Co należy zrobić, gdy klimatyzator przestanie działać?

Udostępnij

System klimatyzacji to świetna inwestycja, szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mogą utrudniać pracę i wykonywanie podstawowych zadań. Systemy klimatyzacji, jak wszystkie urządzenia domowe, mogą ulec awarii i może on przestać działać. Czy warto próbować naprawić go samodzielnie? Czy lepiej od razu wezwać fachowca? Przedstawiamy porady, co zrobić, gdy domowy klimatyzator odmawia posłuszeństwa.

Jakie są główne przyczyny awarii?

Chociaż urządzenia klimatyzacyjne dostępne obecnie na rynku charakteryzują się niskim odsetkiem awaryjności, można cieszyć się przyjemnym chłodem bez niespodziewanych niespodzianek. Wszystko sprowadza się do właściwej instalacji klimatyzatora, w tym solidnego montażu jednostek lub wyboru odpowiedniego miejsca, oraz utrzymania dobrego stanu urządzenia. Urządzenie z czasem straci na efektywności, jeśli zaniedbamy czyszczenie i wymianę filtrów.

Niska wydajność może być również spowodowana nieodpowiednim poziomem czynnika chłodniczego. Najczęściej jest to spowodowane nieszczelnościami. Czasami problem jest bardziej prosty. Winowajcą są zatkane kratki wylotowe.

W większości przypadków przyczyną całkowitego zatrzymania pracy klimatyzatora jest awaria silnika wentylatora/sprężarki w jednostce zewnętrznej. Jeśli z urządzenia nie wydobywa się chłodny powiew, a jedynie głośne dźwięki, to znak, że podzespoły te mogły ulec awarii. Ich naprawa może być dość kosztowna, ale ważne jest, aby natychmiast pozbyć się problemu . W przeciwnym razie może dojść do przegrzania i trwałego uszkodzenia całego klimatyzatora.

Czasami problem nie dotyczy części klimatyzatora, ale układu elektronicznego. Awarie układu elektronicznego są często spowodowane niestabilną pracą sieci elektrycznej. Warto skonsultować się z elektrykiem, aby ustalić, czy to jest powód, dla którego Twój klimatyzator przestaje działać.

Czy samodzielna naprawa klimatyzatora byłaby dla Ciebie dobrym pomysłem?

Niektórzy uważają, że wzywanie profesjonalnej ekipy serwisowej jest zbędne. W końcu sami mogą naprawić problem. Nawet drobny błąd może spowodować jeszcze większe problemy z działaniem klimatyzatora. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zniszczenia urządzenia w wyniku samodzielnych prób naprawy.

Co może zrobić użytkownik klimatyzatora, gdy przestanie on działać? Warto zacząć od najbardziej podstawowych czynności diagnostycznych. Może się bowiem okazać, że awarie Twojego klimatyzatora były spowodowane drobnymi niedopatrzeniami. Przed wezwaniem specjalisty należy:

  • Sprawdzić, czy urządzenie jest podłączone do prądu.
  • Zweryfikuj działanie pilota zdalnego sterowania (dobrym pomysłem jest również wymiana baterii).
  • Sprawdź, czy temperatura pracy została ustawiona prawidłowo.
  • W razie potrzeby oceń stan filtrów powietrza i wyczyść je lub wymień na nowsze.
  • Sprawdź, czy żaden kurz lub inne ciała stałe nie blokują przepływu powietrza na wylocie i wlocie.

Regularna konserwacja

Nie wystarczy czyszczenie urządzenia i wymiana filtrów, jeśli chcemy, aby nasz klimatyzator pracował zgodnie z zaleceniami producenta i służył przez wiele lat. Należy zatrudnić profesjonalny serwis klimatyzacji. Przegląd domowego systemu najlepiej przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, a najlepiej wtedy, gdy nie jest on używany.

Pracownicy podczas serwisu mogą wykryć drobne problemy i nieprawidłowości w działaniu klimatyzatora - wczesne wykrycie nie tylko przedłuży żywotność urządzenia, ale także uchroni nas przed dużymi kosztami napraw w przyszłości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz