Jak wybrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Udostępnij

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej opłacalnych systemów grzewczych dostępnych. Aby cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie, powinieneś upewnić się, że wydajność pompy ciepła jest odpowiednia dla Twojego domu. Pokażemy Ci, jak to zrobić.

Oblicz, ile mocy grzewczej potrzebuje Twój dom


Zanim kupisz pompę ciepła, ważne jest, aby oszacować zapotrzebowanie na moc grzewczą Twojego domu. Nie jest to problem, jeśli projekt Twojego domu dopiero się zaczyna. Architekt przedstawi raport charakterystyki energetycznej na podstawie dokumentacji budowlanej i specyfikacji wybranych przez Ciebie materiałów. Projektant może pomóc Ci określić zyski i straty energetyczne w Twojej przyszłej inwestycji.

Co powinieneś zrobić, jeśli nieruchomość jest budowana od dłuższego czasu i wymaga modernizacji? W tej sytuacji masz dwie możliwości. Pierwsza to wynajęcie pomocy fachowca, który wykona dla Ciebie audyt OZC (czyli Obliczenia zapotrzebowania na energię cieplną. Wykonanie obliczeń jest trudne i wymaga sporej wiedzy. Przykładowo dla domu jednorodzinnego będzie Cię to kosztowało około 1000 zł.

Druga opcja to samodzielne wykonanie obliczeń . Można to zrobić za pomocą darmowych kalkulatorów, które są dostępne w Internecie. Ta metoda może nie być tak dokładna jak poprzednia, ale da Ci cenne informacje, które powinny wystarczyć do oszacowania Twojego zapotrzebowania na energię. Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie szczegóły, w tym wiek budynku, kubaturę, zastosowane materiały termoizolacyjne i liczbę gospodarstw domowych. Ważne jest, aby oprócz parametrów, które są wymagane przy realizacji inwestycji, wybrać strefę klimatyczną, w której będzie znajdował się budynek.

Jak dobrać moc pompy ciepła - o czym należy pamiętać?

Załóżmy, że określiłeś wymaganą moc grzewczą i wynosi ona 8kW. Powinieneś wybrać pompę ciepła, której maksymalna moc nominalna wynosi osiem kW. Warto zainwestować w bardziej wydajne urządzenie. która przekracza obliczoną wartość spowoduje zauważalny spadek ogólnej sprawności rocznej systemu grzewczego. Lepszym rozwiązaniem są nieco słabsze pompy ciepła (na przykład 6-7kW).

Jaki jest problem z przewymiarowaniem? Urządzenie zaczyna się taktować, jeśli budynek zużywa mniej energii cieplnej niż wytwarza na najniższym "biegu" (podobnie działają klasyczne kotły na węgiel i gaz ziemny). Częste zatrzymywanie i uruchamianie urządzenia może mieć negatywny wpływ na jego sprawność i żywotność. Dzieje się tak dlatego, że od momentu uruchomienia sprężarka jest najbardziej obciążona.

Przewymiarowana pompa ciepła nie zapewni komfortu cieplnego, a jedynie zwiększy koszty i zużycie systemu grzewczego. Przewymiarowana jednostka nie sprawdzi się podczas ekstremalnych mrozów. Mogą one trwać nawet kilka dni.

Zastosowanie jako dodatkowe źródło ciepła

Do powietrznej pompy ciepła powinieneś dodać energię cieplną. Może to być grzałka elektryczna, klasyczny kominek lub kocioł gazowy. Wynika to z faktu, że nawet najbardziej zaawansowane pompy mogą tracić moc i wydajność wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego w czasie ostrych mrozów mogą nie zapewnić optymalnego komfortu cieplnego.

Gdy słupek rtęci za oknem pokazuje -7degC, przydatne będzie tzw. dodatkowe źródło ogrzewania. Urządzenie do ogrzewania uzupełniającego może zastąpić lub odciążyć pompę ciepła. Należy je uwzględnić przy obliczaniu mocy jednostki powietrznej.

Z przyjemnością montujemy klimatyzację w Katowicach!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz