Jakie są różnice w wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej?

Udostępnij

Wymiana powietrza ma kluczowe znaczenie zarówno dla samopoczucia domowników, jak i stanu technicznego budynku. Nic więc dziwnego, że inwestorzy dokładnie rozważają wszystkie za i przeciw, zanim zdecydują się na najlepszy system wentylacyjny. Najtrudniejsza decyzja dotyczy tego, jaki rodzaj instalacji chcemy mieć. Czy najlepiej sprawdzi się wersja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Mamy dla Ciebie szybkie porównanie obu rozwiązań, jeśli stoisz przed podobnym dylematem.

Na czym polega wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna, znana również pod nazwą wentylacji naturalnej, to system umożliwiający wymianę powietrza dzięki różnicom temperatur i ciśnienia między zewnętrzem a wnętrzem budynku . System będzie działał bardziej efektywnie, jeśli występują większe różnice temperatur. Dlatego najlepiej działa zimą, a latem wcale (dlatego konieczne jest uchylenie okien).

Jak jednak odbywa się naturalna cyrkulacja powietrza? Centralnym elementem wentylacji grawitacyjnej są kominy, czyli pionowe kanały, którymi powietrze z wnętrza domu wydostaje się na zewnątrz. Takie otwory wentylacyjne znajdują się najczęściej w kuchni i łazience. W ten sposób powstaje siła ujemna, która "zasysa" do domu świeże powietrze z zewnątrz. Robi to przez specjalne nawiewniki okienne, oraz wszelkie nieszczelności w stolarce.

Dlaczego wentylacja naturalna nie jest systemem idealnym?

Może się wydawać, że wentylacja grawitacyjna jest pozbawiona wad. W końcu wymiana powietrza odbywa się samoistnie z lepszym lub gorszym skutkiem. Użytkownik nie musi za nią zupełnie płacić (poza okresowymi przeglądami kanałów wentylacyjnych). System ten ma jednak pewne wady. Największą z nich są straty energii cieplnej sięgające nawet 60%. W jaki sposób jest to możliwe? Silniejszy podmuch wiatru może spowodować, że w wentylacji wytworzy się zbyt duże podciśnienie, co z kolei powoduje gwałtowne wychłodzenie wnętrza domu.

Natomiast zbyt łagodne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że wentylacja będzie mniej efektywna. Wentylacja grawitacyjna traci niemal całą swoją skuteczność, jeśli nie ma znaczącej różnicy temperatur i ciśnień. Dzieje się tak również wtedy, gdy budynek mieszkalny ma zbyt szczelną izolację. Skutek? Wynik. Zła jakość powietrza może nie tylko wpływać na komfort i samopoczucie w domu, ale także może negatywnie wpływać na ich zdrowie, zwłaszcza na stan górnych dróg oddechowych.

Jakie są cechy i zastosowania wentylacji mechanicznej?

Wentylatory wymuszają ruch powietrza w wentylacji mechanicznej. Dzięki temu użytkownik może kontrolować intensywność wentylacji w celu zaspokojenia swoich osobistych potrzeb . Oznacza to, że właściciel może zmniejszyć wydajność systemu, jeśli w domu jest tylko kilka osób lub zwiększyć wymianę powietrza, gdy goście są obecne.

Centrale wentylacyjne występują z rekuperatorem, czyli specjalnym wymiennikiem. Ten dodatkowy element odpowiada za odzyskanie ciepła i przetworzenie go na ciepło. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może być stosowana w celu obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Zaawansowane systemy mogą zatrzymać nawet do 90% ciepła, które w przeciwnym razie zostałoby bezpowrotnie utracone przez zużyte powietrze.

Systemy wywiewne i nawiewne oferują jednak nie tylko korzyści wynikające z pełnej kontroli nad intensywnością wentylacji. Pozwalają również na odzyskanie energii cieplnej. Wentylacja mechaniczna odpowiada również za utrzymanie czystego powietrza. Dzieje się tak za sprawą systemu filtrów w centrali wentylacyjnej. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom nie dostają się do niego wszystkie niepożądane zanieczyszczenia, takie jak kurz czy drobne owady. Jest to szczególnie ważne dla domowników z alergią lub gdy dom znajduje się w pobliżu ruchliwych dróg.

Podsumowanie

Wentylacja grawitacyjna charakteryzuje się prostą konstrukcją. W związku z tym jest łatwa w montażu. Instalacja wspomagana mechanicznie jest lepszym rozwiązaniem ze względu na brak kontroli nad wymianą powietrza, dużą efektywność (lub całkowite zaprzestanie) pracy systemu oraz znaczne straty energii cieplnej.

Faktem jest, że koszt zaprojektowania, rozprowadzenia i zakupu kanałów, a także zakupu centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, będzie nieco wyższy niż w przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Jednak system mechaniczny oferuje stopniowy zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Instalacja wyposażona w wentylator pozwala na sterowanie intensywnością wentylacji oraz wstępne oczyszczanie powietrza wprowadzanego do pomieszczeń. Prywatni inwestorzy coraz częściej decydują się na wentylację mechaniczną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz