Na czym polega serwis pomp ciepła?

Udostępnij

Mimo że pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, to jednak należy je okresowo kontrolować. Serwisanci są niezbędni, aby sprawdzić działanie całego systemu i odpowiednio wcześnie wykryć potencjalne usterki. Serwisowanie urządzeń jest często warunkiem ochrony gwarancyjnej. W tym poście wyjaśnimy, czym jest przegląd pompy ciepła i ile kosztuje.

Dlaczego coroczny przegląd pompy ciepła jest konieczny?

Pompa ciepła nie podlega serwisowi. Jednak w pompie ciepła znajduje się wiele elementów, które z czasem mogą ulec zużyciu lub awarii. Może to negatywnie wpłynąć na wydajność i działanie systemu grzewczego. Należy pamiętać, że nawet jeśli pompa jest w dobrym stanie, mogą wystąpić problemy z systemem ciepłej wody lub systemem grzewczym. Wczesne wykrycie pomoże zapobiec poważnej awarii, która może być szczególnie kłopotliwa w sezonie grzewczym.

Korzystanie z usług wykwalifikowanych ekip serwisowych jest również rozsądne pod względem ekonomicznym - serwis pozwoli ocenić, jak wydajnie działa pompa ciepła. Pompa ciepła może bowiem zużywać zbyt dużo energii elektrycznej lub być skalibrowana w sposób, który nie zapewnia optymalnej efektywności ogrzewania. To spowoduje, że system będzie kosztował więcej. To nie jedyna oszczędność - sprawdzenie rejestru błędów sterownika pozwoli na szybkie usunięcie drobnych błędów, które w przyszłości mogą skutkować znacznymi kosztami naprawy.

Na początku wspomnieliśmy również, że regularne przeglądy są wymagane przez producentów danych pomp ciepła w celu zachowania gwarancji. Pierwszy serwis pompy ciepła powinien być wykonany pod koniec pierwszego roku kalendarzowego. Jeśli chcesz przedłużyć ochronę gwarancyjną, serwisanci będą musieli co roku dokonywać przeglądu instalacji.

Na czym polega przegląd techniczny pompy ciepła?

Rodzaj i model Twojej pompy ciepła określi zakres przeglądu technicznego. Możesz jeszcze zapoznać się z protokołem przeglądu, który jest dokumentem przekazanym Ci przy zakupie urządzenia.

W większości przypadków przegląd konserwacyjny pompy ciepła obejmuje:

  • Sprawdzenie stanu filtrów i czy wymagają one czyszczenia lub wymiany.
  • Sprawdź czynnik chłodniczy, a dokładniej poziom jego wilgotności.
  • Sprawdź czy układ chłodniczy nie jest nieszczelny.
  • Sprawdzić ciśnienia w układach górnego i dolnego źródła.
  • Należy sprawdzić zawory bezpieczeństwa
  • Kontrola sterownika urządzenia
  • Sprawdzenie elementów instalacji elektrycznej, w tym czujników i bezpieczników.
  • Sprawdzenie rejestru błędów.

Pompa ciepła będzie działać sprawnie i ekonomicznie, jeśli będziesz ją regularnie serwisować. Warto, aby przegląd techniczny był wykonywany co roku, nawet po wygaśnięciu gwarancji. Pamiętaj, że tylko autoryzowane punkty serwisowe lub przedstawiciele producenta mogą dokonać przeglądu, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu. Po wykonaniu przeglądu fachowiec wpisze do karty gwarancyjnej i wypełni protokół przeglądu. W dokumencie tym znajdą się wszystkie stwierdzone uszkodzenia i nieprawidłowości, a także propozycje napraw.

Jaki jest koszt serwisu pompy ciepła?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ koszt prac zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj systemu grzewczego czy zakres wymaganych prac. W większości przypadków za usługę producenta trzeba będzie zapłacić od 400 do 600 złotych. Możliwe jest jednak uzyskanie wyceny nawet 1000 złotych, jeśli system ma większy stopień skomplikowania. Autoryzowane serwisy mają nieco niższe ceny, ale trzeba będzie doliczyć koszt dojazdu do serwisu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz