Leasing fotowoltaiczny - na jakich zasadach można wydzierżawić panele fotowoltaiczne?

Udostępnij

Leasing fotowoltaiczny, który jest wciąż stosunkowo nowym sposobem finansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, jest wciąż mało popularny. Dowiedz się więcej o leasingu paneli i warunkach leasingu tych instalacji OZE.


Czym jest leasing instalacji fotowoltaicznych? (Leasing panelu fotowoltaicznego)

Leasing fotowoltaiki (leasing paneli fotowoltaicznych), podobnie jak samochodów i innych urządzeń, skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. I tak jak w przypadku innych dóbr nabywanych poprzez leasing, tak samo nabywa się fotowoltaikę. Leasing, w tym przypadku, to umowa pomiędzy dwiema stronami - leasingodawcą (finansującym) i leasingobiorcą (korzystającym z paneli fotowoltaicznych) - określająca przedmiot leasingu, jego termin oraz ustalone raty.

Leasing fotowoltaiki - leasing operacyjny, leasing finansowy lub pożyczka leasingowa

Decydując się na leasing fotowoltaiczny, musisz zdecydować, który rodzaj leasingu bardziej Ci odpowiada -. operacyjny czy finansowy .

Leasing operacyjny

Panele fotowoltaiczne mogą zostać wydzierżawione Państwu przez leasingodawcę w zamian za miesięczne raty (raty leasingowe).

Ten rodzaj leasingu nie jest drogi, a każda rata jest kosztem uzyskania przychodu. Dzięki temu możesz zmniejszyć wysokość podatku dochodowego, który płacisz fiskusowi. Leasing operacyjny wymaga wpłaty minimum 10 procent i nie więcej niż 45 procent z góry. Okres leasingu wynosi 48 miesięcy z maksymalną długością 96. W okresie leasingu instalacja PV jest własnością leasingodawcy.

Ubiegając się o leasing jako przedsiębiorca, należy złożyć kompletny wniosek oraz dokumenty finansowe z poprzedniego roku. Jest to wymóg w przypadku dzierżawy instalacji o wartości większej niż 100 000 zł netto.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę po niższej cenie, wystarczy, że wypełnisz wniosek, przygotujesz dokumenty potwierdzające działalność firmy oraz złożysz oświadczenie majątkowe . Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu maksymalnie czterech dni roboczych. Całkowity koszt leasingu paneli operacyjnych to nie więcej niż 120% inwestycji, czyli zazwyczaj około 110%).

Leasing na cele finansowe

Fotowoltaika może być przedmiotem leasingu dla firm finansowych, co pozwala na większą elastyczność warunków i długości umów. Wiąże się to jednak z wyższymi nakładami początkowymi. Oprócz pierwszej raty (minimum 10% inwestycji) należy zapłacić podatek VAT od całego przedmiotu leasingu. VAT możesz odzyskać od skarbówki jako jednorazowy zwrot lub rozliczyć go w bieżącej działalności.

W leasingu operacyjnym odpisy amortyzacyjne są dokonywane przez leasingodawcę. W przypadku leasingu finansowego instalacja fotowoltaiczna jest uwzględniona w Twojej ewidencji środków trwałych i dokonywana jest amortyzacja.

Kosztem leasingu nie jest część odsetkowa, ale koszty operacyjne. Po zapłaceniu ostatniej raty, okres leasingu staje się własnością instalacji.

Kredyt w leasingu

Pożyczka leasingowa to opcja, która pozwala na finansowanie i obsługę leasingu. Produkt ten jest podobny do kredytu, ale finansującym jest firma leasingowa. Procedura jest również ograniczona pod względem wymaganych formalności. Pamiętaj, że pożyczka leasingowa nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. W zamian możesz wnioskować o dopłatę lub zwrot części inwestycji.

Warunki pożyczki leasingowej zostaną ustalone przez pożyczkobiorcę. Pożyczkobiorca może zdecydować o zróżnicowaniu okresu spłaty (do 8 lat) oraz czynszu inicjalnego (możliwość odliczenia), który może stanowić koszt podatkowy. Koszty z tytułu odsetek od kredytu i kosztów operacyjnych będą rosły w kolejnych miesiącach.

Podobnie jak w przypadku leasingu finansowego musisz skorzystać z odpisów amortyzacyjnych. Cała instalacja staje się kredytobiorcą od momentu podpisania umowy.

Jakie są wady i zalety leasingu fotowoltaicznego?

Bez wątpienia leasing fotowoltaiczny ma wiele zalet, do których należą:

  • Niski wkład własny - Spółka nie jest zobowiązana do finansowania inwestycji w 100% z kapitału własnego. Zwiększa to jej płynność finansową.
  • bieżące oszczędności Koszt rat leasingowych spłacany jest z energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.
  • Obniżenie podatków - zmniejszenie obciążeń podatkowych
  • NIE zmniejsza zdolności kredytowej - Leasing nie wpływa na zdolność kredytową
  • Minimum formalności - Minimum formalności wymaganych do uzyskania środków finansowych. Do ubiegania się o inwestycje do 100 000 zł wystarczą dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej oraz oświadczenie o posiadanym majątku.
  • brak zabezpieczeń - Nie są wymagane żadne zabezpieczenia.

Minusów leasingu paneli fotowoltaicznych jest niewiele. Jako leasingobiorca, instalacja nie może zostać odsprzedana. Leasingodawca może również zweryfikować Twój status finansowy w trakcie trwania umowy leasingowej. W celu skrócenia umowy leasingowej lub zmiany harmonogramu płatności mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty.

Co się dzieje z panelami fotowoltaicznymi po zakończeniu umowy leasingu?

Najczęściej polecaną formą leasingu jest leasing operacyjny fotowoltaiki , kiedy to wraz z ratami leasingowymi co miesiąc zmniejszasz swój udział własny. W tym rodzaju leasingu - podobnie jak w leasingu finansowym - właścicielem instalacji stajesz się dopiero po wygaśnięciu umowy i zapłaceniu ostatniej raty. Inaczej jest, gdy korzystasz z pożyczki leasingowej. Wtedy właścicielem paneli fotowoltaicznych stajesz się w momencie podpisania umowy.

Niezależnie od rodzaju leasingu, inwestycja w fotowoltaikę to świetna decyzja biznesowa. Pozwoli Ci to uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej i zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy.

Sprawdź z jakich form dofinansowania możesz skorzystać lub umów się na spotkanie z naszym doradcą.

DOTACJE

Komentarze (0)

Zostaw komentarz