Fotowoltaika na gruncie - Jakie są zalety i wady instalacji panelu fotowoltaicznego na gruncie?

Udostępnij

Panele fotowoltaiczne montowane na dachu są najbardziej popularne, ale fotowoltaika montowana na gruncie ma swoich zwolenników. Jakie są zalety i wady tej metody montażu paneli fotowoltaicznych? Jak wybrać najlepsze miejsce na ich wsparcie?

Kiedy warto montować fotowoltaikę na gruncie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to ciekawa alternatywa dla instalacji na dachu. W Polsce wciąż są one spotykane bardzo rzadko.

Prywatni inwestorzy wybierają fotowoltaikę naziemną, jeśli nie ma możliwości zamontowania paneli na dachu. Alternatywą mogą być naziemne stojaki fotowoltaiczne , pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednią ilością ziemi. Gospodarstwa rolne również mogą korzystać z instalacji fotowoltaicznych na gruncie.

Należy przypomnieć, że panele słoneczne są objęte jednolitą stawką VAT na mocy ustawy, która obowiązuje od 18 listopada 2019 roku. Nowe zmiany oznaczają, że instalacje naziemne są objęte niższą 8-procentową stawką VAT (wcześniej 23%), o ile znajdują się na gruncie o powierzchni maksymalnie 300 mkw.


Jak zdecydować, gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, kluczowym czynnikiem jest lokalizacja. Przede wszystkim miejsce to nie powinno być zacienione przez obecne i przyszłe budynki lub drzewa. Wpłynie to niekorzystnie na wydajność paneli. Dodatkowo może spowodować ich uszkodzenie, na przykład przez spadające gałęzie.

Przydatność montowanej konstrukcji w danym miejscu działki możemy ocenić samodzielnie. Bezpieczniej jest skorzystać z porady specjalistów, zwłaszcza w przypadku wątpliwości. Polecą oni najlepsze rozwiązanie i najlepsze miejsce do jego umieszczenia. W ofercie dostępne są również optymalizatory.

Naziemne panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe. Najlepiej zrobić to pod kątem pomiędzy 30-40 stopni. W przypadku naziemnych systemów fotowoltaicznych nie stanowi to problemu. Dzieje się tak dlatego, że ogniwa pochłaniają najwięcej promieniowania i pracują z maksymalną wydajnością. Wpływa to pozytywnie na moc systemu fotowoltaicznego.

Musimy również pamiętać o wentylacji paneli fotowoltaicznych. Musimy również wziąć pod uwagę glebę pod nimi. Powinna być ona jak najbardziej ciężka i gęsta. Nie zaleca się montowania paneli na piaszczystym gruncie, nawet przy lżejszych konstrukcjach aluminiowych.

Jakie są zalety montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi?

Konstrukcje montowane na gruncie pod panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Przede wszystkim panele słoneczne na gruncie umieścimy w kierunku południowym i pod optymalnym kątem. Nie jesteśmy ograniczeni konstrukcją czy wielkością dachu, jak to często bywa w przypadku tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych.

Inwestycją zapewniającą maksymalną wydajność może być system śledzenia ruchu słońca. Taki system śledzenia pozwala panelom podążać za ruchem słońca, zwiększając ich wydajność nawet o 30 procent. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne zimą, kiedy kąt padania promieni słonecznych może być mniejszy niż latem.

Panele są również wentylowane, co jest dużą zaletą w gorących miesiącach letnich. Konstrukcja do paneli słonecznych montowanych na gruncie jest również bardzo łatwa w montażu. Wykonuje się go w różnych dogodnych warunkach.

Panele wymagają mniejszej konserwacji ze względu na ich dostępność. Należy je czyścić przynajmniej raz w roku. Jest to łatwiejsze niż czyszczenie ich z ziemi. Do instalacji na dachu często musimy zatrudnić specjalistów.

Do paneli fotowoltaicznych można dostać również stojaki wykonane z aluminium i metalu ocynkowanego. Materiały te są odporne na warunki atmosferyczne i korozję.

Prawo budowlane mówi, że pozwolenie nie jest wymagane, jeśli moc instalacji nie przekracza 50 kWp. W przypadku większych instalacji wymagane jest pozwolenie.

Jakie są wady montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Podobnie jak instalacje montowane na dachu, konstrukcje montowane na gruncie - oprócz zalet - mają również wady. Montaż paneli na ziemi wymaga poświęcenia na ten cel sporego fragmentu działki. Problem jest większy, jeśli zlokalizowanie ich na stelażach naziemnych wymaga wycięcia drzew. Należy pamiętać, że w ten sposób poważnie ograniczamy się w planowaniu zagospodarowania działki w przyszłości.

Specjalne stojaki sprawiają, że instalacja naziemna jest droższa. Istnieją dwie możliwości mocowania konstrukcji do gruntu: albo montaż słupów konstrukcyjnych w betonowych fundamentach, albo umieszczenie stalowych elementów bazowych w gruncie na głębokości około 1,5 metra.

Konstrukcje naziemne nie są tak atrakcyjne jak panele na dachach, gdzie montuje się je subtelnie, prawie niewidocznie. Jest to sposób na wyeksponowanie terenu, który niekoniecznie musi być atutem. Tym bardziej, że łatwy dostęp może prowadzić do kradzieży lub celowego wandalizmu.

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie to mądry wybór. Można je bowiem wykorzystać w przypadkach, gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca na dachu lub niewystarczającej nośności. Logiczne jest wtedy zainstalowanie panelu fotowoltaicznego na stojakach naziemnych. Dopóki jest wystarczająco dużo terenu, który nie jest zacieniony, to wszystko jest w porządku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz