Jak można zwiększyć skuteczność wentylacji grawitacyjnej?

Udostępnij

Choć wentylacja grawitacyjna nie jest najlepszym rozwiązaniem, to jednak w polskich domach jest najchętniej wybierana. Wynika to z jej prostoty i niemal zerowych kosztów eksploatacji. Jednak skuteczność tego typu systemu wentylacyjnego, zwłaszcza w okresie letnim, pozostawia wiele do życzenia. Niedostateczna wymiana powietrza może mieć szereg negatywnych konsekwencji zarówno dla budynku, jak i domowników. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zwiększenie skuteczności i efektywności wentylacji grawitacyjnej.

Dlaczego prawidłowa wentylacja jest ważna?

Wentylacja grawitacyjna opiera się na grawitacji czyli naturalnym obiegu powietrza. Najpierw przemieszcza się ono wewnątrz domu przez otwory wentylacyjne, nieszczelności lub otwarte okna, gdzie ulega ogrzaniu. Temperatura wzrasta, a gęstość powietrza maleje. Staje się ono na tyle lekkie, że może się unieść, a następnie ucieka z budynku kanałami wentylacyjnymi. W ten sposób w pomieszczeniach powstaje podciśnienie, które "zasysa" kolejną porcję świeżego, powietrza i cały proces zaczyna się od nowa.

Jeśli opisana powyżej wymiana powietrza jest niezakłócona, wentylacja grawitacyjna pozwala na usunięcie z domu zanieczyszczeń takich jak szkodliwe gazy czy cząstki stałe. Stała cyrkulacja reguluje poziom wilgotności i zapobiega gromadzeniu się wilgoci w domu. Klasyczna wentylacja jest jednak niezwykle wrażliwa na warunki atmosferyczne. W praktyce oznacza to, że działa dobrze tylko w określonych warunkach i nie radzi sobie dobrze z upałami czy letnimi upałami. Nieumiejętny montaż, niedbała konserwacja lub błędy budowlane również mogą zakłócić wymianę powietrza.

Czym grozi niewystarczająca wentylacja? Nadmierna wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także stopniowego odkształcania i odbarwiania się drewnianych mebli. Słabo wentylowane pomieszczenia mogą również powodować dyskomfort, taki jak zmęczenie, bóle i zawroty głowy czy silniejsze reakcje alergiczne. Nie należy lekceważyć spadku skuteczności wentylacji grawitacyjnej .

Podstawowe sposoby na zwiększenie skuteczności wentylacji grawitacyjnej

Proste czyszczenie jest najlepszym sposobem na zwiększenie wydajności wentylacji grawitacyjnej. Na wydajność całego systemu wpływa gromadzenie się zanieczyszczeń na wlotach. W wielu przypadkach wystarczy wyczyszczenie kratek wentylacyjnych, aby poprawić ciąg nawet o 50% - 60%. Choć mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich kratek, nie polecamy tego. Osłona chroni wnętrze przed owadami i kurzem.

Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie nawiewników do okien . Te proste urządzenia mechaniczne pozwalają kontrolować przepływ powietrza do wnętrza pomieszczeń. Jest to szczególnie polecane w budynkach o bardzo szczelnej stolarce i wysokiej izolacji. Zalecamy umieszczenie nawiewników w kuchni i łazience, gdyż te pomieszczenia wymagają najlepszej wentylacji. Ta niewielka inwestycja poprawi jednak wydajność systemu wentylacyjnego w całym domu.

Mechaniczne wsparcie dla wentylacji grawitacyjnej

Jeśli powyższe metody nie przyniosą rezultatu, można zainstalować wentylatory wyciągowe. Urządzenia te mocuje się na wlocie kanału wentylacyjnego. Nawet proste, niedrogie wentylatory osiowe mogą zwiększyć ciąg kominowy. Czasami jednak słaby model może okazać się zbyt trudny. Dzieje się tak często w przypadku źle zaprojektowanych systemów wentylacyjnych, które mają zerowy ciąg lub ciąg wsteczny. Warto wybrać większy wentylator promieniowy. Urządzenie będzie nieco bardziej hałaśliwe od słabszego.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma systemu wentylacyjnego, wentylator można zamontować na oknie lub ścianie zewnętrznej budynku. Jest to dozwolone tylko wtedy, gdy pozwalają na to przepisy budowlane. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja wentylatora sprawia, że mimo nietypowej lokalizacji nie będziesz miał problemów z insektami, brudem czy bryzą dostającą się do Twojego domu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz