Wszystko, co musisz wiedzieć o kondensatorach

Udostępnij

Kondensatory małe urządzenia odgrywają ważną rolę w rodzinie pasywnych części elektronicznych . Ich wpływ na technologię widać na najprostszym przykładzie: zmiana kanału w telewizji za pomocą pilota lub użycie lampy błyskowej w kamerze cyfrowej.

Jak to działa.

Kondensator przechowuje ładunek elektryczny, podobnie jak bateria. Wyobraź sobie lodową kanapkę z opłatkiem pokrywającym jedną stronę. Zewnętrzne warstwy to tak naprawdę "klamra", która składa się z metalowych płytek, które są świetnymi przewodnikami. Izolator to materiał, który odpycha między sobą elektryczność. Dielektryk lub izolator to nic innego jak papier lub plastik, szkło, guma.

Dwie końcówki elektryczne łączą dwie metalowe płytki na górze i na dole z obwodem. Masa jest podłączona do jednego końca kondensatora. Drugi łączy się z zasilaczem. Podsumujmy: dwie metalowe płytki i wewnętrzny dielektryk, wraz z kablami łączącymi, to wydajność i efektowność w jednym.

Rodzaje i rozmiary kondensatorów

Kondensatory można określić jako elementy elektryczne, które występują w wielu rozmiarach i kształtach. Stopień zatrzymywania ładunku zależy od wielkości i budowy każdego elementu, a także od ich symboli.

Istnieją trzy główne rodzaje kondensatorów, z którymi można się spotkać: kondensator ceramiczny, kondensator elektrolityczny oraz tzw. superkondensator. "

Kondensatory ceramiczne

Jest to zdecydowany zwycięzca w konkurencji cenowej. Jest to najtańszy kondensator tego typu. Junkery ceramiczne są tańsze od pozostałych, a także przewodzą mniejszy prąd. Łatwo je rozpoznać, ponieważ wyglądają jak małe żółte lub czerwone żarówki z dwoma wystającymi pręcikami.

Kondensatory elektrolityczne

Chociaż mają małą powierzchnię, nie daj się zwieść ich wyglądowi. Te malutkie cuda potrafią utrzymać duży ładunek elektryczny! Są one jedynym typem, który może utrzymać dużą ilość ładunku elektrycznego. Dzieje się tak, ponieważ kable muszą być prawidłowo zorientowane. Na powierzchni takiego kondensatora znajdują się dwa piny: dodatni, czyli anoda, oraz katoda, która zawsze jest podłączona do niższego napięcia.

Superkondensatory

Te kondensatory są najmocniejsze w rodzinie kondensatorów. Potrafią zmagazynować bardzo dużo energii i są największymi mocarzami. Niestety ich minusem jest słaba odporność na wysokie napięcia. Mogą być używane do przechowywania i rozładowywania energii, podobnie jak kondensatory elektrolityczne. Główną różnicą pomiędzy superkondensatorami a bateriami jest to, że uwalniają one swój ładunek natychmiast, a nie powoli jak baterie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz