Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła? Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła

Udostępnij

Pompa ciepła, aby była opłacalna i efektywna, musi być odpowiednio zainstalowana i dobrana. Istnieje możliwość zwiększenia wydajności pompy ciepła. Jaki jest koszt takiego działania?

Co wpływa na efektywność pompy ciepła?

Instalacja oparta na pompie ciepła powinna być ekonomiczna i przyjazna dla środowiska, zapewniając jej efektywną pracę. Sprawność pompy ciepła zależy od zależności kilku czynników. Oprócz prawidłowego montażu instalacji ważne są same komponenty, a także starannie obliczone zapotrzebowanie na ciepło.

Niedopasowane instalacje mogą prowadzić do wyższych kosztów eksploatacji i niedogrzania pomieszczeń. Druga skrajność, bardziej wydajne urządzenia, to po prostu niepotrzebne koszty.

Najczęściej spotykanym typem instalacji są powietrzne pompy ciepła. Jednak w tych przypadkach bardzo ważne są warunki zewnętrzne. Wydajność pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Ta pompa ciepła jest przeznaczona do pokrycia co najmniej 97% całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku. Może zaistnieć konieczność wspomagania pracy grzałką elektryczną, kotłem - olejowym lub gazowym w najzimniejszych miesiącach roku. Spowoduje to wyższe rachunki za ogrzewanie, ale i tak niższe lub równe tym generowanym przez przewymiarowaną instalację.


Czynniki wpływające na efektywność ekonomiczną pompy ciepła

Efektywność ekonomiczna pomp ciepła zależy od dwóch głównych czynników:

  • Efektywność energetyczna i cena energii napędowej
  • Koszty inwestycyjne.

Możesz zmniejszyć zużycie energii, dobierając odpowiednią moc pompy ciepła do potrzeb grzewczych Twojego budynku. Określa się je na podstawie dokładnego bilansu cieplnego domu. Ważne są również inne parametry, viz.

  • Temperatura i moc źródła ciepła (np. instalacja gruntowa - gruntowa, lub instalacja powietrzna - powietrzna
  • Maksymalna temperatura potrzebna do ogrzania instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Przy wyborze pompy ciepła należy zasięgnąć opinii ekspertów. Efektywność ekonomiczna pomp ciepła jest bardzo różna w zależności od rodzaju instalacji i temperatury źródła ciepła. Przed podjęciem decyzji wykonają oni obszerne obliczenia. Jeśli pompa ciepła jest najbardziej wydajna, użytkownik może oczekiwać zwrotu kosztów w wysokości około 7 lat. Oznacza to również dłuższą żywotność pompy ciepła, co gwarantuje bezawaryjną pracę urządzenia i wyższy komfort cieplny w budynku.

W dłuższej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pieniądze. Błędy w instalacji mogą być kosztowne i trudne do naprawienia. Powodują również spadek wydajności pomp ciepła i niedogrzanie, co może prowadzić do wyższych kosztów eksploatacji.

Współczynnik wydajności pompy ciepła (COP)

Aby wybrać pompę ciepła o odpowiednich parametrach, musisz znać jej współczynnik efektywności (COP). Określa on zużycie energii, na jakie trzeba się przygotować, mierząc różnicę między mocą grzewczą pompy ciepła a mocą potrzebną do napędu sprężarki.

Współczynnik będzie wzrastał, co oznacza, że wydajność pompy ciepła wzrośnie, a zatem wymagana jest mniejsza moc. Należy pamiętać, że wartość COP może się zmieniać w zależności od temperatury wody lub różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła - zaletach tego rozwiązania, poznać możliwości, jakie daje ogrzewanie pompą ciepła - zapoznaj się z naszą ofertą.

POMPY CIEPŁA

Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła?

Ze względu na rozwój technologii i prace nad odnawialnymi źródłami energii, również urządzenia grzewcze stają się coraz bardziej wydajne. Nie oznacza to jednak, że poprawa efektywności pompy ciepła może być jedynie wynikiem zakupu nowego, bardziej wydajnego sprzętu. Każdy może znacząco poprawić sprawność pompy ciepła, a co za tym idzie również opłacalność eksploatacji . Niestety, zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Wśród dostępnych opcji, które spowodują poprawę wydajności pompy ciepła są:

  • Współczynnik przenikania ciepła jest kluczowym parametrem przy wyborze stolarki okiennej. Współczynnik ten będzie wynosił 0,9 dla okien i 1,3 dla drzwi w budynkach budowanych od 2021 roku. Takie parametry ograniczają straty ciepła. Łatwiej jest więc utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz budynku. Dzięki temu zmniejsza się praca pompy ciepła, a co za tym idzie - rachunki za ogrzewanie są niższe.
  • Izolacja termiczna budynku - Ważne jest, aby przed wyborem materiału wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Chociaż wełna mineralna jest droższa od styropianu, to ocieplenie nią jest bardziej opłacalne i efektywne. Ważne jest prawidłowe wykonanie izolacji. Ważne są również inne powierzchnie, które mogą powodować straty ciepła.
  • Efektywne zarządzanie energią - Pompa zasilana jest energią elektryczną. Aby zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i zmniejszyć koszty, operator powinien zgodzić się na taryfę, która poprawia efektywność ekonomiczną pompy ciepła. Koszty można obniżyć instalując regulatory zarządzania energią i cyklu pracy pomp ciepła, a także moduły fotowoltaiczne.

Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla tradycyjnych metod ogrzewania. Jest to instalacja przyjazna środowisku, która zapewnia komfort cieplny i korzyści finansowe. Ważne jest jednak, aby zmaksymalizować wydajność pompy ciepła. Specjaliści wybiorą urządzenie najbardziej kompatybilne z budownictwem pasywnym, aby wydłużyć jego żywotność i zmniejszyć koszty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym ekspertem.

KONTAKT

Komentarze (0)

Zostaw komentarz