Tykanie prądu nie jest oznaką kleszcza. Kilka słów o kolorowych przewodach

Udostępnij

Czy kiedykolwiek byłeś zaskoczony przez kolory przewodów, które znajdują się w gniazdkach i innych urządzeniach elektrycznych, takich jak czarny, czerwony, żółty, zielony, lub czarny? Czy próbowałeś je naprawić sam i czułeś się jak początkujący Macgyver? Postanowiliśmy pomóc tym, których niewiedza powoduje nieprzespane noce.

Historia i dokumenty normalizacyjne

Pewnie wiele razy zastanawiałeś się, dlaczego na przewodach elektrycznych stosowane są różne kolory. Nie jest trudno zrozumieć, dlaczego przewody elektryczne są oznaczone różnymi kolorami. Zostały one umieszczone w specjalnych osłonach, które miały różne kolory, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki kolorom są one również łatwo rozpoznawalne i mogą być stosowane w szerszym zakresie instalacji.

Co ważne, dokumenty europejskie ustandaryzowały kodowanie kolorów. Normy te zawierają szczegółowe informacje o przewodach i oznaczeniach elektrycznych na specjalnych schematach. Nierzadko w Polsce istnieje osobny dokument określający kolory przewodów. Dzięki temu kolory izolacji są spójne we wszystkich lokalizacjach. Użytkownicy i instalatorzy mogą zostać wprowadzeni w błąd, a to może wpłynąć na ostateczne wyniki i możliwość zatrudnienia innego profesjonalisty do wykonania pracy.

Co oznaczają kolory izolacji?

Mimo, że kolorów używanych w elektrotechnice może nie być wiele, warto pobrać szybką ściągę, aby dowiedzieć się, co oznacza każdy kolor, aby móc je wszystkie zinterpretować.

  • przewód elektryczny niebieski - to przewód neutralny (dodatkowo oznaczony literą N).
  • przewód elektryczny żółto-zielony - Przewód ochronny (oznaczony PE),
  • brązowy lub czarny przewód elektryczny - Jest to przewód fazowy (oznaczony literą L),
  • czerwony przewód elektryczny - Jest to oznaczenie prądu stałego plus,
  • czarny lub niebieski przewód elektryczny - oznacza prąd stały minus.

Należy jednak pamiętać, że oznaczenia kolorów na starszych schematach mogą się różnić od obecnych. Należy o tym pamiętać podczas remontu lub odnawiania starszych instalacji elektrycznych w domach i mieszkaniach.

Należy pamiętać, że dotknięcie części przewodzącej, czyli przewodu fazowego L może spowodować porażenie prądem. Zanim podejdziesz do "fazy", upewnij się, że bezpiecznik lub wyłącznik nadprądowy jest wyłączony.

Co powinniśmy wiedzieć o kolorach w przewodach?

Chociaż wiedza o przewodach nie jest czymś, czemu poświęcamy dużo czasu, może być bardzo przydatna podczas wymiany gniazdka. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie napięcie płynie w tych gniazdkach. Jednak nowoczesne gniazda uniwersalne (takie jak Simon Aquaclick), charakteryzują się zazwyczaj napięciem w granicach 220-250 V. Wyłączniki Simon AquaClick są chętnie wybierane przez klientów remontujących swoje mieszkania. Są uniwersalne i minimalistyczne w wyglądzie i mogą być stosowane w każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to dom, biuro, czy ustawienie komercyjne. Szczegóły są ważne przy wyborze instalacji elektrycznej do domu. Świadczy o tym rola gniazdek elektrycznych w domowych przestrzeniach. Te pozornie niepozorne akcesoria mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonalność i estetykę wnętrza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz