Jakie inteligentne gniazdka możesz wykorzystać do sterowania urządzeniami w swoim domu? Oto kilka pomysłów!

Udostępnij

Inteligentne gniazdka pozwolą Ci zautomatyzować kontrolę nad podłączonymi do nich urządzeniami elektrycznymi. Możesz je włączać w odpowiednim czasie na podstawie harmonogramów lub używać ich z innymi urządzeniami, takimi jak czujniki ruchu, w celu stworzenia inteligentnych scen.

Gniazda pozwalają również na pomiar zużycia energii elektrycznej, dzięki czemu można szybko dowiedzieć się, co zużywa najwięcej energii w domu. Niektóre inteligentne gniazdka na naszej stronie mogą być używane do sterowania grzejnikami elektrycznymi. Dzięki temu mogą się one włączać lub wyłączać w określonym czasie lub temperaturze.

1. Inteligentne gniazdo FIBARO Wall Plug E, FGWPE-102 ZW5

FIBARO Wall Plug stanowi część większego ekosystemu Z-Wave. Sprzęt jest wykonany przez polskiego producenta. Do działania wymaga mózgu zarządzającego inteligentnym domem - jakim jest centrala alarm owa. Sprzęt komunikuje się za pomocą bezprzewodowego protokołu ZWave. Protokół ten charakteryzuje się lepszą stabilnością i może działać na większe odległości niż WiFi.

Inteligentna wtyczka firmy FIBARO umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Może również mierzyć zużycie energii elektrycznej i umożliwić wyłączenie urządzenia w razie potrzeby. Warunki te (sceny), można ustawić za pomocą aplikacji firmy FIBARO. Dzięki temu można ustawić włączanie podłączonych urządzeń elektrycznych w oparciu o:

  • Harmonogramy lub czas (wschód/zachód słońca)
  • informacje z czujników inteligentnego domu mogą być wykorzystane do wymuszenia włączenia/wyłączenia urządzenia elektrycznego - na przykład czujnika drzwi/okien.
  • Zużycie ich energii - Jeśli zużycie przekroczy ustalony wcześniej próg, podłączone urządzenie zostanie wyłączone.

Aplikacja mobilna Yubii w wersji darmowej dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS. Można również sterować urządzeniami za pomocą głosu, łącząc się z Google Home.

Jedną z najciekawszych funkcji wtyczki FIBARO Wall jest panel świetlny, który informuje nas o aktualnym zużyciu energii według koloru - od niskiego zużycia (niebieski) do wysokiego (czerwony).

Wtyczka od FIBARO może służyć do podłączenia urządzeń o mocy do 2500W. Wtyczka ta może służyć do podłączenia wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Sprzęt posiada również wtyczkę z uziemieniem, co jest często wymagane w przypadku urządzeń w polskich domach.

Do minusów urządzenia należy zaliczyć jego wysoką cenę oraz konieczność podłączenia do centrali alarmowej (dodatkowy koszt), a także trudniejszy montaż niż w przypadku prostej wtyczki za 60zł. Jednak ten element można wykorzystać do stworzenia większego inteligentnego domu. Pozwala na więcej konfiguracji, a także możliwość sparowania z innymi urządzeniami. Działa on w oparciu o niezależny protokół Z-Wave.

2. Inteligentne gniazdko Eve Energy z funkcją HomeKit Thread energy-metering

Inteligentne gniazdko Eve Energy niemieckiego producenta jest bardzo stabilne i skierowane przede wszystkim do użytkowników Apple Home (Apple HomeKit).
Sprzęt, taki jak FIBARO, pozwala na sterowanie podłączonymi urządzeniami z poziomu aplikacji Home na iPhonie.

Urządzenie można podłączyć do domu za pomocą nitki lub Bluetooth. Inteligentne gniazdko od Eve jest wzmacniaczem sygnału, dzięki standardowi łączności Thread. Do działania wymaga centrum akcesoriów od Apple (umysł operacyjny), takich jak Apple TV Mini lub Apple TV.

Można włączać/wyłączać podłączone urządzenia (do 2500W), tworzyć inteligentne harmonogramy pracy oraz automatyzować z innymi czujnikami w Apple HomeKit.

Świetną funkcją gniazdka jest możliwość szacowania kosztów energii elektrycznej za pomocą podłączonych urządzeń. Można to zrobić za pomocą darmowej aplikacji Eve Home, dostępnej na iOS i Android.

Po podłączeniu urządzenia do naszego Apple Home, może również sterować nim za pomocą głosu (Siri)

Jedynym problemem urządzenia jest brak wtyczki uziemiającej (gniazdo jest Schuko), oraz wysoka cena. Urządzenie jest jednak stabilne i funkcjonalne, a przeznaczone jest przede wszystkim dla użytkowników AppleHome.

3. Smart plug APRM-07-001 appartme WiFi

Chcielibyśmy zaproponować ostatnie rozwiązanie z naszej listy, urządzenie wyprodukowane przez polską firmę appartme. Jest to proste, ale funkcjonalne urządzenie, które działa w sieci WiFi.

Inteligentne złącze Appartme pozwala na współpracę z urządzeniami elektrycznymi. Aplikacja mobilna w języku polskim dostępna jest na system Android/IOS. Pozwala ona na zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych, a także mierzenie ilości zużytej energii elektrycznej. Poprzez aplikację mobilną można również ustawić harmonogramy pracy. Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 3680W

Urządzenie można również sparować z Google Assistant, aby włączać/wyłączać urządzenia elektryczne za pomocą głosu.

Wtyczka appartme to najszybszy i najprostszy sposób na zdalne sterowanie podłączonymi urządzeniami. Plusem jest również jej cena - poniżej 60zł

Świetnie nadaje się do zarządzania grzejnikiem elektrycznym. Nie wymaga mostka do działania - łączy się bezpośrednio z routerem. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. To rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy chcą kontrolować podłączone urządzenia i ustawiać harmonogramy pracy. Polecamy urządzenia Eve lub FIBARO, jeśli chcesz zbudować inteligentniejszy dom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz