Jak często należy wykonywać przegląd klimatyzatora?

Udostępnij

Nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być używane przez cały rok, zapewniając chłód w lecie i ciepło w zimie. Ważne jest, aby regularnie konserwować system, aby zapewnić jego prawidłowe i wydajne działanie. Możesz wyeliminować drobne usterki i poprawić jakość klimatyzacji w swoim domu. Z jaką częstotliwością powinna być przeprowadzana konserwacja?

Dlaczego ważna jest regularna konserwacja klimatyzatora?

W powietrzu z klimatyzatora mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Wraz z upływem czasu w urządzeniu, a dokładniej w jego filtrach, gromadzi się więcej kurzu. Nagromadzony brud jest pożywką dla pleśni, bakterii, wirusów i grzybów. Z każdym podmuchem powietrza znajdują one drogę do domów. To zła sytuacja dla domowników, zwłaszcza jeśli mają astmę, alergię lub cierpią na inne choroby układu oddechowego.

Ale brudne filtry mogą mieć negatywne skutki zarówno dla urządzenia, jak i dla jego użytkowników. Grubsza warstwa zanieczyszczeń blokuje przepływ powietrza, co bezpośrednio wpływa na pracę klimatyzatora. Urządzenie zaczyna pracować głośniej, zużywa więcej energii elektrycznej i wydziela nieprzyjemny zapach. To dodatkowe obciążenie sprawia, że urządzenie jest bardziej podatne na awarie i skraca jego żywotność. Wszystkich powyższych problemów można uniknąć poprzez regularne czyszczenie i kontrolę.

Czyszczenie

Chociaż nie zalecamy samodzielnego sprawdzania klimatyzatora ściennego, istnieje wiele zadań, które można wykonać bez wzywania ekipy serwisowej. Jednym z najbardziej podstawowych zadań jest czyszczenie filtrów. Większość jednostek wymaga tego tylko raz w miesiącu. Jednak niektóre jednostki mają zaawansowane systemy, które komunikują potrzebę czyszczenia. Wymiana starego lub brudnego pochłaniacza nie powinna być problemem. Filtr znajduje się pod przednim panelem, który możesz otworzyć bez dodatkowych narzędzi.

Niektóre modele posiadają filtry, których nie trzeba wymieniać, ale można je czyścić. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu, w zależności od tego, jak dużo kurzu i pyłków znajduje się w Twoim domu. Możesz oczyścić dom samym odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry nasączoną ciepłą wodą. Te proste czynności pozwolą pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Kiedy należy serwisować klimatyzację?

Żadne przepisy nie określają częstotliwości serwisowania (nawet w przypadku klimatyzatorów biurowych). Pozostaje jedynie stosować się do zaleceń producenta oraz wszelkich wskazówek autoryzowanych firm zajmujących się serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych. Klimatyzator powinien być serwisowany minimum dwa razy w roku. Jest to wartość orientacyjna. Prace serwisowe mogą być jednak wymagane częściej w zależności od rodzaju jednostki, instalacji, intensywności czy warunków panujących w danej przestrzeni.

Prace konserwacyjne powinny być zaplanowane w czasie, gdy system nie jest używany. Mamy tu na myśli początek wiosny (np. koniec marca/wczesny kwiecień) oraz jesień (np. październik). Budżet domowy nie powinien być obciążony kosztami takiej operacji. Jedna jednostkowa kontrola kosztuje od 100 do 150 złotych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz