Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

Udostępnij

Letnie upały są na tyle irytujące, że klimatyzator nie jest już traktowany jako zbędny wydatek. To mądra inwestycja, która pozwoli Ci zachować komfort w czterech ścianach Twojego domu. Kilka modeli klimatyzatorów może być również wykorzystywanych do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń zimą. Myślisz o zainstalowaniu klimatyzatora w swoim domu? Dowiedz się, ile to będzie kosztować.

Jaki jest koszt klimatyzatora domowego?

Zanim przejdziemy do kwestii montażu, przyjrzyjmy się najpierw kosztowi jednostki klimatyzatora. Podstawowe modele split o mocy 3,5kW kosztują od 2000-3000 zł.Sprzęt o takiej mocy chłodniczej powinien zapewnić wystarczające chłodzenie pomieszczenia o powierzchni do 35m2. Rozwiązania podłogowe, które mają większą moc (czyli ponad 5kW) są nieco droższe i kosztują od 3.500 do 7.000 zł. Można też postawić na klimatyzatory kasetonowe do budynków mieszkalnych - ich ceny sięgają 9000 zł.

Choć powyższe kwoty mogą wydawać się duże, nie trzeba się zniechęcać. Klimatyzatory wraz z postępem technologicznym stają się coraz bardziej przystępne cenowo. Oznacza to, że na rynku można znaleźć urządzenia o nieco niższych cenach. Świetnym przykładem są klimatyzatory sufitowe i ścienne typu on/off. Są one dostępne w Polsce już za 1000 zł. Tańsze urządzenia znajdziesz w wielu marketach budowlanych i sklepach internetowych, ale nie polecamy korzystania z tych "atrakcyjnych" ofert. Dlaczego. Słabe wykonanie i niska wydajność idą w parze z bardzo przystępną ceną.

Co jest zamiast tradycyjnej klimatyzacji?

Klimatyzator przenośny monoblokowy jest tańszy od tradycyjnego systemu klimatyzacji. Sprzęt ten jest połączeniem jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla obiektów, w których montaż zwykłego agregatu AC jest niemożliwy lub zbędny. Konieczność emitowania ciepłego powietrza na zewnątrz to główna wada klimatyzatora przenośnego. Do tego celu potrzebna jest rura harmonijkowa o średnicy do 15 cm. Nie trzeba chyba wspominać, że długa rura biegnąca przez całe pomieszczenie do okna lub innego otworu nie jest zbyt atrakcyjna.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kategorii produktów - klimatyzacji. Urządzenia te różnią się tym, że nie wymagają wypuszczania ciepłego powietrza na zewnątrz domu. Mają też niską cenę, zwykle poniżej 500 złotych. Urządzenia te mają jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze ma niską wydajność, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami. Klimatyzatory wymagają stałego uzupełniania paliwa. - Jest to zależne od modelu. Może to być zimna woda lub lód. Z ich pomocą specjalny ekran schładza klimatyzator, który następnie przekazuje powietrze na zewnątrz pomieszczenia.

Koszt instalacji klimatyzatora domowego

Załóżmy, że wybrałeś już odpowiedni klimatyzator do swoich potrzeb. Teraz nadszedł czas na jego instalację. Jednostki typu Split, które składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej, mogą być zainstalowane przez Ciebie, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie zalecamy majsterkowania, jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie. Drobny błąd może spowodować uszkodzenie klimatyzatora, a w konsekwencji utratę gwarancji producenta.

Bezpieczniej jest zlecić montaż profesjonalistom. Koszt takiej usługi będzie zależał od wielu czynników, takich jak rodzaj i złożoność klimatyzatora, wielkość i lokalizacja budynku, a nawet charakter budynku. Koszt montażu klimatyzatora w większości przypadków będzie się wahał od 800 do 1500 złotych. Sprytnym pomysłem jest zakup urządzenia wraz z usługą montażu. Pozwoli to na uzyskanie 8% zniżki ze względu na niższy podatek VAT.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz