Czy fotowoltaika jest warta ryzyka? Jak nie dać się zedrzeć na fotowoltaice

Udostępnij

"Jedyna taka okazja", "Dopłacamy 5 tysięcy do Twojej instalacji", "Extra promocja". Klienci są ostatnio zalewani takimi "super" promocjami na fotowoltaikę. Na ile są one prawdziwe? Na ile jest to marketingowo przemyślane? I jak bardzo niebezpieczne jest to, że coś jest nie tak? Nie należy lekceważyć decyzji o zainstalowaniu na swoim dachu systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby stąpać ostrożnie. Pytanie brzmi: czy fotowoltaika się opłaca? Należy je zadać w połączeniu z pytaniem: Jak nie oszukiwać na fotowoltaice?

Czyste powietrze - czysty zysk? Fotowoltaika czy warto na nią iść?

Dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić pieniądze i osiągnąć niezależność energetyczną. Klienci dostrzegą największe korzyści z instalacji fotowoltaiki. Będą mogli zmniejszyć swoje rachunki za energię do opłat stałych i pozytywnie wpłynąć na jakość środowiska. Czyste powietrze to także generator zysków dla użytkowników instalacji. Nie dziwi nas zatem rosnąca popularność fotowoltaiki na rynku zachodnim i w Polsce. Fotowoltaika to świetna inwestycja, która się opłaca. Dlatego też rynek ten rozwija się w niesamowitym tempie. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. W ciągu naszych 11 lat obecności na rynku widzieliśmy wiele. Ale to, co obserwujemy w sektorze energii odnawialnej przez ostatnie miesiące, może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych fachowców. Na dobrych instalatorów jest duże zapotrzebowanie. W ostatnim czasie w branży pojawiły się dziesiątki firm, ale nie wszystkie są w stanie zapewnić zadowalający poziom usług.

Oszukani na fotowoltaice

Pod koniec 2019 roku telewizja Polsat wyemitowała materiał od klientów, którzy dali się nabrać na oszustwo fotowoltaiczne. Wrocławska firma sprzedawała panele fotowoltaiczne i montaż w bardzo atrakcyjnej cenie. Firma traciła kontakt z klientami po podpisaniu przez nich umów i wpłaceniu pieniędzy. Niektóre instalacje nigdy się nie odbyły. W innych instalacja została wykonana, ale jej wydajność była słaba. Wiele firm, które ostatnio pojawiły się na rynku, ma krótszy niż rok okres działania. Czy można czuć się pewnym dokonania inwestycji na wiele lat, jeśli firma działa dopiero kilka miesięcy? Choć nie chcę generalizować, namawiam, by najpierw sprawdzić firmę w KRS. Warto, abyś wybrał wykonawcę, który jest mądry i będzie z Tobą współpracował. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Uważaj na super okazje!

Wykonawcy instalacji fotowoltaicznych oferują klientom rabaty. Choć oferowanie klientom cen niższych niż rynkowe może być kuszące, to należy zastanowić się, skąd te oszczędności się biorą. Są to oszczędności w jakości - i mam tu na myśli zarówno sprzęt, jak i poziom obsługi . Super - promocje" mogą być jednak nieco zbyt naiwne. Jak określić, czy obniżenie ceny przez firmę jest jednocześnie obniżeniem jakości? Najlepiej dowiedzieć się o aktualne ceny rynkowe dla danego województwa. Zdarza się, że różnice regionalne są znaczne. Warto przyjrzeć się, czy oferta na "okazyjną" instalację jest uczciwa. Jeśli jest o połowę niższa od ceny rzeczywistej instalacji, warto ją rozważyć. System fotowoltaiczny na Twoim dachu powinien działać od 25 do 30 lat. To nie jest coś, co kupujesz tylko dlatego, że wygląda dobrze, a potem wyrzucasz, jeśli nie działa. Powszechnie mówi się, że tanie jest drogie. W tym przypadku sprawdza się ono doskonale.

Postaw na doświadczenie i przejrzystość działania!

Znajdź partnera, który weźmie pełną odpowiedzialność za Twoją inwestycję w fotowoltaikę. Najlepiej wybrać firmę, która ma silną pozycję na rynku i posiada duże doświadczenie. Zweryfikuj informacje o firmie. Firma z udokumentowaną historią udanych instalacji będzie z dumą prezentować ją na swojej stronie internetowej. Być może wśród realizacji firmy uda Ci się znaleźć montaż w Twojej okolicy. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uzyskał informacje bezpośrednio u źródła. Najlepsze informacje możesz uzyskać od byłego klienta firmy na temat tego, jak współpracują z kontrahentami. Możesz również odwiedzić siedzibę firmy, aby zobaczyć, jak pracownicy podchodzą do relacji z klientami. Przejrzystość jest kluczową zaletą każdej firmy. Wróćmy do pierwotnego pytania: Czy warto korzystać z możliwości, jakie daje fotowoltaika? Na pewno warto przyjrzeć się tym możliwościom!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz