Wzmacniacz operacyjny - co to jest?

Udostępnij

Wzmacniacze operacyjne mają szerokie działanie. Wynika to z ich wielu korzystnych cech, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niemal idealnego wzmocnienia dla urządzeń stacjonarnych. Stosowane są w układach filtrujących sygnały lub w układach wykonujących operacje matematyczne. Warto poznać wzmacniacze operacyjne przed wizytą w sklepie elektronicznym. Na wszystkie Twoje pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest wzmacniacz operacyjny?

Wzmacniacz operacyjny znany jest również fachowo jako wzmacniacz różnicowy. Można go stosować z elementami realizującymi sprzężenie zwrotne. Dzieje się tak dlatego, że wzmacniacze tego typu posiadają duże wzmocnienie napięcia różnicowego. Rezystory i kondensatory to elementy, które mogą spełniać podobne zadania. W wyniku współpracy wzmacniacza z wymienionymi elementami oraz ustawieniu różnych modeli, wzmacniacz pozwala na wykonywanie w różnych operacji. Z tego powodu nosi on nazwę operacyjnego.Wzmacniacze operacyjne są bardzo uniwersalne i praktyczne, ponieważ można je przystosować do wykorzystania w różnych układach. Są też łatwo dostępne - wszystkie sklepy z elektroniką mają je w swojej ofercie. Wzmacniacze operacyjne są również bardzo przystępne cenowo i mają doskonałe parametry.

Wzmacniacz operacyjny to urządzenie, które wzmacnia prąd stały, jak już wyjaśniliśmy. Wzmacniacz operacyjny różni się od innych wzmacniaczy, ponieważ sposób jego działania zależy od sprzężenia zwrotnego wewnątrz obwodu . Wzmacniacze operacyjne są obecnie jednymi z najbardziej popularnych wzmacniaczy w układach elektronicznych. Mogą być realizowane jako monolityczne układy scalone.
Wzmacniacz operacyjny to urządzenie z trzema końcówkami. Posiada dwa wejścia o wysokiej impedancji. Pierwsze wejście nazywane jest wejściem odwracającym lub "inwertującym".
Jest ono oznaczane znakiem minus (-). Drugi zacisk to wejście nieodwracające lub "non inverting input", oznaczane minusem (-). Wejście wzmacniacza operacyjnego jest trzecim zaciskiem. Umożliwia ono przepływ prądu do i ze wzmacniacza. Wzmacniacz operacyjny jest wzmacniaczem różnicowym typu.

Wzmacniacz operacyjny stosowany jako komparator

Wzmacniacz operacyjny może służyć również jako komparator, warto zwrócić na to uwagę. Takie rozwiązania można zastosować, gdy w układzie trzeba dokonać konwersji informacji z cyfrowej na analogową. Wzmacniacz operacyjny może być wykorzystany do stworzenia efektu komparatora poprzez wyposażenie takiego układu. Urządzenia te muszą być wyposażone w detektory przejścia przez zero. Mogą one spowodować, że sygnał wejściowy inny niż zero zmieni stan urządzenia. Wzmacniacze mogą być również wykorzystywane jako komparatory.

Wzmacniacz operacyjny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany w wielu układach elektronicznych. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz