć bezprzewodową.

Gniazda pojedyncze i gniazda podwójne

W większości budynków mieszkalnych stosuje się wyłącznie gniazda pojedyncze lub podwójne. Dla zapewnienia bezpieczeństwa muszą one posiadać bolec kontaktowy lub styki po bokach. Ze względu na ich estetykę, pojedyncze gniazda stają się bardziej popularne. Lepiej jest stosować dwa gniazda w pomieszczeniach, w których znajduje się więcej niż jedno urządzenie, np. w kuchni.

Gniazdka elektryczne jako uzupełnienie wnętrza

Dawniej ludzie nie zastanawiali się nad tym, jakiego typu gniazdka będą montowane na ścianach. Dziś wiele osób traktuje tę decyzję jako wisienkę na torcie. Obecnie istnieje tak wiele opcji gniazdek, że można znaleźć takie, które będą pasowały do naszego stylu i motywu przewodniego. Najpopularniejsze modele to klasyki, a także te inspirowane naturą, jak szkło, metal, beton czy drewno.

Gniazdka w klasycznej bieli

Jest to ponadczasowa klasyka. Jego prosty, a zarazem subtelny design doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu, w pastelowych odcieniach lub bieli. Są świetnym wyborem do wnętrz skandynawskich.

Gniazda w kolorze czarnym

To świetna opcja do przestrzeni loftowej lub industrialnej. Produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem od wielu sezonów.

Układ domu i liczba gniazdek

Nie ma ustalonych zasad. Możesz je ułożyć jakkolwiek chcesz. Powinieneś również wziąć pod uwagę rosnącą liczbę urządzeń w naszych domach, które wymagają podłączenia do prądu. Pamiętaj, aby wybrać dla nich miejsce, dzięki któremu nie będziesz musiał używać zbyt wielu przedłużaczy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz