Obalamy najczęstsze mity dotyczące rekuperacji

Udostępnij

Rekuperacja pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła, zwłaszcza w porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną. Nic więc dziwnego, że w domach mieszkalnych coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją ciepła. Zapewnia to nie tylko wysoki komfort cieplny dla domowników, ale także znacznie obniża rachunki za ogrzewanie. Wokół rekuperacji narosło wiele mitów. Postanowiliśmy zweryfikować te najczęściej spotykane.

Mit 1. Rekuperacja sprawdza się tylko w nowym budownictwie.

Faktem jest, że wentylacja mechaniczna jest zalecana w nowoczesnym budownictwie. Wynika to z jego wysokiej szczelności, na którą składa się izolacja termiczna oraz wysokiej jakości stolarka drewniana. Oznacza to, że w budynku nie ma naturalnej wentylacji, która jest niezbędna do prawidłowego działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wprawdzie można zainstalować specjalne nawiewniki i uchylne okna, aby wspomóc jej działanie, ale wiąże się to z dużymi stratami ciepła.

Rekuperacja może być zainstalowana w starszych budynkach. Zainstalowanie systemu w starszych budynkach będzie wymagało więcej pracy i kosztowało więcej. Konieczna będzie bowiem szczelność systemu (na przykład poprzez montaż nowych okien lub ocieplenie elewacji) - jeśli tego nie zrobimy, bariery termiczne zrujnują cały efekt działania rekuperatora. Zarówno kanały grawitacyjne, jak i kratki grawitacyjne muszą być zatkane. W przeciwnym razie żaden z nich nie będzie działał.

Mit 2. Wentylacja mechaniczna nie działa w przypadku alergików

Poniżej przedstawiamy sposób działania rekuperacji: Najpierw system usuwa z domu zanieczyszczone powietrze wewnętrzne. Następnie pobiera z niego ciepło i przekazuje je do powietrza zewnętrznego. Jednak alergicy, astmatycy i inne osoby z chorobami układu oddechowego martwią się, że system może z czasem gromadzić szkodliwe zanieczyszczenia, w tym bakterie i grzyby.

Właściciele wentylacji mechanicznej nie muszą się jednak martwić, ponieważ przy prawidłowym użytkowaniu system nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla górnych dróg oddechowych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy odpowiednio zaprojektować i stosować rekuperację. Ważne jest również regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzenia.

Mit 3. Zaprojektowanie systemu rekuperacji nie jest konieczne.

Każdy budynek mieszkalny jest unikalny pod względem kubatury, układu, materiałów izolacyjnych i mieszkańców. Wszystkie te czynniki mają wpływ na efektywność wentylacji w domu. do rekuperacji musi być dostosowany do budynku i potrzeb mieszkańców.

Jeśli nie zaczniemy instalacji od właściwego projektu i zakupimy jedynie jednostkę centralną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszła wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła nie zapewni wymaganej wymiany powietrza, co może narazić nas na dodatkowe koszty. Zatrudnij rzetelną ekipę instalacyjną. Nawet najlepsze plany nie sprawdzą się, jeśli nie będą oni zbyt dobrze znali się na swoim fachu.

Mit 4. Rekuperacja jest droga.

Głównym powodem, dla którego właściciele domów nie są zainteresowani montażem rekuperacji, jest wysoka cena takiej inwestycji. Dotyczy to zarówno instalacji, jak i eksploatacji. Ceny wentylacji mechanicznej zależą od wielu czynników, w tym od objętości, projektu, zakupu, instalacji i konserwacji. Jednak wraz z postępem technologii i rosnącą konkurencją na rynku, koszty związane z instalacją rekuperacji systematycznie spadają i stają się bardziej przystępne.

Średni koszt zakupu i montażu rekuperacji wynosi od 17 do 35 tysięcy złotych. Różnica ta może wynikać z wielu czynników, takich jak moc urządzenia, czy ilość zainstalowanych przewodów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna może być jednak opłacalnym rozwiązaniem już na początku projektowania budynku. Dzięki niej wyeliminujemy konieczność wykonania kominów grawitacyjnych oraz stóp fundamentowych, które są wymagane przy wentylacji grawitacyjnej.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz