Jak wygłuszyć system wentylacyjny

Udostępnij

Bez względu na to, czy budynek jest mieszkalny czy komercyjny, sprawna wentylacja ma kluczowe znaczenie. Ponieważ instalacja odpowiada za wymianę powietrza, jego cyrkulacja jest niezbędna zarówno dla zdrowia i samopoczucia, jak i konstrukcji nieruchomości. Niektóre systemy wentylacyjne mogą utrudniać wykonywanie obowiązków lub korzystanie z wolnego czasu. Pokażemy Ci, jak wyciszyć nadmiernie głośny system.

Gdzie znajduje się źródło hałasu wentylacyjnego?

Praktycznie każdy rodzaj instalacji jest dotknięty hałasem pochodzącym z wentylacji. W przypadku systemów grawitacyjnych problemem są najczęściej źle wytłumione kanały wentylacyjne. Kanały te przenoszą hałasy z pobliskich mieszkań. Natomiast w instalacjach mechanicznych nieprzyjemne dźwięki mogą być bardziej uciążliwe. Dzieje się tak za sprawą centrali wentylacyjnej i wentylatorów, które niestety nie są bezgłośne.

Istnieją dwa główne źródła hałasu w instalacjach wentylacyjnych. Pierwszym z nich są odgłosy mechaniczne, które związane są z pracą wentylatorów. Nawet w pełni sprawne urządzenia mogą wytwarzać pewne natężenie dźwięku. W najcichszych modelach wynosi ono 25-30 dB, co jest równoznaczne z szeptem. Wszelkie usterki, takie jak nieprawidłowo wyważone wirniki czy nieregularna praca silnika, mogą negatywnie wpływać na fabryczną wydajność podzespołów, sprawiając, że pracują ciężej niż powinny. Aerodynamika jest drugim czynnikiem. Samo powietrze wytwarza pewne dźwięki, gdy przepływa przez kanały powietrzne i ich elementy.

Wygłuszenie centrali wentylacyjnej

Jak już wspomnieliśmy, wentylacja mechaniczna pracuje z określoną głośnością, której nie jesteś w stanie kontrolować. Warto sprawdzić gwarancje producenta przed dokonaniem zakupu. Wybierz centralę wentylacyjną, która pracuje na stosunkowo niskim poziomie. Zwróć uwagę na parametr zwany "mocą akustyczną" - określa on, jak głośny hałas centrali przenika do otoczenia.

Trzeba zwracać uwagę na to, gdzie znajduje się centrala wentylacyjna, aby ograniczyć uciążliwe dźwięki. Nie powinna ona znajdować się w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych lub gospodarczych (najczęściej jest to piwnica lub strych). Jeśli nie masz miejsca na zainstalowanie urządzenia, to rozważ "pomieszczenie pomocnicze", np. spiżarnię, magazyn lub pralnię. Dobrym pomysłem jest również wygłuszenie sąsiednich pomieszczeń za pomocą materiałów pochłaniających dźwięk, takich jak ciężkie zasłony lub solidna podłoga. Nawet najprostsze dodatki mogą poprawić chłonność akustyczną wnętrza.

Możesz również zdecydować się na zakrycie centrali wentylacyjnej i wentylatorów, jeśli jest to możliwe. Upewnij się, że w obudowie pozostawiono wystarczającą ilość otworów inspekcyjnych. Specjalny właz pozwoli Ci na okresową kontrolę sprzętu, wymianę filtrów oraz naprawę w razie awarii.

Właściwa konstrukcja wentylacji = mniejszy hałas

Wyciszenie urządzenia wentylacyjnego nie wystarczy. Musisz zadbać o wszystkie pozostałe elementy systemu wentylacyjnego, aby zmniejszyć hałas. Podstawą systemu wentylacji są kanały powietrzne. Powinieneś tak dobrać średnicę kanałów, aby prędkość przepływu powietrza nie przekraczała 3-4m/s. Ważne jest, aby kanały miały izolację akustyczną.

Anemostaty (czyli nawiewniki i wyciągi są zakończeniami sieci wentylacyjnej. Wymienione elementy powinny znajdować się w odległości co najmniej 3-4 metrów od siebie, aby zapewnić cichą pracę. Warto również zmniejszyć ciśnienie statyczne napierające na nie - montuje przepust nicę tuż przed danym urządzeniem.

Tłumiki to ostatni sposób na zmniejszenie wentylacji. Masz dwie opcje: tłumik montowany bezpośrednio do wlotu powietrza lub wersję kanałową, którą należy zamontować wewnątrz kanału wentylacyjnego. Jeśli wybierzesz drugą opcję, upewnij się, że jest ona dopasowana do kształtu kanałów Twojej instalacji wentylacyjnej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz