Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

Udostępnij

Klimatyzatory są obecnie tak przystępne cenowo, że można je spotkać w wielu domach i mieszkaniach, a także w sklepach i biurach. Nic dziwnego, że klimatyzatory są tak niezastąpione podczas letnich upałów. Klimatyzacja może być z powodzeniem stosowana także zimą. W jaki sposób jest to możliwe? W tym wpisie poznamy odpowiedź.

Klimatyzacja, czyli świetny sposób na ogrzanie domu

Dostępne obecnie na rynku klimatyzatory dostępne są w dwóch trybach pracy. Oznacza to, że urządzenia te mogą być wykorzystywane przez cały rok: latem do obniżania temperatury, a zimą do ogrzewania domu. Do tego zadania nadają się również klimatyzatory typu split, czyli urządzenia składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia tego typu mogą pracować dokładnie tak samo jak powietrzna pompa ciepła.

Jak można wykorzystać klimatyzator jako dodatkowy system grzewczy? Jednostka montowana jest na zewnątrz domu i pobiera ciepło z powietrza. Wysoko wydajna sprężarka przekazuje następnie energię do domu. Klimatyzator może być również wykorzystany do regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu, podobnie jak podczas letnich upałów.

Jakie są niektóre korzyści z klimatyzacji zimą?

Instalując klimatyzator z funkcją grzania, możesz czerpać wiele wymiernych korzyści. Oto kilka najważniejszych zalet tego rozwiązania:

  • Niższe rachunki za prąd niż w przypadku ogrzewania domu tradycyjnymi grzejnikami elektrycznymi (oszczędność nawet do 60-80%).
  • Łatwe sterowanie i natychmiastowe uruchomienie. Nie ma potrzeby wykonywania tzw. brudnych czynności jak uzupełnianie pieca paliwem stałym.
  • Wielofunkcyjność - Jedno urządzenie może być używane zarówno w sezonie zimowym jak i przejściowym.
  • Czystość powietrza - to właśnie sprawia, że system filtrów usuwa wszelkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy.
  • Regulacja poziomu wilgotności i zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu powietrza może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych.

Czy to się opłaca?

Z funkcji ogrzewania najlepiej korzystać wiosną i jesienią, gdy temperatury na zewnątrz są stosunkowo niskie. Bardziej opłacalne jest jednak korzystanie z tradycyjnych systemów grzewczych. Co prawda urządzenie zwiększy Twoje rachunki za prąd, ale będzie Cię kosztować 3 razy więcej niż elektryczny grzejnik czy wentylator. Nowoczesne klimatyzatory są tak wydajne, że potrafią utrzymać idealną temperaturę w domu nawet przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Należy pamiętać, że klimatyzatora nie można używać podczas siarczystych mrozów (czyli poniżej -15 stopni C.) Urządzenie nie będzie w stanie zapewnić ciepła, ale zużyje do tego sporo energii elektrycznej. Najlepiej nie korzystać ze sprzętu w okresie zimowym, gdyż wpłynie to na pracę podstawowego systemu grzewczego.

Możesz wybrać model, który może być używany zimą, jeśli przed zakupem będziesz pewien swoich potrzeb. Zwróć baczną uwagę na oznakowanie i zakres temperatur, w których urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością. Klimatyzatory inwerterowe są coraz częściej projektowane na rynki Europy Środkowej. Dzięki temu bez problemu znajdziesz produkt, który spełni Twoje potrzeby.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz