Jak można stwierdzić, że system wentylacji w domu nie działa?

Udostępnij

Wentylacja pozwala na wdychanie świeżego powietrza przez cały rok, dzięki czemu Twój dom jest bardziej komfortowy. Musi być w pełni sprawna. Jakie są oznaki, że mieszkanie nie jest prawidłowo wentylowane?

Pleśń i grzyby na ścianie

Rozwój pleśni i grzybów na ścianach to najbardziej oczywista oznaka złej wentylacji. Pojawiają się najpierw w narożnikach, które często są ukryte za meblami. Z czasem jednak dalej się rozprzestrzeniają. Pleśń i grzyby mogą nie tylko zrujnować estetykę wnętrza, ale także spowodować uszkodzenia ścian i stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób z alergią i astmą, a także dla osób młodych i starszych.

Zamglone okna

Inną oznaką słabej wentylacji są pojawiające się krople na oknach. Dzieje się tak, gdy wilgoć gromadzi się w powietrzu i nie może znaleźć ujścia. Jest to normalne podczas silnych mrozów, gdy różnica temperatur między zewnętrzem a wnętrzem jest duża. Jeśli para pojawia się na oknach w innych porach roku, może to być oznaką problemów z wentylacją.

Wszechobecne zapachy

Jednak nie wszystkie oznaki wadliwej wentylacji można łatwo zidentyfikować. Niesprawna wentylacja może również powodować gromadzenie się w powietrzu szkodliwych zapachów. Aromaty z gotowania nie powinny być widoczne na zewnątrz prawidłowo wentylowanego domu. Warto sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo, jeśli docierają one do sąsiednich pomieszczeń.

Jak poprawić wentylację, która nie działa prawidłowo?

Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, wyczyść kanał i kratkę wentylacyjną . W przypadku wentylacji grawitacyjnej przydatne są nawiewniki ścienne lub okienne, a także wentylatory wyciągowe. nasady kominowe mogą zwiększyć ciśnienie w systemach wentylacyjnych. Jednak są one skuteczne tylko wtedy, gdy wieje wiatr. W skrajnych przypadkach konieczna może być wymiana uszkodzonego systemu wentylacji naturalnej na taki, który wykorzystuje odzysk ciepła lub rekuperację. Działa ona przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, i zapewnia kontrolę nad wymianą powietrza. Pozwala to również na zauważalne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz