Jak właściwie działa fotowoltaika?

Udostępnij

Pojęcie fotowoltaiki i produkcji energii słonecznej nie jest w dzisiejszym świecie niczym nowym. Ważne jest jednak, aby wyjaśnić, jak działa fotowoltaika w prosty i zrozumiały sposób. W dzisiejszym poście wyjaśnimy, jak działa fotowoltaika.

Jak działa fotowoltaika?

Systemy fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne na energię elektryczną. Ponieważ głównym źródłem energii w Polsce są elektrownie węglowe, ceny energii rosną. Z kolei Odnawialne Źródła Energii (OZE) są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Technologia fotowoltaiczna jest kluczem do produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych. Ogniwa są odpowiedzialne za tworzenie zielonej energii poprzez zjawisko fotowoltaiczne. Ten artykuł wyjaśni podstawy fotowoltaiki i jakie elementy składają się na system fotowoltaiczny. Poznaj podstawy, a będziesz mógł w łatwy sposób stworzyć własną zieloną energię elektryczną.

Podstawowe pojęcia w fotowoltaice:

Ogniwa fotowoltaiczne są najmniejszymi elementami całego systemu. Moduły zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa wykonane są z krzemu mono- lub multikrystalicznego i mają grubość około 2 mm. Zjawiska fotoelektryczne zachodzą w ogniwach, gdy padające promieniowanie słoneczne powoduje zmianę właściwości elektrycznych.

Moduły fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne) wykonane są z ogniw fotowoltaicznych, które zostały połączone szeregowo i odpowiednio zabezpieczone. Następnie są one umieszczone w obudowie. To właśnie moduły fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego.

Falownik/inwerter jest sercem każdego systemu PV. Kontroluje on działanie całego systemu. Inwertery mają za zadanie przekształcać prąd stały w zmienny. To dzięki niemu z promieni słonecznych powstaje prąd, który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. Mamy również możliwość oddania jej do sieci energetycznej. System fotowoltaiczny podłączany jest do istniejącej instalacji elektrycznej budynku.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia promienie słoneczne na energię elektryczną. Jak to się dzieje? Moduły fotowoltaiczne mogą być montowane na dachu lub na ziemi za pomocą specjalnych konstrukcji. Energia fotowoltaiczna jest zamieniana na prąd stały przez inwerter. Z przekształcenia energii słonecznej powstaje prąd zmienny. Zakład energetyczny zainstalował również licznik dwukierunkowy, który mierzy przepływ prądu w obu kierunkach. Dwukierunkowy licznik pozwala nam zobaczyć, ile energii produkujemy i ile pobieramy z sieci publicznej.

System rozliczeń

Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, którą możemy wykorzystać na bieżąco, niż wynosi nasze zużycie, jest ona wysyłana do sieci. Jeśli produkcja jest mniejsza niż zapotrzebowanie, nadwyżka energii jest wysyłana do sieci w stosunku 1:0,8 lub 1,07. Przeczytaj więcej o nowym systemie rozliczeń i zmianach wchodzących od 1 kwietnia 2022 roku. Nie zmienia się fakt, że do zasilenia każdego domu lub firmy nie jest potrzebna energia elektryczna ze słońca. Skontaktuj się z naszym doradcą technicznym KONTAKT, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące fotowoltaiki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz