Jak zamontować oświetlenie LED w meblach

Udostępnij

Oświetlenie LED jest popularnym wyborem dla funkcjonalnego i dekoracyjnego oświetlenia kuchennego. Aby stworzyć jednolitą jasność w kuchni i oświetlić blaty, osoba może użyć lamp. Pozwoli to zmniejszyć bałagan i sprawi, że przestrzeń poczuje się bardziej naturalnie. Warto przyjrzeć się, jak szybko i skutecznie zainstalować oświetlenie ledowe w kuchni.

Rodzaje i zastosowanie oświetlenia ledowego w kuchni

Zainstalowanie zasilanych bateriami lampek LED pod szafkami to najlepszy sposób na oświetlenie blatów kuchennych. Ten rodzaj oświetlenia pod szafkami można zainstalować szybko i łatwo, ponieważ poszczególne lampki są przymocowane do spodów szafek. Mogą być również uruchomione na baterie i nie wymagają zasilania. Jest delikatny i mniej atrakcyjny niż oświetlenie paskowe led. Są one używane, gdy nie ma dostępnej energii elektrycznej w danym obszarze.

Lepszym i trwalszym rozwiązaniem są specjalne paski lub taśmy. Proces instalacji zarówno oświetlenia podszafkowego LED, jak i taśm LED jest identyczny. Często kategoryzuje się je w ten sam sposób, jednak listwa led podszafkowa jest grubsza i trudniejsza w montażu niż jej starsze odpowiedniki.

Jeśli szukasz łatwego w montażu, ale i bardzo atrakcyjnego źródła światła, które można zamontować do szafek kuchennych, taśma ledowa jest właściwym wyborem. Nie może ona jednak zapewnić tak dużej mocy jak paski led do kuchni. Można je montować na profilach metalowych lub plastikowych. Są trwalsze, ale trudniej je pomalować i mają mniejszą gamę kolorów. Dzięki temu proste paski led są bardziej atrakcyjne i chronią przed zachlapaniem. Takie rozwiązanie pozwala na wybór spośród wielu kolorów i poziomów jasności. Można je również przyciąć nożyczkami, aby zmniejszyć długość taśmy i dostosować szafkę, w której ma świecić światło.

Jak zainstalować taśmę ledową - Pierwszy krok czyli przygotowanie do instalacji.

Zanim przystąpimy do montażu oświetlenia ledowego, musimy najpierw skompletować wszystkie niezbędne elementy i narzędzia. Na naszej liście remontowej powinna znaleźć się odpowiednia taśma i listwy ledowe (najlepiej z osłoną polaryzacyjną). Jeśli taśma będzie wykorzystywana w profilu, należy unikać taśmy silikonowej (IP65 i IP67), gdyż może ona powodować problemy z wentylacją lampy. Do prawidłowego działania diod LED niezbędne jest zasilanie. W zależności od konfiguracji może to być zasilanie bateryjne lub sieciowe. Istotne jest, aby zasilacz miał wystarczający prąd, aby utrzymać stabilne napięcie. W przypadku głębszych wątpliwości należy zastanowić się, czy zasilacz jest w stanie dostarczyć wystarczający prąd do utrzymania stabilnego napięcia.

Do montażu elementów potrzebne będą wkręty, izolacja oraz włącznik do sterowania oświetleniem. Aby zamontować oświetlenie w szafkach kuchennych, będziemy potrzebować taśmy mierniczej, pistoletu do klejenia na gorąco i małych śrubek. Łatwo jest zapomnieć o podstawach i pominąć kolejne kroki. Jednak zanim zaczniesz pracować nad swoim kreatywnym projektem upewnij się, że sprawdzisz całe oświetlenie. Jeśli wystąpią jakieś problemy techniczne lub po prostu będziesz chciał zmienić moc lub kolor światła, nie będziemy musieli go demontować. Zacznij od dokładnego zmierzenia, a następnie wycięcia taśmy z otworami, aby umieścić ją tam, gdzie trzeba.

Jak zamontować taśmę ołowianą pod szafkami - o czym musisz pamiętać

Oświetlenie podszafkowe ledowe można zamontować szybko i sprawnie, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani. Taśma powinna być przymocowana do profilu. W tym celu stosuje się taśmę dwustronną. Tył taśmy ledowej zawsze znajduje się z tyłu. Tak przygotowany profil możemy przykręcić do dna szafki za pomocą wcześniej wybranych wkrętów. W tym celu będziemy musieli wykonać niewielkie otwory. Zasilacz podłączamy do instalacji elektrycznej lutując go do styków na taśmie. W ten sposób kończymy montaż. Po podłączeniu urządzenie powinno się zapalić.

Jak zainstalować oświetlenie ledowe w pomieszczeniu

Wiemy już jak zainstalować dodatkowe światło za pomocą żarówek ledowych i warto tę wiedzę wykorzystać przy oświetlaniu pokoju. Ten rodzaj oświetlenia może zapewnić dodatkowe światło tam, gdzie jest ono potrzebne i dodać nastrojowy akcent. Ten rodzaj oświetlenia najlepiej stosować, gdy mamy do czynienia z sufitem podwieszanym. Sufit tworzy naturalny obszar do montażu taśmy, co pozwala na odbijanie się światła od sufitu lub ściany. Dzięki temu można uzyskać miękkie, ale efektowne oświetlenie. Powyższą metodę możesz również wykorzystać w kuchni, mocując oświetlenie LED bezpośrednio do szafek w pomieszczeniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz