Jak podłączyć kabel antenowy?

Udostępnij

Kable antenowe pełnią ważną rolę w instalacjach antenowych. Kable antenowe służą do przesyłania sygnału z anteny do odbiorników DVB-T lub telewizorów. Nieprawidłowe podłączenie może spowodować spadek jakości sygnału. Poniżej przedstawiono podstawy budowy kabli oraz różne sposoby połączeń. Omówione zostały również terminy wykonania połączeń.

Jak powstaje kabel antenowy?

Kabel koncentryczny może przenosić zarówno sygnały o niskiej, jak i wysokiej częstotliwości. Jest to uniwersalny kabel, który znajdziemy w sieciach sygnałowych.

Miedź lub aluminium tworzą centralną arterię kabla elektrycznego. Niektóre kable mogą wykorzystywać stal jako przewodnik. Aby chronić stal i zwiększyć przewodność, należy nałożyć cienką warstwę miedzi ocynkowanej. Różne materiały mają swoje zalety i wady. Przewodniki są często pokrywane cienką warstwą (czasami srebra), a następnie polerowane. Przewody antenowe nie są wykonane z aluminium. Są one jednak stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych, które mają funkcje elektryczne lub elektroniczne. Warstwa zewnętrzna może być bardzo cienka, gdy mamy do czynienia z sygnałami o niskiej częstotliwości. Warstwa ta rozcieńcza się wraz ze wzrostem częstotliwości. Przewodnictwo prądu jest wyższe na delikatnie szorstkich powierzchniach metalowych niż na powierzchniach izolowanych. Powoduje to zwiększenie strat w kablu z powodu tarcia szczątkowego na długości kabla. Straty te są znacznie zmniejszone przez producentów kabli, którzy dbają o to, aby przewodniki były gładkie.

Dielektryk to materiał izolacyjny. Większość kabli współosiowych zawiera izolację z poliizobutylenu. Jest ona odporna na wodę, co pomaga zapobiegać korozji kabla środkowego.

Cienka folia poliestrowa chroni oplot. Jest on również znany jako coax. Jest bardziej elastyczny i może być ukryty przed uszkodzeniem podczas łączenia.

Oplot odnosi się do procesu zagęszczania kabla poprzez owijanie cienkich drutów wokół siebie. Zaczyna się od małej liczby i pracuje w górę, aż osiągnie pożądaną grubość. Kabel będzie silniejszy przed ingerencją sił zewnętrznych, jeśli będzie miał grubszy oplot lub większą liczbę zwojów.

Aby chronić kabel przed wilgocią i wodą, jego powłoka zewnętrzna jest wykonana z materiału wodoodpornego. Podobnie jak w przypadku kabli dielektrycznych, poliizobutylen (PIB), jest powszechnie stosowanym materiałem. Na zewnętrznej powłoce znajdują się informacje od producenta o rodzaju kabla, jego długości i nazwie firmy. Większość kabli na zewnątrz domu jest wykonana z polietylenu (PE) i ma powłokę, która chroni je przed żywiołami.

Sprawdź także artykuł: na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Kabel antenowy - transmisja sygnału

Potencjał ziemi jest zazwyczaj utrzymywany przez ekran kabli antenowych. Żyła środkowa transmituje sygnał. Kable koncentryczne działają, ponieważ struktura materiału dielektrycznego utrzymuje pola elektryczne i magnetyczne. Dzięki temu jest on bardziej odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Grubszy kabel i więcej materiału izolacyjnego spowoduje mniejsze zakłócenia i straty sygnału. Taka konstrukcja powinna pozwolić kablowi na przesyłanie słabych sygnałów, jak również silnych sygnałów, które mogłyby zakłócać pobliskie urządzenia.

Jak wykonać kabel antenowy?

Powinieneś starannie zainstalować złącza na swoim kablu antenowym. Dzięki temu unikniesz utraty sygnału i zakłóceń. Najpierw usuń izolację z końca złącza, które chcesz zakończyć. Narzędzie do ściągania izolacji lub nóż jest najlepszym sposobem, aby to zrobić. Następnie należy obrócić ekran tak, aby był skierowany do góry. Po usunięciu izolacji należy upewnić się, że oplot nie styka się z przewodnikiem środkowym. Jak pokazano na rysunku, należy przygotować kabel koncentryczny i włożyć go do złącza.

Jak podłączyć kabel koncentryczny i antenę?

Chociaż instalacja kabla antenowego jest łatwa, należy uważać, aby go nie uszkodzić. Będziesz musiał usunąć część izolacji z kabla antenowego, aby odebrać sygnał. Oplot powinien być owinięty wokół zewnętrznej strony kabla. Kabel antenowy należy umieścić pod lewą metalową płytą. Żyła środkowa powinna być włożona na górze śruby na środku płytki. Należy pamiętać o dokręceniu śrub po umieszczeniu kabla koncentrycznego. Zapewni to, że kabel antenowy nie będzie się poruszał. Zakłócenia mogą być spowodowane dotknięciem oplotów ekranów jakichkolwiek komponentów lub przewodu środkowego.

Jak przedłużyć kabel antenowy?

W niektórych przypadkach może być konieczne przedłużenie kabla antenowego. W zależności od sytuacji stosujemy różne akcesoria.

Dwa złącza F są wymagane, jeśli kabel ma być podłączony do anteny satelitarnej. Kabel powinien mieć dokładnie odpowiednią długość.

Dwa złącza F będą nam potrzebne, jeśli będziemy chcieli przedłużyć kabel antenowy.

Jak podłączyć antenę do telewizora?

Do podłączenia anteny do telewizora najlepiej zakupić kabel telewizyjny, który posiada zarówno męskie jak i żeńskie złącze antenowe. Męski koniec należy podłączyć bezpośrednio do odbiornika, takiego DVB-T.

Instalacja jednej anteny do dwóch odbiorników

Rozgałęźnik antenowy umożliwia podłączenie wielu anten do jednego odbiornika.

Podłącz antenę do rozgałęźnika. Do rozgałęźnika można również podłączyć zasilacz, odbiornik DVB-T lub telewizor. Jeśli Twój telewizor ma wbudowany odbiornik, możesz go również podłączyć do splittera.

Antena, która wymaga wzmacniacza mocy musi być podłączona do zasilacza poprzez specjalny rozgałęźnik. Antena, która nie wymaga wzmocnienia może być używana ze zwykłym rozgałęźnikiem kablowym, bez konieczności podłączania zasilacza. Anteny nadal będą działać prawidłowo.

Jak podłączyć antenę do wzmacniacza?

Anteny mogą wymagać zasilania. Można użyć specjalnych rozgałęźników antenowych, aby przesłać sygnał do innych obszarów domu bez prowadzenia kabli na zewnątrz. Na jednym z rozgałęzień znajduje się transformator prądowy. Antena musi mieć zawsze podłączone zasilanie do wzmacniacza masztowego lub przedwzmacniacza.

Lutowanie kabla antenowego

Większość kabli może być lutowana w celu naprawy lub połączenia. Połączenia koncentryczne nie są niezawodne i powinny być używane tylko przez osoby wykwalifikowane w spawaniu. Transmisja mocy wymaga, aby nie było strat energii na każdym połączeniu ekran/moc. Złącza typu F są zalecane, jeśli jest to problem. Pozwalają one na łatwe połączenie z przewodami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz