Jak wybrać rozłącznik izolacyjny

Udostępnij

Rozłącznik jest powszechnym elementem występującym we wszystkich rozdzielnicach elektrycznych. Element ten spełnia dwie podstawowe funkcje: umożliwia bezpieczne odłączenie napięcia zasilającego i sterującego. Ułatwia dokonywanie zmian w obwodzie. Jak wybrać odpowiedni rozłącznik izolacyjny?

Spis treści.

  • Charakterystyka rozłącznika izolacyjnego
  • Jak działa rozłącznik izolacyjny?
  • Budowa rozłącznika modułowego
  • W jakim celu stosuje się rozłącznik izolacyjny?
  • Jak dobrać odpowiedni rozłącznik izolacyjny do instalacji elektrycznej?

Charakterystyka dla rozłącznika izolacyjnego

Jest to najczęściej spotykany typ łącznika elektrycznego w obecnym systemie dystrybucji. Znajdują się one w skrzynkach rozdzielczych i służą jako centralny element systemu. Odgrywają one ważną rolę w tym procesie. Należy zauważyć, że prawidłowy odbiór prezentu jest niezbędny.

Jak działają rozłączniki izolacyjne?

Element ten ma za zadanie spełniać dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich jest przewodzenie prądu w warunkach znamionowych, gdy mamy do czynienia z sytuacją przeciążenia. Jego zadaniem w takiej sytuacji byłoby dostarczenie prądu do jednego elementu obwodu instalacji. Jego działanie można opisać za pomocą prostej zasady działania strumienia. Znajduje się on w obudowie rozłącznika. Jego zadaniem jest rozpuszczenie się w przypadku wystąpienia zwarcia lub przepięcia. Element topi się i następuje odłączenie prądu. Inną funkcją odłączników jest izolowanie obwodów. Dzięki temu praca przy instalacji elektrycznej jest bezpieczna. Dzięki temu możemy bezpiecznie pracować nad układem elektrycznym. Druga funkcja może wystąpić tylko w ramach urządzenia wysokiego napięcia. Jeśli próbujesz dowiedzieć się, dlaczego stosuje się wyłącznik izolacyjny, najlepszym sposobem na odpowiedź na to pytanie jest przeczytanie instrukcji na opakowaniu. Niemożliwe jest bezpieczne i skuteczne działanie obwodu elektrycznego bez wiedzy o tym, jak on działa. Oznacza to, że nie będziesz w stanie korzystać z podstawowych urządzeń.

Budowa rozłącznika modułowego

Ważne jest, aby przed zakupem rozłącznika zapoznać się z instrukcją. Czasami wyglądają one podobnie do wyłącznika nadprądowego, przez co trudno zdecydować, który z nich kupić. Znajdziesz tam instrukcję obsługi urządzenia, a także przycisk zamykający rozłącznik. Informacje o dopuszczalnym natężeniu prądu osprzętu oraz związane z tym symbole znajdziemy na froncie rozłącznika. Oznaczenie to powinno nam powiedzieć, jak duży prąd może spowodować uszkodzenie rozłącznika. Rozłącznik modułowy oznaczony jest prądem znamionowym B16. Rozłącznik ma jednak określone wartości znamionowe prądu. Oznacza to, że nie znamy jego charakterystyki działania. Najlepiej bowiem sprawdza się ręczny sposób jego regulacji, czyli za pomocą naszych rąk. Napięcie można wyłączyć lokalizując wyłącznik w rozdzielni.

Poniżej przedstawiono zasadę montażu rozłącznika izolacyjnego. Ten element jest najważniejszy. To również do niego podłącza się przewód fazowy, który prowadzi do licznika energii. Napięcie może być wykryte tylko wtedy, gdy rozłącznik jest wyłączony.

Rozłącznik izolacyjny - jakie jest jego przeznaczenie?

Rozłącznik bezpiecznikowy jest niezbędnym elementem każdego gospodarstwa domowego, ponieważ może być stosowany w niemal wszystkich instalacjach elektrycznych.

Jak wybrać odpowiedni rozłącznik izolacyjny do instalacji elektrycznej?

Głównym elementem każdej instalacji elektrycznej jest rozłącznik. Przy wyborze rozłącznika należy wziąć pod uwagę instalację, wyłączniki oraz wyłącznik główny. W przypadku instalacji jednofazowych powinniśmy zastosować rozłącznik izolacyjny 1-biegunowy lub 2-biegunowy. W instalacjach trójfazowych niezbędne będą rozłączniki o liczbie biegunów od 3 do 4. Dokonując ostatecznego wyboru należy wziąć pod uwagę parametry techniczne oraz typ rozłącznika. Są to najczęściej wyróżniane przez elektryków parametry:

Prąd znamionowyNajważniejszyjest tutaj poziom prądu, który pozwala na prawidłową pracę urządzenia. Niektóre urządzenia mogą zadowolić się prądem znamionowym na poziomie 24A, 32A lub obu. Czasami jednak może być wymagana wyższa wartość znamionowa. Jednak w sklepach dostępnych jest wiele produktów, które będą odpowiadały naszym potrzebom.

StandardIndicatorLight Czasami urządzenia posiadają lampkę, która wskazuje, czy wystąpiła usterka.

Numery biegunów Wskazują one liczbę i rodzaj części, które są odpowiedzialne za odłączenie przewodu, gdy są ułożone z przyciskiem. Istnieją dwa rodzaje rozłączników biegunowych: jedno, dwu i czterobiegunowe.

Główny stopień ochrony Rozłącznik bezpiecznikowy musi posiadać taki stopień ochrony. Jego wartość nie powinna przekraczać s IP20.

Obsługiwany prąd wytrzymywania zwarć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz