Co mówi ciśnienie statyczne wentylatora?

Udostępnij

Ciśnienie statyczne wentylatora mówi o tym, jak duży jest jego spręż. Trudno jest prawidłowo poprowadzić system wentylacyjny, jeśli nie zna się tej wartości. Ważne jest, aby znać wartość sprężu przed zaprojektowaniem systemu wentylacyjnego w każdym budynku.

Mówiąc najprościej, ciśnienie statyczne wentylatora określa, jak daleko może on transportować powietrze przez kanał wentylacyjny. Wpływ na to ma również rodzaj wentylatora. Nasi specjaliści od wentylacji Katowice polecają wentylatory o konstrukcji promieniowej, ponieważ są one najbardziej wydajne.

Jakie czynniki wpływają na ciśnienie statyczne?

Jak widać, istnieje wiele czynników, które wpływają na ciśnienie statyczne. Czynniki te należy wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu wentylacyjnego.

Najistotniejsze elementy, które wpływają na wartość ciśnienia statycznego to:

  • średnica kanałów wentylacyjnych,
  • długość kanałów wentylacyjnych,
  • gładkość ścian Kanały wentylacyjne,
  • ilość połączeń, zakrętów i łuków systemu wentylacyjnego.

Na podstawie tych wszystkich danych, nasza firma zajmująca się m.in. wentylacja Katowice , dobiera wentylator o wydajności odpowiadającej konkretnym warunkom budowlanym.

Pamiętajmy, że każde załamanie instalacji wentylacyjnej, czy inne rozgałęzienie, to dodatkowy opór. W przypadku bardziej skomplikowanych instalacji należy zadbać o odpowiednie uszczelnienie wszystkich połączeń i przyłączy. W tym celu można zastosować klej lub taśmę izolacyjną.

Jak określić ciśnienie statyczne?

Chociaż istnieje wiele sposobów obliczania ciśnienia, można wykorzystać różne tabele i normy, aby pomóc w przybliżeniu obliczeń. Często są one wykorzystywane do szybkiego obliczenia ciśnienia dla danej długości instalacji. Możesz zobaczyć przykładowe wartości:

  • długość rury od 2 do 3 m, ciśnienie od 30 do 50 Pa
  • długość rury od 8,5 do 17.m - ciśnienie od 95 do 140 Pa,
  • długość rury od 40 do 60 - ciśnienie od 380 do 600 Pa.

Wartości te są jedynie szacunkowe i cała instalacja nie powinna być wybierana przez nikogo innego niż specjalistę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz