Jak działa dalmierz laserowy?

Udostępnij

Chociaż miernik jest łatwy w użyciu, nie zawsze można go prawidłowo wykorzystać do pomiaru dużych obiektów lub dużych odległości. Standardowy miernik jest zbyt mały, aby zmierzyć większe konstrukcje. Pomiar ten jest również podatny na błędy. Po zsumowaniu wielu długości mogą pojawić się jeszcze większe błędy. Dalmierz jest świetnym narzędziem przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Pomaga w precyzji podczas pracy.

Urządzenia te mogą mierzyć odległości szybciej i dokładniej, dzięki czemu są bardziej wydajne. Dalmierze mogą mierzyć nie tylko odległości. Mogą również mierzyć powierzchnię, objętość i kąt tego, co jest oglądane. Jest to bardzo przydatne w niektórych zadaniach. Urządzenia te są bardzo łatwe w użyciu i nie wymagają żadnej wiedzy technicznej. Są łatwe w obsłudze nawet dla zupełnie początkujących. Do pomiaru wystarczy nam jeden przycisk. W ciągu kilku sekund powinno się uzyskać pożądany wynik. Choć urządzenie może być wykorzystywane do wielu celów, najczęściej używamy go do mierzenia odległości. Dalmierz laserowy pozwala nam również na odejmowanie, mnożenie i dodawanie długości. Dzięki temu nie musimy zapisywać ich na osobnych kartkach lub korzystać z kalkulatora, aby później obliczyć konkretny wymiar.

Spis treści.

  • Jakie są różne rodzaje dalmierzy? Jak działają?
  • Podział dalmierzy ze względu na zastosowanie
  • Jaki dalmierz wybrać?
  • Jakie funkcje posiada dalmierz laserowy?
  • Jaki zasięg ma dalmierz laserowy
  • Idealny dalmierz do pracy

Jakie są różne rodzaje dalmierzy? Jak działają?

Chociaż większość dalmierzy robi dokładnie to samo, czyli mierzy odległości, istnieje wiele opcji. Do takich dalmierzy należą modele laserowe, ultradźwiękowe i optyczne.

Dalmierz ultradźwiękowywysyła impulsy ultradźwiękowe, aby obliczyć odległość do określonego punktu. Działa to na zasadzie, że piłka się odbija. Dźwięk jest odbijany echem w kierunku celu i odbija się od niego do dalmierza. Jednostką miary w tym przypadku jest czas. Na tej podstawie można więc obliczyć odległość. Taki dalmierz najczęściej wykorzystywany jest w radionawigacji. Możemy jednak znaleźć wiele dalmierzy ultradźwiękowych dedykowanych branży budowlanej. Urządzenie to pozwoli nam na dokonanie bardzo dokładnych pomiarów. Wiatr, zmiany temperatury i inne przeszkody mogą wpłynąć na dokładność pomiaru. Dalmierz laserowy działa w podobny sposób, jednak nie emituje ultradźwięków. Wysyła wiązkę laserową, która mierzy odległość do momentu odbicia i powrotu. Pozwala to na uzyskanie niezwykłej dokładności pomiaru, której nie dorównują dalmierze optyczne ani ultradźwiękowe. W ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz lub mgła, a także w przypadku wszystkich rodzajów powierzchni metalowych i luster, można wykryć zakłócenia pomiaru. W takim przypadku laser może nie działać prawidłowo.

Dalmierze optyczne stosowane są głównie w fotografii i wojsku. Mierzą one odległość między kątami paralaksy osi optycznych w dwóch punktach (soczewkach), które są prawie równoległe.

Dalmierze podziałowe według zastosowań

Dalmierze możemy pogrupować na trzy główne grupy, jeśli spojrzymy na ich zastosowanie.

  • Pomiary wewnątrz budynków - małe dalmierze mogą być używane do pomiarów wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.
  • Dalmierze uniwersalne - Te specjalne urządzenia z celownikiem laserowym ułatwiają pomiary wewnątrz i na zewnątrz budynków ...;
  • Te specjalistyczne urządzenia idealnie nadają się do pracy w terenie - można nimi mierzyć odległości na otwartych przestrzeniach. Obecnie możliwe jest mapowanie i mierzenie dużych obszarów, także w pomieszczeniach.

Jaki dalmierz powinieneś wybrać?

Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, z którego korzystasz. Ich funkcje będą się różnić w zależności od branży. Dalmierz może mierzyć odległości nawet do setek metrów i pracować w jednostce metra kwadratowego. Powinieneś wybrać model, który najlepiej pasuje do Twojej branży. Pomiary będą tak dokładne, jakbyś korzystał z metra, bez względu na to, co się stanie. Dodatkowe funkcje mogą być bardzo przydatne, więc zwróć uwagę. Na rynku jest wielu producentów dalmierzy, którzy oferują różne modele i przedziały cenowe. Wystarczy, że zastanowisz się, co Cię najbardziej pasjonuje, a następnie uszeregujesz modele, które odpowiadają Twoim kryteriom. Powinien być dobrze widoczny i łatwy w użyciu laser. Powinien być również łatwy w obsłudze. W zależności od obiektu i powierzchni, na której pracujesz, powinieneś wybrać urządzenie, które jest najbardziej skuteczne w tych warunkach. Zalecamy skorzystanie z istniejącego rozwiązania, aby pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia do pracy.

W jakie funkcje wyposażone są dalmierze laserowe?

Pracownicy budowlani częściej korzystają z dalmierzy laserowych. Nie dziwi więc fakt, że ułatwiają im one pracę i zwiększają jej efektywność. Urządzenia te są na tyle małe, że można je ukryć w odzieży podczas pracy. Ekran LCD wyświetla wyniki pomiaru i może być zasilany baterią lub akumulatorem. Urządzenia te mogą dokonać pomiaru około 3000-4000x, zanim trzeba będzie je wymienić. W dalmierzach dostępne są różne funkcje.

Pomiar minimum i maksimum; - pomiar nachylenia;


Funkcja zegara
Zapisywanie określonych wartości

- Pośredni pomiar wysokości i długości;
Można zapisać do 30 pomiarów

Istnieje wiele jednostek pomiarowych (metry i stopy, jardy itp.).

Jaki zasięg ma dalmierz laserowy?

Istnieje wiele dostępnych opcji w zależności od zadania, do którego używasz dalmierza. Dalmierz laserowy może mierzyć odległości od 40 do 80 metrów. Inny wariant może mierzyć odległości do 200m z dokładnością do około jednego milimetra. Należy wspomnieć, że średnica plamki nie ulega zmianie. Średnica plamki zwiększa się wraz ze wzrostem odległości. Jest to szczególnie ważne podczas pomiaru wymiaru na świeżo otynkowanych ścianach. W takich przypadkach mała plamka może pozostać niezauważona. Aby zwiększyć kontrast, możesz użyć dodatkowych okularów. Dzięki temu zwiększysz dokładność swoich pomiarów.

Idealny dalmierz do Twojej pracy

Dalmierze laserowe są standardem w branży. Każdego roku modele dalmierzy stają się lepsze, co oznacza, że zawsze pojawiają się nowe funkcje. Poproś eksperta o pomoc w wyborze odpowiedniego dalmierza. Może ona również zapewnić wgląd w działanie dalmierza, którego używa. Może mieć zastrzeżenia i polecić inny model. Poproś ją o wymienienie punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia. O dokładność nie musisz się martwić, ponieważ większość modeli ma identyczną tolerancję błędu. Warto natomiast zwrócić baczną uwagę na takie parametry jak wielkość i waga urządzenia oraz inne cechy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz