Jakie żarówki są najlepsze dla Twojego domu?

Udostępnij

Żarówka była powszechnie stosowana w XIX wieku. Jest powszechnie akceptowana. Ma ona długą historię, w której miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Żarówki ledowe, które obecnie znajdują się w naszych domach w niczym nie przypominają tego niesamowitego wynalazku, który ponad 150 lat temu był rewolucyjnym krokiem w życiu milionów ludzi. Wybór odpowiedniego oświetlenia jest problemem, mimo niesamowitego postępu, jaki dokonał się w dziedzinie domowego światła sztucznego.

Rodzaje i rozmiary żarówek

Kupując żarówkę do swojego domu, jedną z najtrudniejszych decyzji jest dokonanie wyboru. Na rynku istnieją trzy rodzaje żarówek, z których każdy charakteryzuje się unikalną technologią i różnymi cenami. Różnice w modelach są nie tylko kosmetyczne, ale mają wpływ na ich użyteczność, cenę zakupu i trwałość.

Żarówka żarowa to najpopularniejszy typ żarówki, który istnieje już od dawna. Jest to oryginalna żarówka żarowa, którą wymyślił Edison. Jest łatwa w użyciu. Wykonana jest z wolframu. Żarnik nagrzewa się do wysokiej temperatury i jest głównym elementem żarówki żarowej. Jest on umieszczony wewnątrz szklanej kuli, która jest wypełniona gazem obojętnym lub próżnią. Mimo, że żarówki te są wycofywane, ponieważ zawierają szkodliwe substancje, to nadal można je kupić w słabszych wersjach. Żarówki te najczęściej kojarzą się z poczuciem apatii. Nie mają one silnego strumienia świetlnego, a ich żywotność wynosi niewiele ponad 100 godzin. Oznacza to, że mogą się szybko zniszczyć.

Pod względem popularności, lampy halogenowe zajmują drugie miejsce po modelu żarówki żarowej. Ta kompaktowa świetlówka ma taką samą zasadę działania jak tradycyjne żarówki, ale zamiast próżni wolfram świeci wewnątrz bańki wypełnionej gazem szlachetnym i niewielką ilością halogenu. Żarówka ta zużywa mniej energii elektrycznej i emituje silniejsze, bardziej intensywne światło niż inne typy. Ten typ żarówki ma dłuższą żywotność, do 3k godzin, i jednolitą moc światła. Wiele osób może uznać, że wadą tych żarówek jest to, że emitują one jaśniejsze, bardziej białe światło niż tradycyjne żarówki, które emitują żółtą poświatę. Trwają one również dłużej, aby włączyć się w pełni. Najnowsze żarówki żarowe są na rynku od niedawna. Wynika to z długiego istnienia tradycyjnej żarówki żarowej i wprowadzenia żarówek ledowych. Są one zasilane diodami LED i oferują unikalne funkcje. Żarówka LED jest tańsza od tradycyjnych żarówek, a także mniej podatna na uszkodzenia. Żarówki LED mogą trwać tysiące godzin, a nie tylko 100 jak zwykła żarówka. Lampy LED mają wiele zalet, w tym możliwość zdalnej regulacji ich koloru i mocy za pomocą smartfona. Światła LED to świetny wybór zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych. Problemem przy wyborze żarówek ledowych jest ich moc. To może być pytanie, które już sobie zadałeś: Jaki typ żarówki powinienem kupić do mojego domu? Większość ludzi myśli o żarówkach, które mają minimalną moc poniżej 60W. Jednak żarówki ledowe mają zazwyczaj 10W i oferują taką samą jasność jak model 60W.

Strona techniczna

Wybór odpowiedniej żarówki do domu to trudne zadanie. Chociaż może być trudno znaleźć właściwe miejsce do rozpoczęcia, odpowiedź jest zawsze. Ważne jest, aby rozważyć wiele cech żarówek. Obejmują one wątek używany w twoim domu, napięcie lub watę wspomnianą wcześniej, a także intensywność blasku żarówki. Sytuacja określi, które żarówki LED będą najlepsze. Nie zawsze jest jasne, czy żarówka LED jest najlepszym wyborem. Parametry te zostały szczegółowo przedstawione.

E27 to najczęściej stosowany gwint żarówki w domu. Jest to powszechny gwint, który można znaleźć w większości pomieszczeń. Na rynku można znaleźć również gwinty E14 lub E17, a także E40 i E40. Ważne jest, aby zweryfikować rodzaj gniazda, z którego będziesz korzystać, jeśli masz konkretny zestaw gniazd w swoim domu. Należy pamiętać o napięciu stosowanym w gniazdach żarówek. W większości przypadków wynosi ono 230 V, ale w przypadku niektórych żarówek może być niższe, 23 V lub nawet 12 V. Dotyczy to najczęściej żarówek halogenowych lub ledowych. Ważne jest, aby znać dokładną moc światła i intensywność żarówki. Wattage był terminem, który odnosił się do ilości światła wytwarzanego przez żarówkę. Możliwe jest jednak uzyskanie dużej ilości światła z małej ilości watów. W przypadku żarówki LED parametr lumenów jest tym, co mierzy się w lumenach. Wskazuje on po prostu na to, jak silny jest strumień świetlny. Najpopularniejsza 60-watowa żarówka domowa miałaby 700 lumenów.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich lamp do domu. Najważniejszym czynnikiem jest najlepszy kolor dla twojej przestrzeni. Żarówki są najczęstszym typem źródła światła. Wytwarzają one światło o ciepłej, lub żółtej barwie. Lampa LED zaoferuje Ci najwięcej opcji. Możesz wybierać spośród żarówek o ciepłej, zimnej lub neutralnej barwie światła. Diody LED oferują dużą elastyczność i wydajność. Możesz wnieść do swojego domu szeroką gamę kolorów, używając odpowiedniej żarówki i właściwego źródła zasilania.

Wybór odpowiednich żarówek do konkretnych pomieszczeń

Nie powinieneś myśleć o swoim domu jako o jednym pomieszczeniu, gdy decydujesz się na najlepsze oświetlenie pokoju. Często posiada on wiele pomieszczeń, które służą różnym celom. Jeden rodzaj żarówki ledowej może nie działać w kuchni, ale może w łazience lub gabinecie. Różne pomieszczenia wymagają różnych mocy świetlnych. Najważniejsze są różne kolory światła płynącego z każdej żarówki. Właściwe pytanie nie brzmi: jakie żarówki kupić do domu, ale jakie żarówki kupić do poszczególnych pomieszczeń. Jak to wszystko wygląda?

Twój salon to miejsce, w którym spędzasz większość czasu. Potrzebuje on specyficznego rodzaju żarówek. Żarówki ledowe to najlepszy wybór do tego pomieszczenia. Są one energooszczędne i nie będą Cię kosztować dużo pieniędzy. Wersja LED ma też szerszy kąt świecenia, więc możesz ich używać mniej. Są również trwałe i mogą być używane przez długi czas bez konieczności wymiany. Ciepłe białe światło jest dobrym wyborem, jeśli chcesz znaleźć odpowiednie światło do swojego salonu. Tworzy ono spokojną atmosferę i jest świetne do czytania lub oglądania telewizji.

Sypialnie to kolejne pomieszczenie, w którym można wybrać żarówki. W tej sytuacji polecamy wybrać żarówkę halogenową. Ponieważ nie świeci ona z pełną mocą zaraz po włączeniu, jest idealna do miejsc, których nie chcemy oświetlać zbyt mocno. Jak wszyscy wiecie, nie znosimy uczucia konieczności włączania światła z maksymalną mocą każdego ranka. W tym pomieszczeniu nie powinno się zostawiać włączonych świateł na zbyt długo. Ciepłe oświetlenie jest zalecane do sypialni, ponieważ jest bardziej relaksujące. Wiesz, że ważne jest, aby czuć się zrelaksowanym, gdy jesteś w swojej sypialni.

Kuchnia to kolejny pokój, który potrzebuje różnych żarówek. Jak wszyscy wiecie, kuchnia jest miejscem, w którym pracujemy. W kuchni przygotowujemy jedzenie. Trzeba to robić prawidłowo i przy dobrym oświetleniu, aby wszystko było dobrze widoczne na blacie czy stole. Jakie żarówki najlepiej zamontować w kuchni w domu? Ważne jest, aby światła były skierowane dokładnie na przyrządzane potrawy. Do tego celu idealnie nadają się halogeny punktowe montowane bezpośrednio nad blatem i stołem. W takich przypadkach nie zaleca się stosowania ciepłego światła. Najlepsza jest neutralna barwa. Jeśli nie przeszkadzają Ci intensywne zimne barwy, to dobrze. Zapewnia bardzo jasne światło, które jest dobre do gotowania. Łazienki różnią się znacznie od innych pomieszczeń w mieszkaniu. Muszą być oświetlone, nawet przez krótki czas, i wymagają rozjaśnienia. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać żarówkę, która jest odporna na uszkodzenia. Włączanie i wyłączanie jest bowiem tym, co najbardziej naraża żarówkę na ewentualną awarię. Oczywiste jest, że najlepszym wyborem będzie żarówka LED, która jest całkowicie niewrażliwa na uszkodzenia przy intensywnym użytkowaniu. Zimne kolory są najlepsze dla wielkości i czystości pomieszczenia. Gabinet jest ostatnim pomieszczeniem, o którym warto wspomnieć. Jest on podobny do kuchni pod tym względem, że wymaga skupienia i koncentracji. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj żarówki zostanie użyty, o ile wytwarza ona światło. Chłodniejsza żarówka powoduje większe skupienie.

Jak widać, wybór odpowiednich żarówek do domu to skomplikowana decyzja. Warto podejść do tej kwestii poważnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz