Jak zmierzyć wilgotność gleby?

Udostępnij

Tester wilgotności gle by służy do określenia jej wilgotności. To proste urządzenie jest przeznaczone nie tylko dla profesjonalnych ogrodników. Ten czujnik jest idealny dla każdego ogrodnika lub miłośnika kwiatów. Jest wystarczająco mały, aby zmieścić się tuż obok innych narzędzi ogrodowych. Dlaczego chciałbyś używać miernika wilgotności w swoim ogrodzie? Możesz go użyć do regulowania ilości podlewania, jakiej potrzebuje Twój trawnik. Mierniki wilgotności gleby nie kosztują wiele, więc każdy może sobie na taki pozwolić. Warto zapoznać się z zasadami ich działania.

Spis treści.

  • Czy warto kupić miernik wilgotności gleby?
  • Jak odczytać poziom wilgotnościomierza glebowego?
  • Istnieje wiele dostępnych urządzeń do pomiaru wilgotności gleby.

Kiedy warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz glebowy?

Mogłoby się wydawać, że tego typu wilgotnościomierz jest przeznaczony przede wszystkim do badania gleby. Nie ma możliwości, aby był bardziej dokładny. Można go wykorzystać do badania gleby w pojemniku lub wilgotności w pryzmie kompostowej. Dzięki temu będziemy mogli uprawiać więcej roślin i idealną glebę. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze.

Wynika to z prostoty konstrukcji jego miernika. Wilgotność gleby można zmierzyć poprzez umieszczenie metalowej końcówki w ziemi. Ważne jest, aby nie wbijać jej zbyt głęboko. Nie możemy uszkodzić korzeni roślin. Dlatego tak ważne jest, aby czynność tę wykonywać ostrożnie.

Czujnik będzie mierzył wilgotność gleby w rejonie, w którym znajduje się końcówka metalowych elementów. Pomiar nie będzie działał, jeśli czujnik zostanie wbity w glebę zbyt głęboko. Pamiętaj, że wilgotność gleby może się zmieniać. W upalne dni woda może wyschnąć zanim wniknie głębiej w glebę, co może zmniejszyć skuteczność nawadniania. Właściwy rozmiar czujnika jest ważny dla precyzyjnego pomiaru.

Jak odczytać poziom wilgotności gleby?

Jest to możliwe bez żadnych problemów. Na ekranie LED pojawi się wynik. Musimy uważać, aby nie uszkodzić lub nie porysować obudowy czujnika. Miernik nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Nie jest dobrym pomysłem używanie go bezpośrednio po podlaniu gleby. Ważne jest, aby poczekać, aż gleba wchłonie wodę. Dopiero wtedy możemy sprawdzić nawodnienie gleby.

Na rynku jest wiele urządzeń do pomiaru wilgotności gleby. Mają one różne zastosowanie.

Możesz zbadać pH gleby, aby określić zawartość składników odżywczych i pH gleby. Jednak nadal można używać tensjometrów do oceny zdolności pobierania wody przez rośliny. Niektóre z nich zawierają diody LED, które mogą być używane do ostrzegania Cię, gdy Twoje kwiaty doniczkowe wymagają podlewania. Tensjometr to narzędzie, dzięki któremu możemy przeanalizować skład gleby.

Po usunięciu gleby wytrzyj miernik suchym ręcznikiem lub szmatką. Dzięki temu przedłużymy żywotność urządzenia. Podlewamy roślinę dopiero wtedy, gdy czujnik wskaże, że gleba jest zbyt sucha.

Sklep z elektroniką to najlepsze miejsce na zakup niezawodnego i dokładnego miernika wilgotności gleby. Ważne jest, aby przy zakupie każdego sprzętu elektronicznego zwrócić uwagę na jego parametry. Ważne jest również, aby wiedzieć, z jakich materiałów wykonany jest miernik.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz