Suwmiarka - jak mierzyć

Udostępnij

Suwmiarka pozwala na pomiar szerokości zewnętrznej i grubości wewnętrznej, głębokości, rozstawu lub odstępu wielu części. Zakres pomiarowy standardowych suwmiarek jest ograniczony. Zwykle wynosi on około 15 cm. Przyrząd może mierzyć z dokładnością do 0,01 mm. Możemy spotkać się również z innymi rodzajami suwmiarek.

Spis treści.

  • Jakie są różne rodzaje suwmiarek?
  • Jak mierzy się suwmiarką z noniuszem
  • Jak używać suwmiarki zegarowej?
  • Suwmiarka cyfrowa - suwmiarka elektroniczna
  • Porównanie suwmiarek - którą wybrać?

Jakie są różne rodzaje suwmiarek?

Konstrukcja suwmiarki składa się ze szkiełka i suwaka, a także powierzchni pomiarowych i urządzeń odczytowych. Wyróżnia się trzy rodzaje: noniuszowe (czujnikowe), zegarowe (sensoryczne) i elektroniczne (cyfrowe).

W jaki sposób dokonuje się pomiarów za pomocą wag noniuszowych?

Dokonywanie pomiarów jest proste. Umieść w szczękach przedmiot, który chcesz zmierzyć. Wyreguluj suwak tak, aby dotykał on obu stron. Następnie należy zmierzyć obiekt na skali. Tak zwana linia zerowa na Twoim noniuszu będzie wskazywać dokładne milimetry. Liczba po przecinku to liczba kresek noniusza. Liczba ta pokrywa się z główną kreską skali. Suwmiarka noniuszowa jest w stanie dokonać pomiaru z dużą precyzją i dokładnością.

  • 0,1 mm,
  • 0,05 mm,
  • 0,02 mm.

Jak używać suwmiarki zegarowej?

Suwmiarka zegarowa zazwyczaj posiada długi pasek z zębami, oraz czujnik. Urządzenie to może zapewnić precyzyjne pomiary (z dokładnością do 0,01 mm). Główna skala wyświetla całą liczbę milimetrów, natomiast czujnik zegarowy może wyświetlać setne części mikrometra.

Suwmiarka elektroniczna - cyfrowa

Każde urządzenie elektroniczne radykalnie poprawia jakość naszego życia. Tak jest również w tym przypadku. Wystarczy włączyć urządzenie (ON) i chwycić przedmiot, który ma być mierzony. Poczekaj, aż pojawią się wyniki.

Porównanie suwmiarek: Którą z nich wybrać?

Najtańsza, ale nie najdokładniejsza, jest suwmiarka Verniera. Wynik pomiaru jest zazwyczaj wolny. Suwmiarka zegarowa daje dokładniejszy i szybszy odczyt dokonanych pomiarów. Problemem jest zarówno mniejsza niezawodność, jak i wyższy koszt. Chociaż suwmiarki elektroniczne oferują największą szybkość odczytu, ich niezawodność i cena są porównywalne z suwmiarkami zegarowymi.

Najlepsze suwmiarki elektroniczne mają długą żywotność baterii i funkcję automatycznego wyłączania. Aby zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami, należy rozważyć zakup obudowy z certyfikatem IP67, jeśli pracujemy w trudnych warunkach. Warto zastanowić się nad dużym, czytelnym wyświetlaczem.

Można by również zastosować suwmiarkę noniuszową, ale jest ona przeznaczona zazwyczaj dla osób, które dokonują tylko sporadycznych pomiarów. Suwmiarki noniuszowej można używać, gdy w danym miejscu nie działają urządzenia elektroniczne. Nie wymaga zasilania i jest odporna na warunki atmosferyczne.

Charakter Twojej pracy i osobiste preferencje określą, która suwmiarka jest dla Ciebie najlepsza. Ważne jest, aby rozważyć dokładność i wielkość powierzchni pomiarowych, których używasz na co dzień.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz