Jak odliczyć od podatku fotowoltaikę? Odliczenie paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Udostępnij

Ulga podatkowa jest jedną z wielu korzyści wynikających z zastosowania panelu fotowoltaicznego. Ulga podatkowa na fotowoltaikę została wprowadzona w styczniu 2019 roku. Istnieje możliwość odliczenia od podatku fotowoltaiki. Jak odliczyć fotowoltaikę w zeznaniu podatkowym

Ulga podatkowa na fotowoltaikę - kto może z niej skorzystać?

Ulga podatkowa na fotowoltaikę to termomodernizacyjna ulga podatkowa. Choć fotowoltaika regularnie zyskuje na popularności od co najmniej kilku lat, do 2019 roku nie była objęta żadną ulgą podatkową. Jednak pytanie o to, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, było zadawane bardzo często. W końcu pojawiła się taka możliwość. Od 1 stycznia 2019 roku istnieje odliczenie podatkowe na fotowoltaikę, z którego mogą skorzystać następujące grupy podatników:

 • Osoby rozliczające się według skali podatkowej (17% & 32%)
 • Podatek liniowy: 19%
 • Ryczałt jest płatny od przychodów ewidencjonowanych.

Jakie warunki należy spełnić, aby odliczyć fotowoltaikę?

Jak odliczyć fotowoltaikę w swoim zeznaniu, aby spełnić wszystkie wymagania? Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba spełnić pewien warunek. Fotowoltaika może być wykorzystywana do zasilania budynku mieszkalnego. Nie muszą być jednak tam zainstalowane. Z kredytu mogą skorzystać właściciele instalacji fotowoltaicznych na dachach domów, budynków (garażowych, gospodarczych lub budowli naziemnych), którzy złożyli wniosek o jego przyznanie. Podatnik, któremu przysługuje kredyt na fotowoltaikę musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej (powierzchnia nieruchomości do 30% powierzchni całkowitej domu).

 • Lokator
 • Osoba, która dopiero buduje swój dom.
 • Właściciel nieruchomości wielorodzinnych.

Jaką kwotę można odliczyć od ulgi podatkowej na panele fotowoltaiczne?

Jeśli chcesz odliczyć wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną, możesz wliczyć w koszty cenę materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją i instalacją fotowoltaiczną. Odliczasz całą kwotę wydatków, ale nie więcej niż 53.000 zł na wszystkie tego typu przedsięwzięcia.

Jeśli jesteś właścicielem kilku domów i w każdym z nich zainstalowano fotowoltaikę, to odliczenie podatkowe nadal jest ograniczone do 53.000 zł.

Kwota 533.000 zł dotyczy każdego właściciela lub współwłaściciela w przypadku mieszkalnego domu jednorodzinnego. Jeśli jesteś współwłaścicielem domu jednorodzinnego o charakterze mieszkalnym, możesz odliczyć 53.000 zł. Ta sama zasada dotyczy obojga małżonków. Każdy z małżonków może ubiegać się o ulgę podatkową do kwoty 533.000 zł. Razem mogą odliczyć 106 000 zł.

Na potwierdzenie wydatków zawsze należy przedstawić faktury. Jeśli VAT nie zostanie odliczony, pod uwagę brana będzie kwota brutto.

Pamiętaj, aby na fakturze znalazła się data. Musi to być data po 1 stycznia 2019 roku. Ulga podatkowa na fotowoltaikę nie będzie dostępna, jeśli faktura zostanie wystawiona po tej dacie. Termomodernizacja lub instalacje paneli słonecznych muszą być zakończone w ciągu 3 lat . Okres ten rozpoczyna się z końcem roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Mógł on zostać poniesiony przed 1 stycznia 2019 roku.

Na odliczenie fotowoltaiki od podatku masz do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jest to szczególnie ważne, jeśli kwota odliczenia przekracza roczny dochód. W takim przypadku nadwyżkę można odliczyć w kolejnych latach po uwzględnieniu wspomnianych 6 lat.

Jak odliczyć fotowoltaikę - informacja dla uczestników programu "Mój prąd".

Użytkownicy, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd nie mają ograniczeń. Z ulgi podatkowej na fotowoltaikę mogą skorzystać również osoby, które otrzymały dotację w ramach tego programu. Dopłata ta dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o mocy od 2 kW do 10 kW.

Musisz jednak pamiętać, że ulga podatkowa na termomodernizację obejmuje tylko wydatki. Od całkowitego kosztu zakupu i instalacji systemu PV należy odjąć kwotę dotacji.

Czy można odliczyć tylko fotowoltaikę

Pamiętaj też, że ulga podatkowa na termomodernizację nie dotyczy tylko fotowoltaiki. Możesz ubiegać się o kredyt na montaż kolektorów słonecznych i paneli, a koszty możesz odliczyć od podatku, jeśli była to inwestycja.

 • Docieplenie i modernizacja dachu budynku lub budowli
 • Wymiana okien
 • Instalacja pompy ciepła
 • Podłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • Dokumentacja projektowa lub audyt energetyczny budynku.
 • Instalacja ogrzewania olejowego, gazowego lub elektrycznego
 • Przebudowa, montaż wentylacji z rekuperacją.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZEJ OFERCIE

Jak odliczyć fotowoltaikę? Jakie dokumenty należy złożyć?

Jeśli chcesz odliczyć ulgę termomodernizacyjną, musisz w terminie składania zeznań podatkowych złożyć formularz PIT/O, który służy do odliczenia. Składasz go wraz z odpowiednim zeznaniem podatkowym , czyli:

 • PIT-36 - Dla osób rozliczających się w oparciu o stawkę podatku (17% lub 32%)
 • PIT-36L - dla osób rozliczających się na podstawie podatku liniowego (19%)
 • PIT-37 - dla podatników, za których zaliczki na podatek dochodowy obliczyli i odprowadzili pracodawcy
 • PIT-28 - Dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego (od 2 do 20% w zależności od rodzaju i działalności).

Z odliczenia od podatku fotowoltaiki należy wyjąć rok, w którym poniesiono koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Faktury i rachunki nie są wymagane do wykazania dowodu poniesienia wydatków. Należy je przechowywać przez 5 lat, po czym statut podatkowy wygaśnie.

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga dotacji i dofinansowania. Ulga podatkowa na termomodernizację może być wykorzystana do obniżenia kosztów domowej elektrowni słonecznej. Dzięki temu dodatkowo zmniejszy się okres zwrotu inwestycji.

Rozwiązania dla firm - jak odliczyć fotowoltaikę?

Firma Ekosun posiada duże doświadczenie w projektowaniu i doborze, a także montażu na dachach i na gruncie. Doradcy techniczni firmy Ekosun posiadają wysokie kwalifikacje i przeprowadzą rzetelny audyt. Następnie dział techniczny zaprojektuje instalację. Przy wsparciu zespołu obsługi klienta, doradca techniczny może przygotować najlepszą ofertę finansowania i dofinansowania inwestycji. Możemy również przygotować opinię konstrukcyjną dotyczącą nośności dachu. Certyfikowana ekipa montażowa jest wyposażona w sprzęt do transportu elementów montażowych oraz zapewnia profesjonalny sprzęt zabezpieczający. Po zakończeniu instalacji przygotujemy dokumentację do powiadomienia sieci energetycznej o instalacji. W większości przypadków lokalny operator sieci energetycznej instaluje dwukierunkowe liczniki energii w ciągu 2 do 3 tygodni. Od tego momentu przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z energii słonecznej.

Masz więcej pytań? Daj nam znać!

Czujesz się zagubiony? Rozumiemy to. Dlatego codziennie czekamy na Twoją wiadomość. Możesz również zostawić nam swój numer telefonu, a my skontaktujemy się z Tobą od razu!

33 499 88 66

Lub

Skontaktuj się z nami

Zostaw swój numer


Komentarze (0)

Zostaw komentarz