Jaka powinna być wysokość gniazda?

Udostępnij

Chociaż gniazdka elektryczne mogą być przeoczone, są one niezbędnym elementem wyposażenia każdego salonu. Są one niezbędne w każdym pokoju, ponieważ dostarczają energii elektrycznej. Ważne jest, aby rozważyć umieszczenie gniazdek elektrycznych lub przełączników podczas projektowania domu. Uwzględni to bezpieczeństwo, intuicyjność i wygodę. Można to zrobić już na etapie projektowania. Może się okazać, że będziesz żałować, że nie masz wystarczająco dużo gniazdek lub włączników światła, albo że są one zbyt wysoko. Dowiedz się, jak zamontować gniazda i włączniki na odpowiedniej wysokości i jak zrobić to bezpiecznie!

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Do podłączenia urządzeń elektronicznych służą gniazdka. Rodzaj i liczba gniazdek wymaganych w domu będzie zależała od liczby urządzeń elektrycznych i ich zastosowania. Gniazdka umieścimy na różnych wysokościach w sypialni, a także w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach. Włączniki światła umieszcza się zazwyczaj w pobliżu drzwi wejściowych po tej samej stronie, po której się je otwiera. Jeśli pomieszczenia są małe lub ciasne, dobrze jest umieścić włączniki światła po stronie klamki lub przed drzwiami. Gniazdka w łazience to również opcja bezpieczniejsza dla bezpieczeństwa. Włączniki będą na idealnej wysokości, jeśli zostaną zainstalowane 140 cm nad podłogą.

Wysokość gniazdek w kuchni

Zanim zaczniesz planować instalację elektryczną w kuchni, wymień wszystkie urządzenia elektryczne, których będziesz używać w swojej kuchni. Ważne jest, aby określić, gdzie urządzenia będą się podłączać, aby zapewnić wystarczającą liczbę gniazdek w kuchni. Czy będziesz miał czajnik? Będziesz musiał zdecydować, gdzie umieścisz piekarnik. Łatwiej będzie określić liczbę potrzebnych gniazdek poprzez określenie lokalizacji tych urządzeń.

  • Zazwyczaj gniazda w lodówkach znajdują się w odległości 30-100 cm od podłogi. Ma to na celu ochronę ich przed zalaniem.
  • W zależności od modelu, gniazdo elektryczne do okapu znajduje się zazwyczaj za lub wewnątrz szafki.
  • Urządzenia takie jak zmywarka czy kuchenka mają zazwyczaj gniazdo umieszczone na wysokości 30-50 cm.
  • Gniazda wtykowe do tosterów, ekspresów do kawy i naczyń. Powinny być zainstalowane pomiędzy blatami lub szafkami. Nie ma znaczenia, jak wysokie są.

Wysokość gniazdek do łazienek

Bezpieczeństwo jest najważniejsze w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, takich jak łazienki. Gniazda łazienkowe powinny znajdować się w odległości co najmniej 60 cm od strefy mokrej (takiej jak umywalka) i co najmniej 140 cm od podłogi. Aby chronić gniazda łazienkowe przed zalaniem, często stosuje się wodoodporne osłony.

Wysokość gniazdek w sypialni

Gniazdka elektryczne w sypialni są zazwyczaj montowane po obu stronach. Pozwala to na sięgnięcie do lampki nocnej i naładowanie telefonu z łóżka bez konieczności wstawania. Dzięki temu będziemy mogli włączyć i wyłączyć lampki nocne z naszego łóżka bez konieczności wstawania z niego. Aby gniazdka były łatwe w użyciu, powinny mieć wysokość około 30 cm. Dobrym pomysłem jest również, aby główny włącznik światła znajdował się na tej wysokości, około 110-120 cm.

Wysokość gniazdek do sypialni dziecka

Istnieją dwa główne trendy, które należy wziąć pod uwagę, gdy mowa o wysokości w sypialni dziecięcej. Kiedyś umieszczaliśmy wyłączniki na wysokości 120 cm nad ziemią, ale obecnie ludzie decydują się na instalowanie ich niżej, na wysokości 90-100 cm. Zmniejszy to potencjalne problemy, których dzieci mogą doświadczyć podczas korzystania z przełączników. Pamiętaj, że gniazdka elektryczne powinny mieć co najmniej 30 cm wysokości, aby były łatwo dostępne.

Liczba gniazdek w garażu

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o instalacje elektryczne w garażach. Należą do nich wyłączniki bramowe (często montowane na wysokości 120 cm), a także gniazda do podłączenia urządzeń.

Na jakiej wysokości znajdują się gniazda do telewizora?

Aby uniknąć porażenia i przypadkowego dotknięcia, gniazda elektryczne powinny być podniesione co najmniej 20-30 cm nad ziemią.

W skrócie: Zasady umieszczania gniazdek elektrycznych

Średnia wysokość dla wtyczek to 30 cm. Aby mieć do nich łatwy dostęp, rozmieść je równomiernie co 2 do 2,5 metra.

Aby wyłączniki były bardziej dostępne, często umieszcza się je na wysokości 120 cm nad ziemią.

Wielu właścicieli domów umieszcza wtyczki w kuchni na wysokości od 85 do 115 cm

Włączniki w łazience powinny być ustawione na wysokości 140 cm. Upewnij się, że pomiędzy wszelkimi urządzeniami sanitarnymi, takimi jak umywalki czy toalety, jest minimalna odległość 60 cm.

Każdy włącznik schodowy nie powinien być wyższy niż 120 cm.

Zaleca się zainstalowanie co najmniej 3 gniazd w łazience i co najmniej 5 gniazd w kuchni. Dobrym pomysłem jest również posiadanie gniazdek nad blatami. Należy upewnić się, że są one odpowiednio uziemione

Klienci podzielili się z nami tym, że zalecają posiadanie większej ilości przedłużaczy i gniazdek ściennych dla różnych typów urządzeń. Chociaż nie uważamy tego za konieczne, może to być wymagane w przyszłości. Lepiej jest mieć dodatkowe kontakty na miejscu przed rozpoczęciem fazy budowy. Możesz uniknąć kosztownych remontów i budowania ścian, jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz dodatkowych kontaktów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz