Jakie są dostępne różne rodzaje kanałów wentylacyjnych?

Udostępnij

Przewody wentylacyjne to system, który wyciąga i rozprowadza świeże powietrze. Są one niezbędnym elementem systemów wentylacyjnych. Istnieje wiele rodzajów przewodów, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich do specyfiki budynku i jego warunków technicznych. W niniejszym artykule omówione zostaną najczęściej stosowane przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych i przemysłowych.

Przewody wentylacyjne podzielone ze względu na kształt

Od rodzaju wybranych kanałów wentylacyjnych zależeć będzie jakość powietrza wprowadzanego do budynku. Planując przyszłe instalacje, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wymagana wydajność, dostępna przestrzeń oraz charakter użytkowanej przestrzeni. W zależności od kryteriów można zastosować następujące kanały wentylacyjne:

  • prostokątne przewody wentylacyjne - prostokątne przewody wentylacyjne są świetne do fabryk, magazynów i innych obszarów przemysłowych lub produkcyjnych. Ten rodzaj przewodów można również spotkać w centrach handlowych i punktach usługowych. Największą zaletą prostokątnych przewodów wentylacyjnych jest ich niewielka wysokość oraz duży przepływ powietrza.
  • wentylacja okrągła to najpopularniejszy rodzaj kanałów wentylacyjnych, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Rozwiązanie to jest bardzo popularne ze względu na łatwość obsługi, dostępność i łatwość montażu. Kanały okrągłe mają swoje wady. Wymagają dużo miejsca do zamocowania, co może utrudniać aranżację przestrzeni. Na rynku dostępne są również opcje o mniejszej średnicy. Można je ukryć pod tynkiem, takimi sufitami lub pod wylewkami.
  • oval ventilation de CTs - Jest to kompromis pomiędzy pozostałymi propozycjami. Przewody te mają niewątpliwą zaletę: wymagają mniejszej ilości materiału izolacyjnego niż produkty okrągłe. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się koszt instalacji wentylacyjnej, ale także uzyskuje się lepiej wykończony system.

Kanały wentylacyjne w podziale na materiały

Kanały wentylacyjne można również sklasyfikować ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W obiektach przemysłowych najczęściej stosowane są kanały z blachy. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym preferowane są produkty z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Wyróżniamy następujące materiały, które mają wpływ na elastyczność kanałów wentylacyjnych:

  • sztywne przewody wentylacyjne (tzw. spiro) mają najczęściej kształt prostokąta lub koła i stosowane są przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Głównym powodem jest ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie innych szkodliwych elementów środowiska. Kanały spiro są również bardzo odporne na działanie powietrza i nie sprawiają problemów podczas konserwacji. Ze względu na słabą izolację akustyczną konstrukcji, sztywne kanały nie są polecane do budynków mieszkalnych. Dlatego ważne jest wytłumienie instalacji. Kolejną wadą jest wysoki koszt instalacji.
  • Elastyczne systemy wentylacyjne (zwane również flexami lub Flexami) wykonane są z metalizowanej folii PVC. Są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie w tworzeniu. Są dźwiękoszczelne i mogą być stosowane bez dodatkowej izolacji. Elastyczne przewody wentylacyjne mają duży opór powietrza, co utrudnia ich czyszczenie.

W wielu obiektach stosuje się rozwiązanie hybrydowe. Jest to instalacja, w której wykorzystuje się zarówno sztywne, jak i elastyczne kanały wentylacyjne . Kanały główne są wówczas formowane przy użyciu spiro. Wszelkie połączenia z centralą wentylacyjną lub odejścia od głównych kanałów wykonywane są przy użyciu elastycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz