Czy stosowanie rekuperacji jest bezpieczne dla alergików?

Udostępnij

Nawet jeśli regularnie sprzątasz swój dom, zanieczyszczenia nadal się w nim gromadzą. Na jakość powietrza w Twoim domu negatywnie wpływają zanieczyszczenia takie jak dwutlenek węgla, pyłki i smog. Jest to szczególnie problematyczne dla alergików. Odpowiednia wentylacja jest niezbędna, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Czy rekuperacja sprawdzi się w tym przypadku?

Jakość powietrza w domu jest ważna dla wszystkich ludzi

Polskie domy stają się bardziej szczelne dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów termoizolacyjnych i nowoczesnej stolarki. Właściciele mogą zmniejszyć straty energii cieplnej, a tym samym obniżyć koszty ogrzewania. Jednak powoduje to również zakłócenia w naturalnym przepływie powietrza. W efekcie wewnątrz domów gromadzą się zanieczyszczenia. Nie można ich usunąć za pomocą tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej.

Co znajduje się w powietrzu, które wypełnia domy i mieszkania? W powietrzu znajduje się wiele substancji chemicznych, w tym dwutlenek węgla wydychany przez domowników, farby i związki emitowane z mebli i farb oraz zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz (smog i spaliny samochodowe). Na jakość domowego powietrza wpływają również środki chemiczne używane do sprzątania, kadzidełka i świece o zapachu parafiny. Równie ważna jest nadmierna wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni i negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz stan techniczny budynku.

Zanieczyszczenia te są szkodliwe dla zdrowia człowieka i nie są zalecane. Zła jakość powietrza w pomieszczeniach może nie tylko zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, ale także powodować poważne powikłania, takie jak choroby serca i problemy neurologiczne. Słaba wentylacja może mieć poważne konsekwencje zarówno dla alergików, jak i osób, które nie są uczulone na kurz czy roztocza.

Alergicy i rekuperacja

System rekuperacji to najlepszy sposób na zapewnienie przepływu świeżego powietrza i ochronę Twojej rodziny przed alergenami. Ponieważ wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie zależy od warunków atmosferycznych, jest bardziej skuteczna niż tradycyjny system grawitacyjny. Wentylatory wprawiają powietrze w ruch bez względu na temperaturę i to, czy otworzysz na jakiś czas okno.

Rekuperator to nie tylko stała wymiana powietrza. Nowoczesne systemy posiadają filtry wyłapujące pyłki i inne zanieczyszczenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie alergików. System wentylacji wspomaganej mechanicznie zapewnia pełną kontrolę nad procesem wymiany powietrza, dzięki czemu w domu utrzymywana jest idealna wilgotność. Połączenie tych wszystkich możliwości pozwala na wyeliminowanie lub zmniejszenie objawów alergii.

Dobry projekt i dobra eksploatacja to podstawa.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowana jednostka centralna nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie odpowiednio zaprojektowana i konserwowana. Trzeba zwracać uwagę na materiały użyte do budowy kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu alergicy nie będą narażeni na niebezpieczeństwo. Kanały powinny być pokryte jonami srebra, aby zapewnić dodatkową powłokę antybakteryjną i/lub przeciwgrzybiczną. Istotne jest, aby wszystkie elementy były odpowiednio uszczelnione.

Ważne jest, aby co jakiś czas wymieniać filtry, ponieważ z czasem zanieczyszczenia mogą się gromadzić i tworzyć warunki umożliwiające rozwój bakterii. Zabrudzona bariera może nie tylko negatywnie wpłynąć na samopoczucie alergików, ale również spowoduje większe zużycie energii elektrycznej i skróci żywotność rekuperatora.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz