W jaki sposób sprawdzić transformator?

Udostępnij

Transformatory to urządzenia elektryczne, które przenoszą prąd zmienny pomiędzy obwodami logicznymi. Działają one na tej samej częstotliwości i mogą przenosić źródła prądu niezależnie. Napięcie elektryczne jest zwykle zmieniane jednocześnie. Aby zmienić napięcie stosowane do każdego urządzenia, stosuje się transformatory. Na przykład wzmacniacz może wymagać wyższego napięcia, podczas gdy odbiorniki bezprzewodowe będą potrzebować niższych woltów. Poprzez stacje transformatorowe napięcie jest zmieniane w kilku etapach. W elektrowniach, transformatory blokowe są używane do przenoszenia mocy z generatora do podstacji. Jak to działa? Jak się go podłącza? I w jaki sposób go sprawdzić?

Spis treści

  • Jak zbudowany jest transformator?
  • Jak działa transformator?
  • Rodzaje transformatorów
  • Jak podłączyć transformator do komputera?
  • Schemat przedstawiający sposób podłączenia transformatora
  • Jak sprawdzić stan techniczny transformatora?
  • Przetestuj transformator

Jak zbudowany jest transformator?

Transformatory łączą w sobie rdzeń z metalu i cewki z metalu zwane uzwojeniami. Obwód magnetyczny jest pierwszym elementem, który przewodzi strumień magnetyczny. Rdzeń składa się z kolumn, na których nawinięte jest uzwojenie oraz jarzm. Element ten składa się z odpowiednich, izolowanych i gęsto rozmieszczonych blach. Blachy te ograniczają prądy wirowe, a także straty histerezowe. Obwody elektryczne transformatora składają się z uzwojeń, które są oddzielonymi galwanicznie uzwojeniami pierwotnymi i uzwojeniami wtórnymi. Nie są one połączone prądem elektrycznym, ale przekazywanie energii ułatwia pole magnetyczne. Wyjątkiem od tej reguły jest autotransformator. Tutaj uzwojenia pierwotne i wtórne mają wspólny element i są połączone galwanicznie. Istnieje wiele rodzajów uzwojeń wtórnych i uzwojeń pierwotnych transformatorów. Najczęściej spotykane jest cylindryczne z koncentrycznymi cylindrami. Uzwojenie dolne umieszczone jest na górze kolumny, natomiast uzwojenie górne na dole. Izolacja oddziela uzwojenia od siebie i od kolumny.

W jaki sposób działa transformator?

Współpraca pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i drugim jest podstawą działania transformatora. Pierwsze z nich połączone jest ze źródłem prądu zmiennego. Dzięki temu powstaje zmienne pole magnetyczne. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej powstaje, gdy strumień z uzwojenia pierwotnego przepływa przez rdzeń transformatora i przez uzwojenia wtórne. Dzięki temu na jego wyjściu powstaje zmienne pole elektromagnetyczne.

Rodzaje i zastosowanie transformatorów

Jeśli pominąć opór uzwojeń, cały strumień magnetyczny wytworzony przez zasilacz zostanie utracony

Rdzeń jest połączony z uzwojeniem wtórnym. Taki transformator nazywany jest transformatorem idealnym. Napięcie indukowane zmniejszy się, jeśli liczba zwojów uzwojenia wtórnego będzie większa od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego. Uważa się, że taki transformator obniża napięcie. Uzwojenia wtórne, których jest więcej niż uzwojeń pierwotnych spowodują, że napięcie końcowe będzie niższe niż pierwotne. Transformator ten można określić jako wzmacniacz napięcia.

W jaki sposób podłącza się transformator?

Chociaż podłączenie transformatora elektrycznego może być trudne, proces ten jest dość prosty. Aby uniknąć uszkodzeń i zwarć, ważne jest, aby starannie zakończyć ten proces. Najpierw określ lokalizację transformatora elektrycznego. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Ważne jest, aby przetestować właściwości gleby, jeśli sprzęt zostanie zainstalowany poniżej poziomu gruntu. Ważne jest, aby przeprowadzić analizę obciążenia strukturalnego, jeśli transformator elektryczny ma iść wewnątrz budynku. Zapewni to uwzględnienie integralności i czynników wytrzymałościowych konstrukcji. Niezależnie od tego, jakie mogą być warunki, producent dostarczy schemat okablowania.

Schemat połączeń transformatora

Powinieneś sprawdzić transformator pod kątem widocznych uszkodzeń, uszkodzonych części, brudu lub wilgoci, które mogłyby doprowadzić do zwarcia. Należy unikać zbytniego obciążania połączeń lub przepustów transformatora przez przychodzące kable. Aby zapobiec reakcji z tlenem, upewnij się, że powłoka ochronna wokół zacisków nie została usunięta. Zabezpiecz kable aluminiowe zgodnie z zaleceniami. Stosować wyłącznie zaciski z certyfikatem UL. Postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi mocowania. Unikaj umieszczania podkładek pomiędzy zaciskami lub szynami zbiorczymi, ponieważ może to spowodować zwarcie, przegrzanie połączenia lub inne problemy. Dobrą strategią projektową jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca dla kabli i unikanie umieszczania ich w pobliżu cewek. Zaciski kabli powinny być utrzymywane w minimalnym odstępie. Przed podłączeniem należy sprawdzić, czy każdy obwód sterowania działa prawidłowo, przeprowadzając test izolacji i rezystancji uzwojenia. Po zakończeniu instalacji należy sprawdzić, czy każde uzwojenie ma ciągłość. Należy również zmierzyć napięcie wyjściowe każdego transformatora elektrycznego.

Jak sprawdzić transformator?

Multimetry są świetnymi narzędziami do sprawdzania transformatorów i innych typów mierników. Unikalną cechą tego urządzenia jest możliwość wyświetlania informacji o elemencie wyjściowym. Terminem tym określa się w elektrotechnice przyrządy, które posiadają co najmniej woltomierz, amperomierz i omomierz. Dzisiejsze multimetry mogą wykonywać wiele pomiarów jednocześnie, na przykład określać wartość częstotliwości i napięcia. Multimetry te mogą być również wykorzystywane do rejestrowania i obliczania średniej ze wszystkich pomiarów. Użyj funkcji omomierza, aby przetestować transformator. Pozwoli to określić opór elektryczny w urządzeniu. Transformator, który wykorzystuje napięcie zmienne do zwiększenia napięcia przepływającego przez niego prądu, ma opór utrzymywany w przewodach wokół jego rdzenia.

Sprawdzanie transformatora

Odłącz transformator od obwodu, aby go przetestować. Zapewni to dokładne odczyty i zapobiegnie ewentualnym problemom.

Uszkodzone uzwojenia. Omomierz powinien być ustawiony na najniższą skalę w celu pomiaru prądu AC lub DC. Miernik może być użyty od razu po zdjęciu wszelkich plastikowych osłon i stukaniu w nie, aby sprawdzić, czy nie są podłączone do innego obwodu. Można kontynuować, jeśli odczyt wynosi zero. Jeśli odczyt nie jest zerowy, możesz kontynuować. Wystarczy dotknąć czerwonego i czarnego pinu na omomierzu, aby przetestować transformator. Porównaj rezystancję zmierzoną na omomierzu z wartością podaną na obudowie transformatora lub w specyfikacji technicznej. Transformator może być uszkodzony, jeśli odczyt jest wyższy lub niższy od podanej rezystancji. Należy się tym niezwłocznie zająć. Omomierz może nie być dokładny, więc warto przetestować i zmierzyć opór wielokrotnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz