Dlaczego klimatyzatory tak często montowane są pod sufitem?

Udostępnij

Klimatyzacja do mieszkań to obecnie rzecz powszechna. Staje się niemal standardowym elementem wyposażenia. Zapewnia komfort cieplny, oczyszcza powietrze, utrzymuje odpowiednią wilgotność, a dla alergików jest często prawdziwym wybawieniem. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to urządzenie jest podwieszane pod sufitem? Dziś opowiemy Wam o tym wszystkim!

Klimatyzator ścienny do mieszkania

Głównym obszarem naszego działania jest Śląsk. Naszą najnowszą specjalnością jest klimatyzacja Katowice. Możemy zauważyć, że w tym mieście najczęściej wybierane są klimatyzatory pojedyncze typu split. Odnosi się to do klimatyzacji ściennej. Jest ona zazwyczaj montowana na ścianie, a głównie pod sufitem. Mamy tu na myśli jednostkę wewnętrzną. Z kolei jednostka zewnętrzna umieszczana jest zazwyczaj na balkonie. Tego typu klimatyzację można spotkać w Katowicach na każdym bloku. Jest to znak, że coraz więcej osób decyduje się na jej posiadanie. Należy pamiętać, że jednostki wewnętrzne i zewnętrzne połączone są rurami z freonem (gazem lub cieczą). Z tego powodu wymagane są przebicia w elewacji i ścianie.

Montaż klimatyzatora w ścianie pod sufitem

Nowoczesne klimatyzatory mają unikalny i piękny design. Można je łatwo dopasować do wystroju wnętrza. Najczęściej klimatyzację instaluje się w jednym pomieszczeniu w mieszkaniu. Wybór pada zwykle na sypialnię lub salon. Sypialnia ze względu na ciągłe ciepło w nocy, które może zakłócić spokojny sen. Salon natomiast jest miejscem, w którym życie tętni najbardziej w domu. Nie będzie to oczywiste, jeśli zostanie umieszczony między półkami, szafkami lub nad drzwiami. Ważne jest, aby odległość między sufitem a przeszkodami po bokach wynosiła co najmniej 20 cm. Ważne jest, aby unikać montowania klimatyzatora bezpośrednio nad głową. Oznacza to, że nie należy go umieszczać nad kanapą, łóżkiem czy stołem z krzesłami. Można jeszcze skierować nawiew tak, aby chłodne powietrze przechodziło nad głową, ale są to wyjątki.

Dlaczego najlepszym miejscem do montażu jednostki wewnętrznej jest często szczyt ściany? Prawa fizyki rządzą tym, jak działa klimatyzator. Ponieważ jest ono lżejsze i porusza się szybciej w kierunku sufitu, ciepłe powietrze zawsze ucieka w górę. Odwrotnie jest w przypadku chłodniejszego, cięższego powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator. Automatycznie opada ono w dół. Powietrze jest równomiernie mieszane. Dzięki temu pomieszczenie jest równomiernie schłodzone. Czy wiesz, że prostą odpowiedź na to pytanie można wyjaśnić za pomocą fizyki?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz