Fotowoltaika zimą - Jak to działa? I ile energii elektrycznej może wyprodukować?

Udostępnij

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w system fotowoltaiczny chcą wiedzieć, ile energii elektrycznej produkują zimą. Dlatego zajmujemy się tym tematem właśnie teraz, gdy promienie słoneczne wreszcie zaczęły świecić na panele. Po pierwsze dlatego, że mamy teraz najbardziej dokładne i miarodajne dane. Możemy dokładnie przeanalizować produkcję prądu w "najgorszych miesiącach" dla fotowoltaiki, ponieważ tegoroczna zima była wyjątkowo długa. Aby dokładnie zobrazować Wam, jak fotowoltaika działa zimą, chcieliśmy pokazać konkretną instalację jednego z naszych klientów.

Fotowoltaika zimą - Wydajność panelu fotowoltaicznego w zimie.

Zanim przeanalizujemy konkretny przypadek, konieczne jest wyjaśnienie kilku kwestii. Zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniejsze, a na dachy spada śnieg, jest bardziej pochmurno niż latem. Fotowoltaika w zimie będzie naturalnie produkować mniej energii elektrycznej. Ten czynnik wpływa korzystnie na wydajność dla paneli fotowoltaicznych w zimie. Panele fotowoltaiczne w zimie osiągają lepsze wyniki niż w lecie. Badania wykazały, że wydajność modułów jest zwiększona przez niskie temperatury zimowe. Podsumowując, niższa produkcja spowodowana promieniowaniem słonecznym może być częściowo zrekompensowana wyższą wydajnością modułu. 

Roczny bilans energetyczny

Fotowoltaika to inwestycja, z której można korzystać przez cały rok. Latem i wiosną instalacje produkują więcej prądu niż zimą. Nie oznacza to, że nie będziemy mogli płacić wyższych rachunków za energię. Bezpieczeństwo daje nam jednak inną możliwość. Mimo, że latem produkcja energii elektrycznej jest największa, często nie jesteśmy w stanie wykorzystać jej całej. Energia ta jest wtedy przekazywana do sieci energetycznej, a my możemy z niej korzystać w dowolnym momencie. Na odbiór i wykorzystanie energii mamy 365 dni, czyli albo 1:0,8 albo 1:17. Te fakty pokazują, że możemy żyć z niską produkcją zimową, ponieważ energia letnia wraca do nas zimą w pełni zaspokajając zapotrzebowanie gospodarstw domowych. Przejdźmy teraz do szczegółów.

Ile energii elektrycznej produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Nasi klienci mają pod opieką ponad 1300 paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mamy stały podgląd na system i możemy kontrolować ile paneli fotowoltaicznych produkuje prąd zimą, ile w najlepszych miesiącach oraz podsumować roczną produkcję. Do przedstawienia wiarygodnych danych wybraliśmy instalację fotowoltaiczną wykonaną dla naszego klienta w Żywcu. Instalacja o mocy 9,94 kWp jest zorientowana na południe i zbudowana z modułów Q-Cells oraz inwertera SolarEgde. Dane dotyczące produkcji energii w tej instalacji zostały pobrane od późnej jesieni do wczesnej wiosny, aby stworzyć soczewkę powiększającą. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz