Jaki wentylator jest najlepszy do łazienki?

Udostępnij

Właściwa wentylacja w łazience to podstawa. Uchroni Cię ona przed różnymi zanieczyszczeniami powietrza oraz gromadzeniem się pary wodnej. W tym pomieszczeniu panuje duża wilgotność, dlatego lustra i okna mają tendencję do nie odparowywania tak szybko. Wentylatory łazienkowe mogą zwiększyć przepływ powietrza i zmniejszyć nieprzyjemne zapachy. Mogą również usunąć wilgotne powietrze, które może powodować rozwój pleśni na ścianach łazienki. Wentylatory łazienkowe są godne polecenia. Jak wybrać odpowiedni model?

Spis treści.

 • Wydajność wentylatora
 • Średnica kanału wentylatora
 • Sposób montażu i lokalizacja wentylatora
 • Funkcje wentylatora mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb.
 • Objętość wentylatora
 • Konstrukcja i wygląd wentylatora są ważnymi aspektami
 • Cena urządzenia

Wydajność wentylatora

Jest to zależne od tego, jak szybko wentylator usuwa parę wodną z łazienki. Zaleca się, aby wydajność wentylatora była co najmniej trzykrotnie większa niż wydajność łazienki. Dobrze dobrane wentylatory pozwalają na sprawną wymianę powietrza i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jak obliczyć kubaturę łazienki? Konieczne jest pomnożenie wysokości łazienki przez jej powierzchnię.

Dzięki temu możemy określić, czy wentylator spełnia wymagania naszej łazienki. Aby określić, czy dany model spełnia nasze wymagania, możemy posłużyć się pojęciem objętości. Może to być objętość pomieszczenia, w którym wentylator jest przeznaczony.

Średnica dla kanału wentylacyjnego

Przy wyborze wentylatora weź pod uwagę wymiary swojej łazienki. Najprawdopodobniej będzie to wylot o średnicy 100 mm. Warto przyjrzeć się temu jeszcze raz. Możliwe, że wylot w Twojej łazience ma 120mm,125mm lub 150mm. Jak znaleźć lokalizację wentylatora? Na wentylatorze znajduje się oznaczenie, jeśli jest to model odsetkowy:

 • "100" lub 10 - Wejście do kanału ma 100mm.
 • "120", 200" lub "12" - Wejście do kanału ma 120mm. Może być jednak stosowany również z kanałami 125mm.
 • "125" - Wejście do kanału mierzy 125 mm
 • "150" lub 300 - Wejście do kanału ma szerokość 150mm.

Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o wielkości kanału wziąć pod uwagę wymiary Twojej łazienki. Zastanów się również, jakiej wydajności wentylatora oczekujesz. Wentylator, który jest większy, będzie miał zazwyczaj mocniejszy wentylator. Dzieje się tak dlatego, że kanały o większej średnicy są wymagane dla potężniejszych wentylatorów.

Lokalizacja i sposób instalacji

Chociaż instalacja wentylatora nie jest trudna, warto zatrudnić kogoś, kto może wykonać niezbędne pomiary. Jeśli wymiary wentylatora łazienkowego nie są standardowe, jego montaż może być utrudniony. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, nie przystępuj do montażu wentylatora.

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chcesz zamontować swój wentylator do ściany. Jest to najczęstszy sposób korzystania z większości modeli. Montaż wentylatora łazienkowego na suficie może być trudny. Ważne jest, aby wybrać model, który umożliwia wentylację grawitacyjną i ma łożysko kulkowe.

Model 12V jest lepszy, jeśli zamierzasz umieścić wentylator w wilgotnej części domu, takiej jak prysznic. Jeśli w pobliżu znajduje się woda, bezpieczniejsze jest niższe napięcie.

Funkcje wentylatora w zależności od potrzeb

Wentylatory łazienkowe występują w różnych stylach i funkcjach. Większość wentylatorów, które można znaleźć w sklepach to:

 • Standardowy wentylator łazienkowy.nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. Zazwyczaj jest zasilany przez osobny przełącznik zamontowany na ścianie. W wielu domach możliwe jest podłączenie go do istniejącego włącznika światła. Można go włączyć lub wyłączyć poprzez przekręcenie włącznika światła.
 • Wentylator łazienkowy na bezpieczne napięcie (wentylator 12V). Od wersji standardowej różni się jedynie tym, że można go zamontować nad kabiną prysznicową, lub wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zalania wodą.
 • Wentylator łazienkowy z timerem -Tenwentylator pracuje tylko przez kilka minut po wyłączeniu w celu posprzątania łazienki. Należy pamiętać, że wentylator z połączenia trzyprzewodowego nie będzie działał.
 • Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności (higrostatem) -Jest tourządzenie, które włącza się, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu osiągnie określony poziom. Posiada również timer lub opóźnienie czasowe i wyłącza się po ustalonym czasie. Należy pamiętać, że wymaga on trzech przewodów do instalacji. Może również włączyć się za pomocą ściennego przełącznika światła. Zazwyczaj jest używany z przełącznikiem światła, ale może być również podłączony do całkowicie niepodłączonego przełącznika. Wyjątkiem jest wentylator z czujnikiem wilgoci EDM. Wentylator z czujnikiem wilgoci EDM ma funkcję, która uruchamia się, gdy jest narażony na zbyt dużą wilgotność. Można go jednak wyłączyć tylko wyłącznikiem sznurkowym. Nie ma możliwości podłączenia wentylatora łazienkowego do przełącznika ściennego, lub innego wyłącznika. Do instalacji wentylatorów EDM wymagane są dwa przewody. Wentylator łazienkowy i czujnik wilgoci to świetne połączenie.
 • Wentylator łazienkowy z czujnikiem ruchu. Jeśli czujnik ruchu wykryje ruch w pomieszczeniu, wtedy wentylator się włączy. Funkcja ta pozwala na ustawienie opóźnienia czasowego, które kontroluje pracę wentylatora. Wyłącza on wentylator po upływie ustawionego czasu. Jeśli wentylator przestanie wyczuwać ruch, będzie kontynuował pracę przez pewien czas przed wyłączeniem się. Ten typ wentylatora wymaga połączenia dwuprzewodowego.
 • Wentylator łazienkowy z czujnikiem światła-Tentyp urządzenia włącza się, gdy światło w łazience jest włączone. Nie można ich stosować w pomieszczeniach, które mają okna. Urządzenie wyłącza się, gdy w łazience jest ciemno. Instalacja wymaga połączenia 2-przewodowego. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są wentylatory z czujnikiem światła.

Objętość dla wentylatora

Hałas jest ważnym aspektem codziennego użytkowania. Najlepiej jest znaleźć wentylator, który spełnia Twoje potrzeby i nie przekracza tego, z czym czujesz się komfortowo. Sprawdź poziom decybeli każdego wentylatora przed zakupem. Porównując różne marki, pamiętaj, aby sprawdzić pomiary wykonane w różnych odległościach. Najlepszym wyborem są wentylatory o niskim poziomie dźwięku. Wytwarzają one tylko 21 dB hałasu i są ledwo słyszalne. Mocowanie silnika jest ważną częścią wentylatora. Uchwyty antywibracyjne zapobiegają drganiom i emisji hałasu przez silniki. Jest to szczególnie ważne w przypadku wentylatorów łazienkowych, które są instalowane w budynkach KG. Być może trudno jest się przyzwyczaić do hałasu emitowanego przez obecny wentylator. Są one przyjemniejsze dla uszu i mniej uciążliwe dla innych. Wytwarzają mniejszy hałas niż głośniejsze wentylatory, które mogą osiągnąć 26,5 dB.

Konstrukcja i wygląd są ważnymi aspektami

Przy zakupie wentylatora łazienkowego ważne jest, aby dopasować jego wygląd do wystroju i stylu pomieszczenia. Jest wielu producentów, którzy oferują wentylatory zarówno o tradycyjnym wyglądzie, jak i bardziej nowoczesne opcje.

Największą popularnością cieszą się wentylatory chromowane i czarne. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy zastanowić się nad stylem wentylatora łazienkowego. Choć z pozoru mogą się one wydawać wentylatorami łazienkowymi, to jednak mogą cieszyć oko lub przynajmniej go nie drażnić. ???? Istnieje wiele marek i stylów do wyboru w tym stale rosnącym rynku wentylatorów łazienkowych. Istnieją nawet firmy, które specjalizują się w projektowaniu wentylatorów łazienkowych z uwzględnieniem Twoich preferencji.

Koszt urządzenia

Wentylatory można kupić już za kilka złotych. Ważne jest, aby zastanowić się, czego oczekujemy od tego wentylatora i znaleźć model, który spełni wszystkie nasze potrzeby. Cena pójdzie w górę, jeśli będzie więcej funkcji lub bardziej nowoczesny system. Na rynku jest wiele wentylatorów łazienkowych. Upewnij się, że robisz swoje badania przed podjęciem decyzji. Wiele razy podobne przedmioty sprzedawane w różnych sklepach będą miały inny koszt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz