Jakie są obowiązki pracodawcy w czasie upałów?

Udostępnij

Już niedługo fale upałów, a lato zbliża się szybkimi krokami. Choć dla niektórych wysokie temperatury i piękna pogoda mogą być powodem do świętowania, tej opinii nie podzielają wszyscy, którzy w sezonie wakacyjnym pracują przy biurku. Powszechnie wiadomo, że upały nie wpływają pozytywnie na wydajność pracy ani na satysfakcję, jaką ona przynosi. Pracodawca może jednak poprawić warunki panujące w miejscu pracy.

Zaproponować zimne napoje

Upewnij się, że szef jest dostępny, aby zapewnić jedzenie i picie dla swoich pracowników, zwłaszcza jeśli pracują oni w gorących warunkach. Dotyczy to pracy na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura przekracza 25 stopni C lub w biurach (lub innych miejscach pracy), gdzie temperatura przekracza 28 stopni C.

Prawo nie precyzuje, jakie napoje powinni otrzymywać pracownicy, dlatego większość pracodawców stosuje rozwiązanie budżetowe, czyli czyste wody pitne można znaleźć w stacjonarnych dozownikach, które są umieszczone w wielu miejscach wokół miejsca pracy lub biura. Jedynym wymogiem jest to, aby płyny były łatwo dostępne dla pracowników przez cały czas wykonywania przez nich obowiązków oraz aby była dostępna wystarczająca ilość do zaspokojenia potrzeb personelu.

Należy pamiętać, że szef nie może wypłacić dodatku za brak napojów. Jeśli zaniedba swój obowiązek, może mu grozić bardzo surowa grzywna. Grzywna ta może wynosić nawet 30 000 zł lub zaledwie 1 000 zł.

Klimatyzacja? Klimatyzacja nie jest wymagana przez pracodawcę

Wiele biur i firm korporacyjnych posiada systemy klimatyzacji. Przepisy nie pozwalają jednak na montaż takiego urządzenia. W praktyce oznacza to, że szef nie musi za nią płacić. Pracodawcy natomiast zdają sobie sprawę, że optymalna temperatura w pracy jest kluczowym czynnikiem, który wpływa nie tylko na samopoczucie podwładnych, ale także na ich wydajność.

Jeśli pracodawca zdecyduje, że zostanie zainstalowana klimatyzacja, to na niego spadnie obowiązek utrzymania sprzętu. Szef będzie musiał zarządzać regularnym wzywaniem ekip serwisowych do czyszczenia i odgrzybiania systemu. Zła kalibracja temperatury czy gromadzenie się zanieczyszczeń na filtrach może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Co zrobić, gdy koszty klimatyzacji są zbyt wysokie? Można zdecydować się na zakup wentylatorów lub wiatraków , które są tańsze. Dobrą inwestycją mogą być również rolety zewnętrzne lub żaluzje. Ograniczą one promienie słoneczne i wyeliminują denerwujące światło odbijające się od monitorów pracowników.

Nic nie działa? Szef może skrócić czas pracy

Jeśli wszystkie inne metody zawodzą lub wysokie temperatury utrudniają efektywne wykonywanie pracy, pracodawca może zdecydować się na skrócenie czasu pracy. Należy pamiętać, że wcześniejsze zakończenie obowiązków służbowych nie może skutkować obniżeniem wynagrodzenia. Innym rozwiązaniem jest zapewnienie dodatkowych przerw w godzinach pracy. Jest to szczególnie popularne w przypadku czynności, które wykonywane są na otwartych przestrzeniach, np. w południe, kiedy temperatura jest najwyższa.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz