Jak podłączyć dyferencjał?

Udostępnij

Dobrze działająca instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu zapewni nie tylko bezpieczne działanie urządzeń elektrycznych, ale także zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Konserwacja sieci elektrycznej jest trudna. Dlatego potrzebne jest wysokiej jakości urządzenie, które nam to umożliwi. To przydatne urządzenie na pewno warto zainstalować. Jak należy podłączyć to urządzenie do internetu?

Co to jest wyłącznik różnicowy?

Wyłącznik różnicowy to nic innego jak wyłącznik obwodu elektrycznego. Jego głównym zadaniem jest ochrona naszej instalacji elektrycznej przed przeciążeniami i innymi awariami, które mogą wystąpić w sieci. To ochronne urządzenie elektryczne może nas również uchronić przed porażeniem prądem lub pożarem w przypadku, gdy będziemy mieli z nim bezpośredni lub pośredni kontakt. Wyłącznik automatyczny może również zmniejszyć ryzyko uszkodzenia urządzenia elektrycznego. Tego typu rozwiązanie jak widać może być bardzo pomocne w naszym mieszkaniu czy domu. Jak jednak skonstruować taki wyłącznik automatyczny?

Budowa wyłączników różnicowoprądowych RCD

Ważne jest nie tylko prawidłowe podłączenie wyłącznika, ale również dokładne poznanie budowy różnicówki, aby działała ona prawidłowo. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować elementy składowe wyłącznika i zapewnić sobie prawidłowe i bezpieczne wykonanie prac. Standardowy aparat ochronny zbudowany jest ze specjalnego przekaźnika polaryzacyjnego oraz styków toru prądowego. W jego skład wchodzi między innymi dźwignia wyłącznika, a także specjalny zamek. Taki wyłącznik posiada również transformator Ferranti. Ma on za zadanie stabilizować pracę zarówno przewodów fazowych, jak i przewodu neutralnego.

Najpopularniejsze zastosowanie wyłączników automatycznych

Ten typ wyłącznika został zaprojektowany do ochrony gniazdek przeznaczonych do ogólnego użytku. Znajduje się on w każdym nowoczesnym budynku. Może nie być dostępny w starszych budynkach lub mieszkaniach. Jeśli chcemy go zamontować, będziemy musieli przerobić naszą instalację. Jak podłączyć ten wyłącznik?

Jak podłączyć różnicówkę?

W tym przypadku ważne jest, aby przewód neutralny oznaczony symbolem N na schemacie elektrycznym podłączyć dokładnie w miejscu podanym przez producenta. Ważne jest, aby stosować listwy grzebieniowe do wyłączników takich jak FI-1 i FI-2. Ważne jest również podłączenie do zacisków wyjściowych zasilacza RCCB, a z kolei do odbiorników jak i gniazd 1-fazowych.

Po pierwsze należy pamiętać, że wyłącznik różnicowy w naszej instalacji jest ważnym urządzeniem. To dzięki niemu można zabezpieczyć cały system w przypadku wystąpienia awarii. Ważne jest, aby prawidłowo podłączyć różnicówkę, aby zapewnić jej bezproblemowe działanie. Ale, ludzie stają się mniej wykwalifikowani w podłączaniu mechanizmu różnicowego. Dlatego ważne jest, aby najpierw wyłączyć sieć i wykonać tę pracę tylko wtedy, gdy nie ma żadnych zagrożeń. Ważne jest, aby przeczytać schemat połączeń dla urządzenia. Dyferencjały mogą mieć niewielkie różnice, więc każdy wyłącznik przychodzi ze schematem. Choć może wydawać się to skomplikowane, podłączenie różnicówki można wykonać w prosty sposób. Warto jednak wybrać solidny model. Warto kupić różnicówkę renomowanej firmy, ponieważ będzie ona służyć przez wiele lat i ochroni naszą sieć przed przeciążeniami i uszkodzeniami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz