Czy możliwe jest ogrzewanie domu za pomocą klimatyzacji?

Udostępnij

Może się wydawać, że systemy klimatyzacji sprawdzają się tylko latem, ale nowoczesne klimatyzatory mogą być używane przez cały rok. Nawet w przejściowych porach roku. Klimatyzatory dwufunkcyjne są w stanie bardzo skutecznie ogrzewać i chłodzić powietrze. Omówimy zalety i wady takiej instalacji, a także pokażemy, ile kosztuje ogrzewanie domu z klimatyzacją.

Ogrzewanie z klimatyzatorem - Dlaczego warto?

Klimatyzacja typu split działa na tej samej zasadzie co pompa ciepła powietrze-powietrze. Normalnie klimatyzacja pobiera ciepło z domu, a następnie oddaje je na zewnątrz. System ten można odwrócić. Jednostka zewnętrzna będzie absorbować ciepło na zewnątrz i przekazywać je do, która następnie rozprowadzi ciepły podmuch w pomieszczeniach.

System ten jest bardzo przydatny w przejściowych porach roku, czyli na początku i końcu wiosny. W nocy temperatury są bardzo niskie, a tradycyjne metody ogrzewania są nieopłacalne. Klimatyzacja ścienna z funkcją grzania zapewni komfort termiczny i nie narazi Cię na wysokie rachunki za prąd, jak w przypadku bardziej popularnych grzejników elektrycznych.

Klimatyzator to świetna propozycja dla osób, które dbają o jakość i bezpieczeństwo powietrza w pomieszczeniach. Systemy filtracji systemu mogą wychwytywać większe zanieczyszczenia, a także wirusy i bakterie. Można zdecydować się na urządzenie wyposażone w bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak filtr HEPA czy jonizacja. Mocniejszy model poradzi sobie z niebezpiecznymi mikroorganizmami, a także z cząstkami stałymi występującymi w smogu.

Korzyści płynące z ogrzewania klimatyzacją nie ograniczają się tylko do nich. Użytkownicy zauważają również, że obsługa jest intuicyjna i sprawna. Nie ma bowiem potrzeby przechowywania czy fizycznego tankowania urządzenia, jak w przypadku tradycyjnych kotłów. Klimatyzatorem można też sterować za pomocą aplikacji. Klimatyzatory są również szybkie. Większość modeli potrzebuje zaledwie pięciu minut, aby z otworów wentylacyjnych wydobył się przyjemny podmuch ciepłego powietrza o pożądanej temperaturze.

Miniatury klimatyzatorów dwufunkcyjnych

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora ma swoje minusy. Jednym z najistotniejszych jest niewystarczająca moc grzewcza, zwłaszcza w przypadku bardzo mroźnych zim. Można kupić urządzenia, które mogą pracować w temperaturach poniżej -15°C, ale w tak skrajnych temperaturach wydajność urządzenia będzie znacznie obniżona. Klimatyzator , który posiada funkcję grzania, w większości przypadków nie sprawdzi się jako główne źródło ciepła.

Problemem jest montaż całego systemu. Trzeba będzie kuć ściany i robić wiele remontów, jeśli chcemy zainstalować system w istniejącej przestrzeni. Klimatyzacja multisplit będzie wymagała więcej pracy, ponieważ trzeba będzie poprowadzić orurowanie do wszystkich pomieszczeń, w których pożądane są jednostki wewnętrzne. Pamiętaj, że instalacja klimatyzatora w bloku lub mieszkaniu będzie wymagała zgody administratora lub zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.

Czy klimatyzacja się opłaca?

Klimatyzator może ogrzać Twój dom skutecznie i za ułamek kosztów używania wentylatorów . Jednorazowa inwestycja w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od zaawansowania urządzenia, może wydawać się droga. Jednak z urządzenia będziesz mógł korzystać niemal przez cały rok.

Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Choć zimy są coraz łagodniejsze, ogrzewanie samym klimatyzatorem w niektórych częściach Polski może okazać się niewystarczające. Należy rozważyć lokalny klimat i budżet, a także inne opcje, które mogą okazać się bardziej opłacalne. Szacunki pokazują jednak, że klimatyzator nie powinien być używany codziennie podczas zimy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz