Jakie są różne rodzaje pomp ciepła? Którą z nich powinieneś wybrać?

Udostępnij

Pompy ciepła mogą być doskonałą alternatywą dla systemów grzewczych, które oparte są na tradycyjnych kotłach na paliwo stałe. Nowoczesne pompy ciepła są w pełni zautomatyzowane, ekologiczne i niezwykle przystępne w eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła. Zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza? Zapoznaj się z tym krótkim przeglądem.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które nie wytwarzają energii cieplnej, lecz pobierają ją z otoczenia. Ciepło jest następnie wykorzystywane do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach. Pompa musi być uzupełniona o dodatkowe elementy. Dzięki temu cały proces jest bardziej złożony.

W skład systemu grzewczego z pompą ciepła wchodzą:

  • Dolne źródło jest tzn. Źródło, z którego ciepło jest pobierane przez system (może to być grunt, powietrze lub ścieki).
  • Pompa ciepła pobiera i przetwarza energię z otoczenia.
  • Źródło górne to instalacja, która rozprowadza ciepło w pomieszczeniach. Tu najczęściej stosuje się ogrzewanie płaszczyznowe, np. sufitowe lub podłogowe.

Gruntowa pompa ciepła - zalety i wady

Pompy gruntowe, jak sama ich nazwa wskazuje, mogą wykorzystywać ciepło zgromadzone w ziemi. To rozwiązanie cieszy się największą popularnością wśród polskich odbiorców ze względu na swoją wysoką efektywność. Urządzenia montowane w gruncie są w pełni dostosowane do warunków klimatycznych i środowiskowych panujących w naszym kraju. Aby jednak system działał, konieczne jest stworzenie odpowiedniej instalacji dolnego źródła. Może ona przybrać formę:

  • Kolektorów poziomych lub wężownic wypełnionych specjalnym płynem. Taki system rur jest zwykle zakopywany na głębokości 1-2 m, ale obejmuje duży obszar. Kolektory mogą służyć do zbierania czynnika chłodniczego z pompy.
  • Sondy pionowe (czyli Pojedyncze pętle znajdujące się w głębokich odwiertach (zwykle 70-100m).

Dlaczego wykorzystanie gruntu jako źródła ciepła jest dobrym pomysłem? Kluczowym argumentem jest dodatnia temperatura gruntu, która prawie nie zmienia się w ciągu roku. Głębokość gruntu będzie miała wpływ na to, ile masz energii cieplnej i stabilności. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na posadzenie roślin na swojej działce, czy nie. Wykonanie głębokich odwiertów może być kosztowne. Wynika to z konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Przygotowany otwór musi być również dokładnie wypełniony. Każda pusta przestrzeń działa jak izolator i zmniejsza wydajność dolnego źródła.

Kolektory poziome są bardziej przystępne w wykonaniu (w praktyce wystarczy wynająć koparko-ładowarkę), ale mogą zajmować kilkaset metrów kwadratowych. Nie będziesz mógł wykorzystać przestrzeni, którą przeznaczyłeś na instalację. Dotyczy to nie tylko stawiania konstrukcji czy tworzenia podjazdu do samochodu, ale także sadzenia drzew i krzewów.

Czy warto kupić pompę powietrza?

Wydaje się, że powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła. W końcu jego temperatura może się gwałtownie zmieniać nawet kilka razy w ciągu doby. Mimo jego niskiej wydajności, pompy wykorzystujące to źródło cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Decydując się na takie urządzenie , nie musisz budować żadnej instalacji dolnego źródła, dzięki czemu możesz korzystać z dobrodziejstw źródłowej pompy ciepła nawet wtedy, gdy Twoja działka nie jest wystarczająco duża, aby ją obsłużyć.

Instalacja pompy jest łatwa. Instalacja urządzenia jest bardzo podobna do instalacji zwykłego AC. Dzięki temu możesz zaoszczędzić znaczne pieniądze na wynajmowaniu ciężkiego sprzętu i wykonywaniu skomplikowanych prac ziemnych. Powietrzne pompy ciepła to świetny wybór dla nieruchomości z dobrze zaplanowaną działką. Są one łatwe w montażu i wymagają minimalnego wysiłku.

Nawet jeśli zimą w niektórych częściach Polski temperatura może spaść do -20°C, powietrzna pompa ciepła może nadal działać. Musisz pamiętać, że w siarczyste zimy urządzenie będzie mniej wydajne, a Twoje zużycie energii elektrycznej będzie wyższe. Nie zmienia to faktu, że urządzenie powinno bez problemu ogrzać cały sezon.

A co z pompą wodną?

Pompy ciepła typu wodnego są w stanie pracować tylko w niektórych przypadkach. Do ich funkcjonowania potrzebne są podziemne cieki wodne, które mają określony potencjał energetyczny. Nie jest to jednak wszystko, co jest wymagane. Woda musi mieć odpowiedni skład. Zbyt duża ilość wapnia, żelaza czy manganu może powodować zapychanie się wymienników ciepła i filtrów. Negatywny wpływ na studnię zrzutową może mieć również osad, który może spowodować, że przestanie ona przyjmować wodę. Czyszczenie studni zrzutowej po nagromadzeniu tych elementów może być kosztowne i czasochłonne.

Kolektory dolnego źródła można znaleźć w pobliżu wód gruntowych lub na dnie rzeki. To rozwiązanie nie jest powszechne, ponieważ właściciele działek rzadko mają dostęp do wody, ale jest skuteczne i może przynieść znaczne oszczędności podczas projektowania i budowy. Jak to możliwe? woda ma doskonałe właściwości akumulacji ciepła. Dzięki temu będzie można zastosować mniejszą pętlę kolektora.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz